Minulla on 1997 vuoden Volvo, jossa on alkuperäinen violetti metalliväri. Voisikohan tällaiseen käyttää jotain värivahaa, ilman pelkoa siitä, että metallihohto kärsisi? Hyvälle tuo muuten näyttää, mutta vähän kiinnostaisi jos väriä saisi jotenkin syvennettyä. Onko teillä värivahoista millaisia kokemuksia?
Metallivärin vahaus
4
1637
Vastaukset
- 33634642624
Kyllä värivahoja voi käyttää metallivärille, eikä tarvi edes olla täysin samansävyistä, kyllä siitä tulee ihan ok näköinen. Itse en ehkä ensimäiseksi käyttäis värivahaa, mielummin käsittelisin pinnan kliinerillä joka kevyesti hioo pois maalipinnan happeutumat ja pienet epätasaisuudet. Sen jälkeen päälle laadukas vaha.
- eliisa4
Kiitos vastauksesta. Ps, en tosin kysynyt käyttäisitkö sinä värivahaa!
- 3yw4uhw4rh
Värivahalla käsitelty pinta näyttää eltaantuneen "rasvaiselta". En suosittele.
Vaihtoehtoja on:
Jos pinta on pahasti mattaantunut, kannattaa esim. käyttää ensin hiovia ainesosia sisältävää vahaa ja sitten uusille pinnoille tarkoitettua ei-pesevää vahaa.
Jos pinta taas tuntuu karkealta, voisi esimerkiksi puhdistussavella (claybar) käsittely auttaa pääsemään alkuun. Tämä toki vaatii vähän perehtymistä, muttei ylitsepääsemätön työvaihe vaikka omassa pihassa/tallissa. Pinta on vain heti vahattava koska käsittelyn jäljeltä vailla suojaa.
Jos pinta on mattaantunut pahasti, ammattilaisen suorittama kevyempi konekiillotus tai sitten maalipintaa jonkun verran ohentama myllytys voisi olla. Violetti alkaa vain olla jo tumma väri, joten myllytykselle kannattaa pyytää takuu ettei pintaan parin pesun jälkeen ilmesty ns. hologrammeja. Tarkoittaa siis laikan ajojälkiä, jotka johtuvat liiasta hosumisesta. - eliisa4
Ja jo joku turhautunut ehti kommentoimaan minun nimimerkillä.. Kiitos neuvoista, taidampa jättää vielä sen värivahan ja perehtyä näihin muihin vaihtoehtoihin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921836- 851282
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48711- 33683