Ahvenanmaa

Seuraavan hallituksen tehtäväksi tulee paitsi pakkoruotsin ja virkamiesten kielivaatimusten poistaminen, myös Ahvenanmaan kysymys. Nythän tilanne on täysin järjenvastainen kun pieni kolkka Suomea vetää omaa kielirasistista linjaansa ja samaan aikaan saa Suomelta valtavat summat rahaa, oman eduskuntaedustuksen ja välttää asukkaidensa pakollisen asepalveluksen.

Ehdotan, että Suomi sulkee rahahanat ja vaatii Ahvenanmaan kieliolojen palauttamista normaaliksi niin, että suomi on virallinen kieli kuten muuallakin Suomessa.

En kyllä vastustaisi sitäkään, että Suomi luopuisi kokonaan Ahvenanmaasta. Näkisipähän ainakin miten kala-eemelit, lammasfarmarit ja potaatti-otot pärjäisivät ilman emämaan suojelua ja rahavirtoja.
17151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyllä suomalainen enemmistö päälle Ahvenanmaan jälkeen vaalit vuosi 2015 (:
Perussuomalaiset ja keskusta voitto sisään Eduskuntavaalit

Äänestä
  • Ahvenanmaan ratkaisu.


    Emme voi myydä Ahvenanmaata ulkopuoliselle mutta voimme antaa houkuttelevan tarjouksen.

    Mielestäni meidän pitää tarjota Ahvenanmaalle maksullista itsenäisyyttä. Heille tarjotaan itsenäisyyttä jos he ensin maksavat kaikki tukiaiset takaisin korkoineen 30 - 50 viime vuoden ajalta. Tällöin heillä on mahdollisuuus saada kauan kaipaama itsenäisyys. Taasen jos ei heillä ole kiinnostusta maksaa omasta itsenäisyydestään edes saatuja tukiaisia takaisin, niin silloin heidän on syytä lopettaa itsenäisyydestä kitiseminen. Miksi joidenkin muiden esim. Ruotsin pitäisi maksaa ahvenanmaalaisten itsenäisyyestä?

    Äänestä

Affenat eivät halua erota suomalaisinhostaan jhuolimatta Suomesta, koska menttäisivät hyvä lypsylehmän. Itsenäisenä saarimaakunta köyhtyisi. Ruotsi taas ei koskan suostuis hyysäämään Ahneidenmaata.

Lisäksi tärkein! Itsenäisenä tai Ruotsiin kuuluvana suomenkielisten sorto pitäisi lopettaa. Se katsottaisiin yhteen vähemmistöön suunnatuksi sorroksi.

Eikö ole ihmeellinen tämä maailma? Suomalaiset saisivat oikeutta VAIN jos Ahneidenmaa eroaisi Suomesta!!!???

Äänestä
  • Olet 100 %.sti oikeassa.

    Kaikki tuo on totta. Suomalaisten oikeudet paranisivat Ahvenanmaan ollessa Ruotsin yhteydessä. Samalla Ahvenanmaa vaipuisi kehitysalueeksi kun rahoitusautomaatti lakkaisi Suomesta.

    Lisäksi Ahvenanmaan merenkululta menisi veroetu.

    Suomen valtion on pantava ahvenanmaalaiset osallistumaan valtion säästötalkoisiin, mutta luulen, että Ruotsin reaktion pelossa ei haluta säästää vaan pannaan lisääkin rahaa jålille.

    Äänestä

Ahvenanmaan kaikki verotulot kierretään Suomen valtion kautta. Se on ainoa alue Suomessa jossa on sellainen verovarojen kiertokäytäntö.

Valtaosa näistä varoista valtio maksaa takaisin maakunnalle. Valtio maksaa näin suhteellisesti eniten juuri Ahvenanmaalle. Toisaalta Ahvenanmaa maksaa suhteellisesti enemmän Suomen valtiolle, kuin minkään muun maan veropiireistä. Valtio on näin ollen saajan eikä maksajan roolissa.

Äänestä
  • Jopa svekohesari pääkirjoituksessan pari vuota sitten kutsui Ahneidenmaata käenpoikaseksi!

    Ei muuta.....

    Äänestä

  • Käenpoika! kirjoitti:

    Jopa svekohesari pääkirjoituksessan pari vuota sitten kutsui Ahneidenmaata käenpoikaseksi!

    Ei muuta.....

    Siitä väärästä tiedosta Ahvenanmaan maakuntahallituksessa on jopa keskusteltu lehti-ilmoituksien laittamisesta mannersuomen lehtiin, tietojen korjaamiseksi.

    "Landskapsregeringen förbereder nu en annons att sätta in i rikstidningar för att förklara Ålands särställning och den ekonomiska realiteten. Det är förvisso bra, men det borde inte vara landskapsregeringens uppgift."

    http://www.nyan.ax/ledaren/?news_id=75588

    Äänestä

HBL on hyvin harvoin ymmärtänyt Ahvenanmaan asemaa vaan katsovat hyvin helsibnkikeskeissesti koko asiaa.

Ahvenanmaa hoitaisi mainiosti omat asiansa jos saisivat tai siihen joutuisivat. Tämä turha rahakierto Helsingin kautta loppuisi ja työpaikkoja lopetettaisiiin tämän takia Helsingissä. Tästä syystä Arkadianmäen päättääjät eivät tietenkään halua antaa Ahvenanmaalle täysin oma verotusoikeutta.

Koko maata voisi hyvin jakaa neljään viiteen veroalueisiin ja kaikki rahat pysysisivät tämän alueen sisällä. On ihan turha että rahaa nyt kiertää Lapista Helsinkiin ja takaisin Lappiiin kun Lapissa itsekin voisivat päättä omista rahoistaa ja perustaa omat tarvittavat virat tätä varten.

Äänestä
  • ”On ihan turha että rahaa nyt kiertää Lapista Helsinkiin ja takaisin Lappiin…”
    Ehkä niin, en ota kantaa, mutta tässä juuri on Ahvenanmaan ja muun Suomen verokierron ero.

    Lapissa maksetaan valtionveroa valtiolle joka maksaa takaisin ”tarvitseville” alueille. Kunnallisvero jää tietysti suoraan oman kunnan käyttöön.
    Ahvenanmaalaisten KAIKKI verot maksetaan valtiolle, joka sen jälkeen maksaa osa takaisin.

    Selvähän on, että valtio näin maksaa enemmän Ahvenanmaalaiselle kuin mannersuomalaiselle.

    Vielä voidaan todeta että Lapin kunnat saavat valtiolta takaisin enemmän verovaroja kuin mitä on itse maksanut valtiolle.

    Äänestä

  • Aloita nyt vaikka siitä, että Ahvenanmaa saa lähinnä rahansa helsinkiläisiltä ja turkulaisilta matkailijoilta.

    Äänestä

  • Paljastus kirjoitti:

    ”On ihan turha että rahaa nyt kiertää Lapista Helsinkiin ja takaisin Lappiin…”
    Ehkä niin, en ota kantaa, mutta tässä juuri on Ahvenanmaan ja muun Suomen verokierron ero.

    Lapissa maksetaan valtionveroa valtiolle joka maksaa takaisin ”tarvitseville” alueille. Kunnallisvero jää tietysti suoraan oman kunnan käyttöön.
    Ahvenanmaalaisten KAIKKI verot maksetaan valtiolle, joka sen jälkeen maksaa osa takaisin.

    Selvähän on, että valtio näin maksaa enemmän Ahvenanmaalaiselle kuin mannersuomalaiselle.

    Vielä voidaan todeta että Lapin kunnat saavat valtiolta takaisin enemmän verovaroja kuin mitä on itse maksanut valtiolle.

    Ahvenanmaalaisilta kieltää oikeus harjoittamasta kauppaa mantereella?

    Äänestä

  • Paljastus kirjoitti:

    ”On ihan turha että rahaa nyt kiertää Lapista Helsinkiin ja takaisin Lappiin…”
    Ehkä niin, en ota kantaa, mutta tässä juuri on Ahvenanmaan ja muun Suomen verokierron ero.

    Lapissa maksetaan valtionveroa valtiolle joka maksaa takaisin ”tarvitseville” alueille. Kunnallisvero jää tietysti suoraan oman kunnan käyttöön.
    Ahvenanmaalaisten KAIKKI verot maksetaan valtiolle, joka sen jälkeen maksaa osa takaisin.

    Selvähän on, että valtio näin maksaa enemmän Ahvenanmaalaiselle kuin mannersuomalaiselle.

    Vielä voidaan todeta että Lapin kunnat saavat valtiolta takaisin enemmän verovaroja kuin mitä on itse maksanut valtiolle.

    Jos lasketaan ahvenanmaalaisten maksamat verot valtiolle
    ja verrataan sitä siihen summaan jonka valtio maksaa
    Ahvenanmaalle ( lakisääteinen 0.5% budjetista +erilaiset
    tuet) huomataan että erotus on n. Kaksinkertainen mitä
    köyhinkään kunta Manner-Suomessa saa.
    Eli ei Ahvenanmaa omillaan tulisi näin hyvin toimeen
    vaan kuppaa rajusti valtiota.

    Äänestä

Ahvenanmaan kysymys ratkaistaan aikanaan... putinin kanssa.

Suursaari sopisi hyvin vaihdossa !

Äänestä
  • Ei vaan Viipuri !

    Äänestä

ruotsi on Suomen pääkieli! Maailmassa on kaksi kokonaan ruotsinkielistä maata, mutta yksi vain osaksi suomenkielinen maa. Tämä johtuu siitä että Ahvenanmaa on yksikielinen ruotsinkielinen alue. Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsin kieli. Ahvenanmaa on yksikielinen ruotsin kielellä eikä monessa paikassa siellä saa edes puhua suomea.

Suomi on ruotsinkieliselle ruotsin kielellä yksikielinen, koska hän voi asua ja toimia koko maassa yksikielisesti ruotsin kielellä. Suomenkielisen on oltava kaksikielinen ja osattava ruotsia Ahvenanmaalla voidakseen toimia koko maassa. Suomenkielinen ei voi omistaa Ahvenanmaalla mitään kiinteää omisuutta jos ei osaa ruotsia. Siksi hän ei voi omistaa edes asuntoa vaan joutuu asumaan vuokralla jos ei osaa ruotsia. Tälläistä toimintaa pitää kutsua syrjinnäksi.

Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Suomi on virallisesti vasta toinen kieli, kun ainoa valtakieli on ruotsi. Ahvenanmaalla on suomen kieli monessa paikassa kielletty, mm. sairaaloissa. Ruotsia saa puhua kaikkialla, suomea taas ei saa puhua ruotsinkielisessä tilassa. Näihin tiloihin kuuluvat ruotsinkieliset koulut, ruotsinkieliset siirtolapuutarhat, Ahvenanmaa, ruotsinkieliset nuorisotalot, ruotsinkieliset terveyskeskukset, ym. ym.

Ruotsinkielinen saa mennä suomenkieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsinkieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin siinä pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä kuin suomenkielisillä.

Suomenkielisten asema kotimaassaan, mm. Ahvenanmaalla on syrjitty. Lastentarhassa Ahvenanmaalla oli laulettu säännöllisesti puoli tuntia viikossa suomalaisia lastenlauluja, koska osa lapsista oli suomenkielisiä. Paikallinen Landsting (paikallinen kansanedustuslaitos) nimenomaisesti teki päätöksen jolla suomenkielisten lasten laulujen laulaminen kiellettiin. Lasten identiteettiin kajottiin kun kiellettiin suomenkielisten laulujen laulaminen.

Ahvenanmaalle ei voi perustaa edes yksityistä suomenkielistä koulua puhumattakaan että annettaisiin äidinkielen opetusta suomenkielellä. Sairaanhoitajat Maarianhaminan sairaalassa ei saa puhua suomea edes kahvipöytäkeskusteluissa kahvitunnilla. Mitä jos ei osaa ruotsia? Pitääkö olla mykkänä? Millä kielellä saavat muun maalaiset esim. englantilaiset tai somalialaiset työntekijät puhua jos eivät osaa ruotsia?

Onko vain suomalaisten puhuttava ruotsia?

kartta oikeasti yksikielisestä Suomesta
http://www.kielipolitiikka.net/fakta/ks12009.htm#ks12009

Äänestä

Ainoa kaikille Suomen peruskoululaisille PAKOLLINEN kieli on ruotsi.
Tiedoksi Siigelle, satama.

Äänestä

Stop Ahvenanmaan tukemiselle!

www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi

www.kielipolitiikka.net

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kalalalala kirjoitti:

Seuraavan hallituksen tehtäväksi tulee paitsi pakkoruotsin ja virkamiesten kielivaatimusten poistaminen, myös Ahvenanmaan kysymys. Nythän tilanne on täysin järjenvastainen kun pieni kolkka Suomea vetää omaa kielirasistista linjaansa ja samaan aikaan saa Suomelta valtavat summat rahaa, oman eduskuntaedustuksen ja välttää asukkaidensa pakollisen asepalveluksen.

Ehdotan, että Suomi sulkee rahahanat ja vaatii Ahvenanmaan kieliolojen palauttamista normaaliksi niin, että suomi on virallinen kieli kuten muuallakin Suomessa.

En kyllä vastustaisi sitäkään, että Suomi luopuisi kokonaan Ahvenanmaasta. Näkisipähän ainakin miten kala-eemelit, lammasfarmarit ja potaatti-otot pärjäisivät ilman emämaan suojelua ja rahavirtoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu