Olen iskenyt silmäni yhteen tämän malliseen meseen.Onkohan moottorissa tahi alustassa mahdollisia "pahempia" tyyppivikoja.Tuosta vaihteistosta myös että onko toimiva ajossa?En ole vielä itse päässyt testaamaan.Kilometrejä on tällä hetkellä 250 tkm mittarissa.
Kokemuksia MB 260 E 124 Aut
Tuleva mersumies
61560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi jumalauta mikä pässi taas kyselemässä,mitä luulet onko toimiva.Alustojakin on sokeakin nähnyt mm taxissa satoja. Mieti urpo mitä kyselet täällä tai jatka ajamista riisikupeilla mielummin.
Käytöksestäsi päätellen olet autonasentaja. Sosiaaliset taidot puhdas nolla!
Jos kilometrit on kaikki siinä ja auto on säännöllisesti huollettu niin kyllä uskaltaa ostaa.Nehän on aika idioottivarmoja vehkeitä.Tutulla vm-88 ja ajettu 300000km eikä ole valitellut että vikoja ois ollut.Talvella lämmin auto ja kokoon ja painoon nähden automaattinakin ihan asiallinen kulutus ja tarpeen tullen lähtöjäkin ihan riittävästi.Osat ainaskin ton ikäsiin yllättävän edullisia nykyään ja niitä saa ihan pikkunippelistä asti mitä vaan
Tuollainen minulla oli jonkin aikaa. Ostin sen n. 250tkm ajettuna, mutta aika nopeasti päädyin vaihtamaan dieseliin. Auto on edelleen tutullani ja sillä on nyt ajettu hieman alle 350tkm.
Merkittävimmät korjaukset ovat olleet virranjakajan kannen ja pyörijän vaihto, (alkuperäiset kestivät n. 290tkm), lämmityslaitteen moottorin vaihto, jakoketjun ja ventt.nostimien vaihto, laturin vaihto (2x!, yksi vaihtolaturi kesti vain 30tkm!) ja jarrujen uusinta (levyt ja kitkapinnat).
Eli aika paljon on "isoja" vaihtokohtia tuossa n. 300tkm:n tietämissä, mutta vaihdon jälkeen menee taas toisen samanmoisen matkan. Moottoriin, vaihteistoon ja perään ei ole tehty mitään, eikä mitään tarvetta näytä olevan tiedossa (100tkm ei ole vaikuttanut juuri mitenkään näihin).
Vaihteisto toimii aika tyylikkäästi ja mukavasti, ainakin, kun vertailukohtana on nykyinen autoni 300Dturbo. Tehoja on molemmissa kyllä mukavasti, mutta "huonona puolena" pidin 260:ssä melko vaatimatonta vääntöä matalilla kierroksilla. Ero sen ja 300DT:n välillä on melkoinen. Mutta kierroksilla 260 antaa tehoja oikein mukavasti mersumaisen rauhalliseen tyyliinsä.
jo vaihdettu ennestään tuo jakajan kansi ja pyörijä. Varmaan samoin tehty 200tkm kohdilla kansiremppa, tahtoo olla kulutustavaraa bensakoneisissa.
Valmistusmerkinnästä päättelin, että kansi ja pyörijä olivat valmistettu samaan aikaan kuin autokin. Tokihan jostain on voitu löytää kymmenen vuotta vanhoina nuo laitteet, ja laitettu alkuperäisten tilalle.
Auto oli aiemmin huollettu ja korjailtu aina Vehossa. Vaikka muita korjauksia oli kylläkin tehty, niin kansirempasta ei ollut merkintää, eikä aiempi omistajakaan ollut tietoinen mahdollisesta korjauksesta. Ja jos kansi olisikin korjattu 200tkm:n kohdalla, miksei ketjua ja nostimia olisi vaihdettu samalla? Toki ensimmäinen omistaja vaikutti sen verran varakkaalta, että ei yksi kansiremontti välttämättä olisi kiinnittänyt huomiota laskua maksaessa.