äitini sairastaa kyseistä sairautta ja haluaisin vain sanoa muille omaisille että oma äitini ei juurikaan enään puhu ihmisille, mutta olen ruennut tuomaan serkkujeni koiraa kylään ja voi kuinka äiti ilahtuukaan pienestä ystävästään. Koiralle äiti puhee muttei meille. Olen lukenut että tätä sairautta sairastaville tulee ns. hellimisvietti ja ainakin oman äidin kohdalle sa pitää paikkaansa. Kokeilkaa muutkin, eläimet ovat hyvää terapiaa myös meille omaisille !!
alzheimerin tauti
kati
1448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
teet suurenmoista työtä kun jaksat olla ja auttaa äitisäi, alziz on varsin ikävä tauti - siihen kun ei mitenkään voi tahdonvoimalla vaikuttaa eli kuka tahansa saattaa sairastua. Ole äitisi tukena vaikkei hän näytä ymmärtävän eikä puhu - hän ymmärtää kyllä kuitenkin - jollakin tasolla -
olen työskennellyt alzizsta sairastavien parissa ja parhaimmassa asemassa ovat he, joilla on aidosti välittävät läheiset. Voimia sinulle ja äidillesi! :-))