VTT;n sisäilmatutkimus, jonka perusteella

päätös tehtiin.

Tuskimuksessa sanotaan: " Korjaussuunnitelu ON ANNETTAVA korjausrakentamiseen erikoistuneen suunnittelutoimiston tehtävksi.

Ja tätä ei ole tehty.

Siellä on steppaillut tekninen johtaja, rakennusmestari, tekninen lautakunta ja viime kädessä valtuusto. Ja esittävät, mitä esittävät.

Oli vain VTT:n tutkimus sisäilmasta, mutta ei muuta. Ei näin voi tapahtua, että
kaupunginveronmaksajille tulee asia syliin. Maksajia ovat verovaroin kustantajat, eli veronmaksajat.

Miten tässä hyysätään jotain pientä virkamiestä ja asia on niin suuri, niin suuri, pyhäjärvisiä ja veronmaksajia ajatellen.
22269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Eikös se korjausta ole,kun osa jää ennalleen,kai sitä tuo tarkoittaa..

Äänestä

Otethan taas korjausarja.

Äänestä
  • Valtuusto on tehnyt päätöksen rakentaa uusi terveyskeskus,mitä v'ttua valitatte. Oletteko ihan terveitä ? ihme valitusta selvistä asioista.

    Äänestä

ketkä proolaiset lähtee viroon, en tiedä, enkä ole kuullut!!

Äänestä
  • Menkää vaikka kaikki! Ei teitä täällä tarvita. Homevauriot tulee korjattua kun ette ole jarruttamassa!!

    Äänestä

  • aikuista kirjoitti:

    Menkää vaikka kaikki! Ei teitä täällä tarvita. Homevauriot tulee korjattua kun ette ole jarruttamassa!!

    Viekää Parkkinen mukananne ja jättäkää vaikka pärnuun hoitoon ja antakaa hänelle ikioma maakunta missä saa valittaa ja pönöttää mersunsa kanssa maailman tappiin joka asiassa nokka homeessa.

    Äänestä

Eipä ole kukaan meistä menossa, hyvä vihamielinen ystävämme.

Äänestä
  • No voi voi ,olisitte nyt menneet ja jääneet sinne olis asiat menneet eteenpäin ilman turhia valituksia.Olis Pyhäjärvikin säilynyt itsenäisenä.

    Äänestä

valittaja maksaa vuilut,toimimme kaikki yhdessä myöskin proolaiset joukossanne on "rönsyilijä" joka ei tiedä todellista tilannetta.

Äänestä

Täytyy ihmetellä näitä omaan pesään paskantajia.
On ihmeellistä jos omaan pitäjään saataisiin täysin uusi, nykyaikainen terveyskeskus. Siitä pitää valittaa.
Eikö terveyspalvelut ole sektori jota käyttää jokainen kuntalainen ja tämä jos mikä tulisi järjestää lähipalveluna. Veikkaan että mikäli tämä valituskiima jatkuu, pahimmillaan käy että jäämme ilman terveyskeskusta ja nämä palvelut keskitetään naapurikuntaan.
Mitä homekorjaamiseen tulee, sitä Suomessa tehty kautta aikain. Tulokset ei kaikilta osin mitenkään onnistuneita. Tämä jos mikä maksaa. Korjataan ja saadaan "sutta" koska sitten kuitenkin joudutaan tekemään uutta.
Päättäjien tulee osata katsoa pitkälle tulevaisuuteen, kymmenien vuosien päähän. Näin kun toimitaan, uusi ajanmukainen terveyskeskus rakennettava ja siitä kuntalaiset saavat palvelua seuraavat 40-50 vuotta. Tämä ei ehkä kaikkia mm. valtuutettuna toimivia ns. ikäihmisiä kiinnosta, mutta toivottavasti Pyhäjärvellä on elämää, toimiva terveyskeskus myön sitten kun näistä ikäihminen valtuutetuista "aika on jättänyt".

Äänestä
  • Valtuusto on tehnyt päätöksensä ja se on hyvä asia,nämä jurputtajat saavat nuolla haavojansa ja käpertyä itsesäälinsä proon ja tyynen johdolla. Vai vieläkö he valittavat ja leikkivät ihmisten terveydellä?

    Äänestä

  • järkeekö kirjoitti:

    Valtuusto on tehnyt päätöksensä ja se on hyvä asia,nämä jurputtajat saavat nuolla haavojansa ja käpertyä itsesäälinsä proon ja tyynen johdolla. Vai vieläkö he valittavat ja leikkivät ihmisten terveydellä?

    Prota johtaavarmaan joku tuntematon taho, mikä haluaa nämä heidän valtuutetut tekemään pahaa pyhäjärvisille tavallisille ihmisille, miten voidaan se estää, hyvä kuitenkin ettei persut ole lähteneet heidän vöyhötyksiin mukaan, muuten koston henki näyttää elävän proissa

    Äänestä

  • rannankylän n kirjoitti:

    Prota johtaavarmaan joku tuntematon taho, mikä haluaa nämä heidän valtuutetut tekemään pahaa pyhäjärvisille tavallisille ihmisille, miten voidaan se estää, hyvä kuitenkin ettei persut ole lähteneet heidän vöyhötyksiin mukaan, muuten koston henki näyttää elävän proissa

    Tutkimuksessa sanotaa, että on annettava jne... siinä ei ole paljon annettavaa muuta kun antaa niille prottille sen rötiskön perustakoon sinne vaikka homeisen temppelin

    Äänestä

joko kohta tehhää työpaikkailmapiiritutkimus terveyskeskuksen tiloissa. onko sitä tehty kn vain kaupungitalolla.

Äänestä

surkeeta mieltä sinulla" rannankylän n". proolaiset ovat tekemässä todella hyvää ja arvokasta työtä meille pyhäkkäille. Eivät sorru ylilyönteihin vaan ovat asiallisia ja asioita hyvin seuraavia. Tahtoa näyttää löytyvän ja yhteenhiileen puhaltamisen taito on hyppysissä vaikka se näyttää tuovan toisissa piireissä valtavaa kateutta. Onhan se merkillistä että pro on koostunut monista eri poliittista puoluetta edustavista henkilöistä.Tässä se nähdään prolle on tärkeää hyvä asioiden hoito ja rehellinen pyhäjärven ja pyhäjärvisten etujen ajaminen, poliittinen kikkailu ei ole proolaisten listalla

Äänestä
  • höpö porukkaa sitä se on, puhuvat toista mitä tekevät

    Äänestä

keput tekkee seläntakana demareiden peesatessa,vasemmiston tuupatessa ja persut kiitää liftillä.NYT se on nähty kepuihin ei voi luottaa ovat vuoskymmenet toimineet kuten2 reviisit" totee höpö läpö porukkaa ovat.

Äänestä

onko kontissa terv.keskuksen parkkipaikalla parempi työilmapiiri?

Äänestä

sisäilmaongelma ja korjausrakentamisen suunnittelu kiinteistössä on aivan eri asia kuin, että valtuusto päättää VTT:n sisäilmatutkimuksen perusteella panna talon maantasalle, vaikka sisäilmatutkimuksessa sanotaan, että ON ANNETTAVA korjusrakentamiseen erikoistuneen suunnittelutoimiston tehtäväksi- siis korjaussuunnittelu.

Sisäilma on VTT:n tutkimustulos, ei muuta.

Voi taivahan vallat, monestiko siitä pitää kirjoittaa, hyvät kanssamatkustajat.

ei riitä, että tekninen lautakunta ja valtuusto sekä jotkut viranhaltijat käyvät töllistelemässä, että ullakko on sekainen, rakennusrojua on , ei auta, että ilmastointirööreihin on laitettu vuorivillaa, ettei raikasta ilmaa tule.

Se on eri tutkimus, joka tulee tehdä, ennenkuin tällainen kaupungin konkurssiin vievä rakennus rakennetaan.

Haluan kaupunkilaisille tiedotustilaisuuden, miten rahoitus on järjestetty.

Järki käteen tämä hulabalol on jo mittansa mittainen.

Äänestä

ilmapiiritutkimuksessa todettiin työpaikan ilmapiirissä hometta

Äänestä

Ei muuta kuin siirtää palvelut pysyvästi naapurikuntaan, Haapajärvelle niin ei tarvitse selitellä mitään selvässä homeasiassa, eikä kuntalaisten tarvitse miettiä rahoitusta jne jne.
Kaikista pahin virhe mitä voi tehdä on antaa homma jollekin korjausrakennusfirmalle. Aivan varmasti, mielellään ottavat urakan vastaan koska tietävät että tulevaisuudessa se poikii lisää hommia.
Vanhaa paskaa ei kannata korjata!!!

Äänestä

Oletko kuullut, että valtiovalta suosii homekorjauksia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ihan aikuisen olikea kirjoitti:

päätös tehtiin.

Tuskimuksessa sanotaan: " Korjaussuunnitelu ON ANNETTAVA korjausrakentamiseen erikoistuneen suunnittelutoimiston tehtävksi.

Ja tätä ei ole tehty.

Siellä on steppaillut tekninen johtaja, rakennusmestari, tekninen lautakunta ja viime kädessä valtuusto. Ja esittävät, mitä esittävät.

Oli vain VTT:n tutkimus sisäilmasta, mutta ei muuta. Ei näin voi tapahtua, että
kaupunginveronmaksajille tulee asia syliin. Maksajia ovat verovaroin kustantajat, eli veronmaksajat.

Miten tässä hyysätään jotain pientä virkamiestä ja asia on niin suuri, niin suuri, pyhäjärvisiä ja veronmaksajia ajatellen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu