Hei,
Kertokaa kokemuksia jotka ovat hoidon käyneet. Olen työssäkäyvä alkoholisti ja mietin menenkö Myllyyn vai johonkin muuhun Minnesotamalliseen paikkaan. Tavoitteeni on täysraittius ja sen vuoksi olen kiinnostunut tämän tyyppisestä hoitomallista.
kalliolan Nurmijärven klinikka
11
678
Vastaukset
- Osteleva juoppo
Minä vedän itseni aina känniin Myllyn pubeissa ja ryhdyn ostoksille vasta sitten eli Myllyä suosittelen.
- f a k t a
Myllyhoidossa on hauska lomailla ja ryypätä kuukausi jos työnantaja maksaa :)
Noin muuten, ei siellä kukaan raitistu, monet toopet maksaa sen 6000 euroa jopa omasta pussistaan!
Mylly ja Minne on pelkästään rahat pois juopoilta bisnestä.- Pankin asiakas
Kummassa olit lomalla?
Vuosi- vai sairaslomalla?
Oletko työssä vai eläkkeellä?
Maksoiko työnantasi kokonaan voi osittain?
Paljonko saat palkkaa?
Mitä joit, olutta vai väkeviä?
Omiasiko ryyppäsit vai tarjosivatko toiset?
Paljonko oli kovimmat promillet?
Raitistuitko vai jatkatko juomista?
Oliko perhe mukana jossain tilanteessa?
Oletko alkoholisti?
- Täysraitis taas..
Jos täysraittius on tavoitteena, niin Kalliolaan vaan. Itse kotiuduin hiljattain. Hyvät eväät sai jatkoa ajatellen. Loppu onkin sitten itsestä kiinni.
- Senja -72
Googleteltuani aikani päädyin valitsemaan Rehappin. Puitteet ainakin kivat mutta hoito jää sitten nähtäväksi. Halu raitistua on kova.
- raitish
Parhaiten raitistuu kun juo pullon viinaa päivässä.
- Pankin asiakas
Hei, tunnen useita miehiä ja muutamia naisia, jotka ovat olleet Kalliolassa neljän viikon jaksolla. Tunnen siksi, että he ovat hoidosta päästyään raittiina jatkamalla raittiutta AA:n avulla. Käyvät siis palavereissa.
- Anonyymi
Nykyään ko paikka ei enää ole sama kuin ennen. Henkilökunnasta on vanhan liiton alkoholistit korvattu Al-Anon, yms ämmillä, jotka viikosta toiseen lupaa keskustella, että mihin Zoom-ryhmään on sallittua osallistua.
YT-neuvotteluissa kokemusasiantuntijat sanottiin irti. Hyväperseiset sai jäädä. Kotiutuneista potilaista suurin osa jatkaa siitä, mihin on jääty... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään ko paikka ei enää ole sama kuin ennen. Henkilökunnasta on vanhan liiton alkoholistit korvattu Al-Anon, yms ämmillä, jotka viikosta toiseen lupaa keskustella, että mihin Zoom-ryhmään on sallittua osallistua.
YT-neuvotteluissa kokemusasiantuntijat sanottiin irti. Hyväperseiset sai jäädä. Kotiutuneista potilaista suurin osa jatkaa siitä, mihin on jääty...Se on juurikin näin.
Ei ole enää vanhojen, todellisten, vanhan liiton kokemus asiantuntijoiden apua saatavilla.
Korona-aika tekee myös tuhojaan.
- Anonyymi
Suosittelen. Raitistuin itse 8 vuotta sitten ja siitä lähtien olen kirjoitellut tälle palstalle lähes päivittäin ihania ripulijuttuja, koska raittiina on noin giimaista olla.
Asd
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131691Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882