"Ruotsalaisen NEVS suunnittelee jo uuden Saab 9-3 –mallin valmistuksen aloittamista, tietää Teknikens Värld. Päivitetystä 9-3 –mallista julkisuuteen vuotaneet kuvat ovat vastaavan suunnittelutoimiston mukaan toistaiseksi vain luonnoksia, joilla ei ole mitään tekemistä lopullisen tuotteen kanssa."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288586551363.html
Kolme vuotta vanhoja "uutisia" uusintana Ilta-Sanomissa.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288586551363.html
Kolme vuotta vanhoja "uutisia" uusintana Ilta-Sanomissa.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Näyttää siltä, että NEVS on tasan samassa tilanteessa kuin ostaessaan Saabin eli mitään ei ole tapahtunut.
Pari-kolmesataa duunaria on jo palkattu, kohta pukkaa linjalta ulos uunituoretta Saabia.
www.saabsunited.com
Kannattaisi antaa uutisia lehdistölle siinä vaiheessa, kun on edes vähän hajua, mitä aiotaan valmistaa joskus tulevaisuudessa. Saabin uskottavuus on niin pohjalla, että tällaisia hömppäuutisia pitäisi tosissaan välttää.
Kaltaisesi perusnegatiiviset ihmiset menettää mielenrauhansa taas vähäksi aikaa.
Eipä tosiasioiden tunnustamisessa minusta ole mitään negatiivisuutta.
Niin eipä ole. Aloituksen tarinan kuvat ovat olleet NEVSille töitä tekevän suunnittelutoimiston sellaisissa huoneissa joissa työskentelee Saabin entisiä työntekijöitä. Jos vähänkin viitsii katsoa tarkemmin niin kuvissa on viimeisimmän Saab 9-3:n hahmotelmia. Osassa on jotakin uutta ja ne voivat olla tulevan NEVS-Saabin hahmotelmia.
Jotakin bensa-autoahan sieltä on ilmeisimmin tulossa koska moottorisopimuskin on jo tehty.
Tiettävästi uudet koneet on varustettu vesisumuruiskutuksella eli bensan seassa on jopa 15% vettä. Kuulemma koneesta saa enempi tehoa, hyötysuhde paranee eikä vesi ole niin kallistakaan, varsinkaan sadevesi.
Niihin laitetaan katolle kouru, josta sadevesi valuu tankkiin.
"Turbo S oli erikoismalli, jossa oli tehdasasennettu vesiruisku, jolla saatiin 15–20 hv lisää. Vuonna 1978 oli myös rajoitettu 100 kpl määrä 5-ovisia 99 turboja, nämä olivat punaisella cardinal metallivärillä"
http://www.autowiki.fi/index.php/Saab_99.
Tuli taas todistettua että Saab on edelläkävijä, frontrunner ! Saabin lentokoneissa ja raskaan liikenteen koneissa on iät ja ajat sekoiteltu vettä polttoaineen sekaan, miksei sitten henkilökulkineissakin.
Paikallisen Esson tankeista saikin joskus pohjalta aika vetistä bensaa ennen uutta täyttöä. En tiennytkään, että se oli Saabeja varten.
Joo Saabeihin käy melkein kaikki. Kone ei ole turhan kronkeli. Sopii kaikki bensat ja petroolit, maakaasut, biokaasut ja kosanillakin voi ajaa. Luontoa suojellen.
Saabit ja muut Venäjän ihmeet eivät ole mitään hightechia.
Venäjällä tehdään Toyotaa ja Datsunia, mutta ei Saabeja !
Ei oo Saabeja tehty vuosikausiin mutta museoissa niitä vielä näkee.
Kaikki Saabit valmistettiin kaikin puolin etanolin käyttövalmiudella jo ennen vuotta 2000. Sen verran highteciä jo kauan sitten. Onko omasi sen verran highteciä, että voit heittää tankkiisi 20% etanolia?
Venäjällä kootaan kyllä esim. Fiatia, Renaultia, Nissania, Fordia, Chevrolet Cruzea sekä BMW:tä, mutta ei koskaan Saabia sen historian aikana. Ettei vaan omasi ole listalla?
Tässä taas kerran sai vahvistuksen sille, että tällä Saabin palstallakin kirjoittelevat luulevat tietävänsä Saabista...
Autowikissä on silloin virhe jos siellä väitetään vesiruiskulla varustettujen Turbo S-mallien olleen 5-ovisia. Cardinal red-väriset Turbot olivat v. 1978-1979 vain ja ainoastaan 3-ovisia. 99 Turboa ei tehtaalta lähtenyt normaaliin myyntiin koskaan 5-ovisena.
Lisäksi neidit tuntuvat olevan tekniikastakin pihalla kuin lumiukot keskikesällä. Vesiruiskusta puhuttaessa neidit heittävät leikiksi koska veden suihkuttaminen koneeseen tuntuu noin vaikealta.
Tuli koeajettua 1978 vm Cardinal red 3-ovinen Turbo aikoinaan.
Vesiruiskutus oli helpppo jälkiasentaa kaikkiin turbomalleihin.
"Esimerkiksi 1970-luvun lopulla Saab 99 Turboon sai alkuaikoina vesiruiskutuksen lisävarusteena, koska ahtoilman jäähdytin ei kokonsa vuoksi sopinut 99-mallin korirakenteeseen."
Tuålta niitä saa:
http://www.aquamist-direct.com/
http://www.aquamist-direct.com/806-288-intercooler-spray-bar/
Tuttu mm. Mitsun evoissa käytetty.
Jos se olis helppoo niin se olis joka kulkineessa.
Ja jos siitä olisi hyötyä, se olisi joka Saabissa ja myös muissa autoissa.
Kovin monen merkin sisuskalut ei kestä ko laitetta huonon mekaanisen keston takia.
Saabeissa ei ongelmaa.
Vain Saab osaa tehdä sen oikein kun saamaa ratkaisua on käytetty Saabin lentokonemoottoreissa.
Saab ei ole koskaan tehnyt lentokonemoottoreita ja tämä auto-Saab käytti Opelin ja Fiatin koneita. Voihan ne Opelin koneet olla hyvinkin vesisuihkun kestäviä.
Ja taas meni metsään rytisten. Saabin historiasta löytyy kirjastoista opuksia vaikka kuinka. Ne Opelin koneeseen pohjautuvat Saabin turbokoneet ts. 9-3 2003 eteenpäin ovat ainoita Saabeja jotka eivät suoraan tykkää vedestä. Niissä on valumännät lakea myöten kun taas vanhemmissa oikeissa Saabin koneissa takomännät kestää kaiken.
Ei ole autourheilun historiakaan ihan tuttua? Mitsun Evojen lisäksi mm. Peugeot 205 T16 tehojen salaisuus oli juuri vesiruiskutus rasituksessa.
Ja vähän faktaa:
http://saabworld.net/f70/turbo-s-water-injection-installation-instructions-sept-88-a-1341/