Aihe koskettaa varsin pientä osaa judokoistamme, joskin vuosittain jotkut vuosikymmeniä judossa työtä tehneet judokat saavuttavat kuudennen danin ja oikeuden käyttää myös punavalkoista vyötä. Perinteisesti vyö on vaihtoehto mustalle vyölle ja sitä tulisi käyttää opetus- tai näytöstilaisuuksissa. Kodokan hyväksyy kohaku obin käytön myös randorissa ja katakilpailuissa, mutta EJU ei hyväksy vyötä katakilpailuun (vastaanette jos olen väärässä). Itse kunnioittaisin ko. vyötä siten etten ottaisi sillä randoria, mutta päätös siitä on jokaisen oma asia.
PUNAVALKOISEN VYÖN KÄYTTÖ
Yawara 6
17857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hommaahhan ensin se vyö ja tuu sit kertomaan meille missä käytät sitä. No ei, mut siis miks sitä ei voi vaan käyttää kokoajan?
ottaaks ne viel ranttuu ?
Onko Suomessa kukaan alle 60 vuotias yleensä edes saanut kuudetta dania? Mun mielestä riittää varsin hyvin näille herroille että jaksavat siirtää kymmenien judovuosien oppeja nuoremmille. Näytöt on annettu jo menneillä vuosikymmenillä.
A. Raekorpi. Taitaa olla jopa ainoa joka on 6.danin käynyt suorittamassa ihan vyökokeessa.
Niin ja sen näkee hänen liikkeistään matolla, hyvä vyökokeet!
eihän se tee muuta, kun seisoo matonreunalla, kaikki muut valkut sentäs ottaa ranttua tai neuvoo judokoita mattoa kierrellen.
Nuorin on saanut 6 danin 41 vuotiaana ja neljä kaikenkaikkiaan alle 50 vuotiaana. Neljä senseitä on saanut vyön alle 60-vuotiaana ja loput yli sen. Dan kollegion tilastoista löytyy factaa..
En saanut dan kollegion sivuilta tilastoa auki. Voisiko joku laittaa toimivan linkin mistä tilasto näkyy. Epäilen vahvasti että 41 vuotiaalle olisi Suomessa myönnetty 6. Dan. Viimeksi muistaakseni Timo Korpiola ja Arto Raekorpi on ko vyöarvon saaneet. En tiedä ottavatko randoria enää mutta väliäkö sillä. Näytöt on kovat menneiltä vuosikymmeniltä.
Mitä näyttöjä heillä on Suomen ulkopuolella ?
http://www.dan-kollegio.fi/3 Historiikki/3.5 Tilastointitietoutta/Sivu 45.10.htm
Miksi korkean dan arvon omaavalla edes pitäisi olla näyttöjä ulkomailta? Mielestäni useat Suomen mestaruudet riittää hyvin. Mielenkiintoinen seikka Timon kohdalla on se että kodokan myönsi 6. Danin ensin ja Suomen dan kollegio vasta kuukausia myöhemmin.
Dan kollegion sivuilta valittava Historiikki dan arvoista ja siitä nimiä dan arvojen takaa.
Juha Salonen on saanut nuorimpana, 41v., 6 danin maassamme.
Myöskin on ollut kai toisin päin eli kollegio on myöntänyt korotuksen ja kodokan ei?
Näin oli esimerkiksi Tanayaman kohdalla, joka joutui odottamaan kuukausia 7 danin korotustaan kodokanista. Taitaa olla mennyttä asiaa.
Täältä löytyy osa kilpailutuloksista, mutta kaikkia kv-tuloksia ei ole dokumentoitu. Judoinside ylläpitää tapahtumajärjestäjien lähettämiä tilastoja. Nuoremmista judokoista on tarkemmat tiedot, mutta kyllä näkyy olevan esim. sotilaiden MM-kisojen mitalit syötetty järjestelmään.
http://www.judoinside.com/judoka/view/21386/judo-results/
Vuosia sitten Japanissa pidetyissä veteraanien kisoissa kaikki käyttivät mustaa vyötä vaikka olivat jo kuudensia tai sitä ylempiä vöitä.
En kyl tiiä ketään jolla olisi punavalko vyö ja ottais ranttuu kuin marde konsanaan.
Mustavyö on mustavyö.Sillä mennään.
Daneista viis.