Meripäivillä alle 100 tuhatta kävijää?

Minä olen käynyt meripäivillä viime ja tänä vuonna joka päivä, motiivina on ollut, olut sekä yleisömäärien arviointi ja myyntikojujen pärjääminen.

Uskallan väittää ettei kävijämäärä ole edes 100 tuhatta, en myöskään ymmärrä kenen etua palvelee kun jatkuvasti puhutaan 200 tuhannesta kävijästä?
3234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joo ja olisi hyvä tietää kaupungille jäävä puhdas meripäivätuottonetto kaikkien siivous-, juoppohuolto ja sosiaalitätien kulujen jälkeen. Yksikin henkilö voi aiheuttaa sotkemisellaan ja tuhotöillään todella suuria kuluja. Kävijälukuja ja tuloja liioitellaan ja kaunistellaan ja paikallinen arto kervinen saattaa kävijämittarin mukaan näyttää sadalta henkilöltä vaikka todellisuudessa onkin vain yksi kotkalainen joka ramppaa edestakaisin kantasataman portista sisään ja ulos.

Äänestä

Puheet suurista kävijämääristä ovat silkkaa demaripropagandaa. Kuka tahansa pystyy arvioimaan yvuosi vuodelta harvenevista ihmismassoista, että ollaan jo kaukana takavuosien kävijöiden määrästä, jolloin joka paikassa oli tunkua.
Markkinamiehet maksavat meripäivä oy:lle kalliista paikoista, mutta saavatko panostukselleen mitään katetta.
Esitysten hinnat ovat kohonneet pilviin , joten teatterit ja konsertit saa jäädä. Sillä rahalla saa mökille paljon syötävää sekä juotavaa. Ajaako ahneus meripäivät jumiin ?

Äänestä

Työttömällä ei ole varaa mennä konserttiin areenalle. Harmitta kun en päässyt J.Karjalaista katsomaan, mutta peruspäivärahani ei riittänyt. Tipuin Kelan peruspäivärahalle tammikuussa ja tiukkaa on. Olen 58.vuotias ja tulen luultavasti olemaan peruspäivärahalla. Euroakaan ei mene viinaan eikä tupakkaan. Avajaisissa kävin. Polkupyörän jätin yhden talon pyörätelineeseen. Olisin tullut bussilla, mutta matka maksaa edestakaisin 7.20€. Sillä saan kahdeksi päiväksi ruokaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jäänsärkijät kirjoitti:

Minä olen käynyt meripäivillä viime ja tänä vuonna joka päivä, motiivina on ollut, olut sekä yleisömäärien arviointi ja myyntikojujen pärjääminen.

Uskallan väittää ettei kävijämäärä ole edes 100 tuhatta, en myöskään ymmärrä kenen etua palvelee kun jatkuvasti puhutaan 200 tuhannesta kävijästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu