Melodiatko pääasia?

Dhommi´´

Musiikissa ei moneen vuosisataan - sen pääasiallisina kehitysaikoina - barokin aikakaudesta romantiikkaan saakka ole koskaan ajateltu, että melodia olisi ainoa tai tärkein elementti. Näin ei ajateltu sen enempää missään säveltämisen lajityypissä, ei laulussa, sinfoniassa, kuorosävellyksissä, jousikvartetoissa eikä fuugamusiikissa.

Melodian kirjoittamisen taito on silti arvostettu, vaikka yksistään sen avulla ei voi nousta mestariksi. Vivaldi keksi kaikkien edelleen viheltämiä melodioita Vuodenaikoihinsa. Vuodenajat (Kevät jne.) ovat kuitenkin erittäin kevyttä barokkimusiikkia. Jopa niinkin korkean profiilin romantikolla kuin Tsaikovski on balettimusiikissaan aika lailla pelkästään kauniin melodian varassa roikkuvia kappaleita, joita ei jaksa hirveämmin kuunnella (mutta myös vakavampaa musiikkia löytyy Tsaikovskilta.)

Tämä osoittaa tyhjentävästi sen, miksi vielä Vivaldia ja Tsaikovskia huomattavasti kevyemmistä lähtökohdista säveltäneet Beatles, Simon & Garfunkel ja Abba eivät jaksa miellyttää kokenutta korvaa.

Sitten on heitä, jotka kirjoittivat harmoniat, teoksen monumentaaliset muotorakenteet, fuugajaksot, vastaliikkeet, kokeilevat sovituselementit ja koko musiikillisen kerronnan ällistyttävällä musiikillisella neroudella: mm. Mozart, Bach, Beethoven, Brahms, Schubert ja Chopin ovat tällaisia neroja.

Sattumoisin monet heistä hallitsivat myös melodian kirjoittamisen - aika hyvin.

Toistaiseksi en ole ainakaan kuullut kauniimpia, nerokkaampia ja valloittavampia melodiikan mestariteoksia kuin mitä löytyy esim. Mozartin kamarimusiikista (eräät jousikvartetot, puhallinserenadit ja jousiserenadit, jotka Mozart sävelsi usein jopa huvikseen), sinfonioista 38-41 (erityisesti finaali g-mollisinfoniassa on ainutlaatuinen), Bachin Matteus-passiosta, kantaateista ja eräistä soitinmusiikkiteoksista (kuten cempalokonsertot ja 4. ja 5. brandenburgilainen), Mozartin da Ponte -oopperoiden parhaissa kohdista, Schubertin pianosonaateista ja kamarimusiikista sekä Brahmsin kovasta sinfonialopetuksesta (e-mollisinfonian syksyinen ja lähes itkemään saava absoluuttinen saksalaisen musiikin kauneus).

Ei sitä Beatlesia tarvi musiikin kuunteluun ollenkaan. :)

2

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karhuava verokoira

      Juu, pitää paikkaansa. Pelkkä Figaron alkusoitto on alusta loppuun tyhjentävä esitys Mozartin ylivertaisesta melodisuudesta. Ja tämäpä on vielä lastenleikkiä verrattuna esim. Mozartin Cosi fan tutte -oopperan toisen näytöksen finaaliin! Ei kukaan voi kirjoittaa mitään noin täydellistä... paitsi W.A.Mozart.

    • Ukkomies

      Mutta miten tämä asiallisista asiallisin tantereen tömistely saatettaisiin popppiväen ymmärrykseen?

      Keinoja, keinoja kehiin, siskot ja veljet!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe