MIstä laina pienituloiselle?

miumiu555

Mistä saisi pienen lainan, 3000 euroa kohtuullisella maksuajalla? Olen yrittänyt netissä tehdä hakemuksia, mutta tuloni eivät ole heidän mielestään riittävät. Vaikka olen pienituloinen, on myös menoni pienet, ei vuokraa, sähköä eikä vakuutuksia. Näitä ei juuri moni taho huomioi, että kuinka se menopuoli on suhteessa tuloihin. Moneen yhtiöön pitää lähettää viimeinen palkkakuitti tai verotuspäätös tms. mutta heti tulee hylky. Harmittaa. Mitä vielä kannattaa koittaa?

12

1689

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et mistään, jos kerran tulosi ei riitä. Jos sinulla ei ole mitään asumismenoja, niin ihme ettet ole onnistunut säästämään yhtään pahan päivän varalle, vaan velaksi pitäisi vielä elää.

    • 15+20

      3000 euroa ei ole pieni laina pienituloiselle. Minä olen erittäin pienituloinen ja ottanut tyhmyyksissäni liki 4000 euron lainan. Siinä on kova takaisinmaksaminen, kun ei kykene pitämään kovin isoa kuukausierää takaisinmaksulle.

    • miumiu555

      Olen säästänyt yhtä hankintaa varten jo pari vuotta, mutta nyt houkuttelisi ottaa pieni laina että saa sen haluamansa. ja samalla rahalla lyhentäisin lainaa, mitä olen kuukausittain säästänyt sivuun. Mutta säästelläänpä edelleen pari vuotta, kunhan tässä aprikoin, onko mahdollisuuksia rahoittaa haaveitaan. Työpaikka on niin ihana, etten sitä halua vaihtaa, eikä toinen työ nykyisen ohella tule kysymykseen.

      • sdfsdfsdc

        Yleinen ohje pätee aina ja ikuisesti.

        - Jos rahoituslaitoksista ei saa kulutusluottoa, niin sitä ei saa mistään muualtakaan ilman vakuuksia. Paitsi ehkä sukulaisilta.

        - Vakuuksia on kahdenlaisia: niitä jotka kelpaavat rahoituslaitoksille jolloin laina kannattaa ottaa sieltä ja sellaisia vakuuksia mitkä eivät kelpaa rahoituslaitoksille, jolloin laina pitää ottaa muualta.

        Ja tämä kohta "muualta": panttilainaamot ja yksityiset ihmiset. Molemmille pitää voida luovuttaa jotain arvokasta pantiksi, joka kattaa koko lainasumman jälleenmyydessä.

        Yksinkertaista.


      • Anonyymi

        Tekisin just niin ku oot jo tehnyt: säästäisit loppuun. 3k ei tunnu isolta, mut pienituloiselle se on oikeesti pitkä projekti takaisinpäin, ja nettilainojen pisteytys katsoo lähes pelkät tulot – se että sulla ei mee rahaa vuokraan ym. ei paljon paina, siksi tulee hylkyjä. Jos haluat silti kartoittaa markkinaa ilman kymmentä erillistä hakemusta, niin yhden kierroksen vertailu riittää: mä pyöräytin hakemuksen Kulutusluotto.comin kautta ja sain eri pankkien tarjouksia, kaveri taas tykkäsi Sortterista, ja toiset on käyttäneet Omalainaa ja Lainaaheti.fi:tä – sama idea, mutta tarjoukset vaihtelee tapauskohtaisesti. Ja jos haluat yhden selkokielisen koontisivun siitä mitä nuo “ilman vakuuksia” -jutut käytännössä tarkoittaa, tässä on ollut kätevä: https://www.lainaailmanvakuuksia.fi. Rehellisesti: jos sulla kerran säästö kulkee jo, antaisin sen hoitaa homman loppuun ja ostaisin vasta sitten 🙂


    • 911+13

      Ei tuollaisilla kuvioilla mitään lainaa kuulu ottaa.
      Parasta vaan jatkaa tuhnuamista ja kiertää lainafirmoja, mutta ei sieltä mitään tipu.

    • iamoutwe

      Kokeile National Bank of Pakistan tai New York Private Bank & Trust.

      Itselle on irronnut molemmista isompiakin lainoja.

    • ei parane

      Pienituloisen tai varattoman ( työtön, velkaantunut ) talous ei oikene lainalla.

      Se on tässä maailman kummallisuudessa käsittämätöntä, että kuvittelee jonkun 3000e olevan pieni ja kohtuulisen laina-ajan olevan mahdollinen. Mikä on kohtuullinen?

      Ilman korkoakaan tuskin pystyt maksamaan edes 100e/kk, mikä tekis 30 kk. Ja jos saat korotta 3000e rahaa lainaan, niin tuskin menee montaa kuukautta, kun olet ongelmissa sen maksun kanssa.

      Kyllä pankki tietää parhaitrn maksukykysi ja siihen yleisreen dataan vedoten on ne perusteet miksi on tietyt rajat mitkä pitää täyttää luoton saamiseen. Juuri sen takia pankit luopuivat vekseleistä, että pienlainat eivät ole järkeviä. Mutta silti karmien väliin jäi reikiä joihin iski pikalainatoiminta...

      Ja mitä tulee yksityisiin. Ensinnäkin tuollaisen lainan antaminen on riski. Ei kaksi yksityistä ole keskenään sellaisessa suhteessa, että riitatilanteessa saisi siitä pääomasta mitään takaisin. Sillä joka antaisi tuollaisen lainan, niin pitäs oikeesti olla tappionsieto kykyä... eli varallisuutta tilillä useita satojatuhanisia.....


      Itse olen persosaukos, ja kytlä velattomallekin olisi useira rahanreikiä ja se on vaan pienestä tulosta venytettävä.....
      Ei raha lainassa parane

    • affafaf

      Haluat siis jonkun tavaran nyt ja heti, etkä jaksa säästää etukäteen koko summaa. Haluat lainan, koska se ratkaisee tämän ongelman. Sanotaan, että saat sen. Tämä kuitenkin tarkoittaa, että laina pitää maksaa joskus pois. Yhtäkkiä nyt samoilla tuloilla sinulla onkin, kumma kyllä, intoa ja ylimääräistä rahaa joka kuukausi tuon lainan lyhentämiseksi. Toivottavasti.

      Sitten kun saat sen tavaran, mitä haluat, (tai matkan, jonne haluat päästä), se ei kuitenkaan enää ole sen 3000 arvoinen.

      Kukaan ei maksa 3000 autosta/sohvasta käytettynä 3000.

      Maksat siis lainaa 3000 korot asiasta, joka ei ole todellisuudessa sen arvoinen, kun olet lopulta maksanut lainasi. Tulet maksamaan varmaankin yli 4000 siitä, mikä alunperin oli vain 3000.

      Mahtavaa.

    • Anonyymi

      Kokeile bank norwegian. Itsellä kyllä ihan ok tulot ja sain 20000 lainaa ja luottokortin 10 000. Et tietenkään tuollaisia summia saa, mutta juuri tuollaisen pienen voisit saada.

      • Anonyymi

        Tämä olikin vanha ketju. No toivottavasti jostain ap sai lainan :D


    • Anonyymi

      Siis jos netissä olet saanut pankilta pakit hakemuksellesi, niin miksi joku yksityinen suostuisi. Eikä edelleenkään lainan hakija sanele mitään ehtoja, vaan markkinat. Eikä tuo mainittu pääoma ole mikään pieni. Jos kirjanpitoon tulee tyhjänpäälle 3000€ vierasta, niin sen maksaminen todellisuudessa on aika kova juttu. Se on ihan eri jos ilman aiettakkaan tekee excelin kuin se, että todellista tekee excelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe