Ostin jo vuosia sitten siperiankarhunvadelman taimia ja nautin sadosta monta vuotta. Viime vuosina pensaikon joukosta alkoi löytyä tavallisen vadelman taimia ja marjoja. Viime vuonna oli puskassa jo enemmän tavallista valdelmaa, kuin karhunvadelmaa ja tänä vuonna siperiankarhunvadelmaa ei enää tullut (ei taimia).
Muuntuiko siperiankarhunvadelma? Vadelman taimet, jotka nyt paikalla kasvavat ovat nimittäin 2,5 metriä korkeita..eivät ollenkaan tavallisen kokoisia. marjat ovat tavllisen näköisiä ja kokoisia vadelmia.
Siperiankarhunvadelma muuttui tavalliseksi vadelmaksi?
2
201
Vastaukset
- TTT4
Luultavasti siperiankarhunvadelma on mennyttä. Varmaan tavallinen vadelma on vallannut karhunvadelmasi ja tappanut sen. Harmi, että niin sattui käymään):
- Minne menit?
Kiitos, kun vastasit.
Juu..näin varmaan kävi. Se tuntuu ihmeelliseltä, kun tuo karhunvadelma on (tai siis oli) jotenkin niin elinvoimaisen ja vahvan oloinen kasvi (paksut varret ja piikit ja korkeutta todella näyttävästi).
Pitänee ostaa uusi taimi. Karhunvadelma on aika kaunis kasvi. Siinä on paljon valkoisia kukkia keväällä ja pysyy kauniina syksyyn asti (lehtien syysvärikin kaunis) toisin kuin tavallinen vadelma, joka ränsistyy syksyä kohden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544572Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224499Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951700- 891371
- 791324
- 2281308
- 3061015
- 199940
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50830