Olisin kiinnostunut omasta fretistä mutta minulla on hieman kysymyksiä :D
1.Paljon maksaa n.uros/poika fretin leikkaaminen?
2.Viihtyvätkö sylissä siliteltävänä? :) (ja tiedän mikään eläin ei ole niin sanotusti "sylieläin") mutta kertokaa omia kokemuksianne.
3.Olisiko fretti hyvä valinta vai olenko mielestänne liian kokematon :)? kokemusta on Hamstereista,Gerbiileistä,marsuista ja rotista.
4. Haisevatko kovin pahalle? (rotan pissi haisee mielestäni hirveälle) :D
5. Tiedättekö kasvattajia jostain kajaanin lähistöltä esim.kuopiosta,oulusta jne..
Kertokaa kokemuksia Freteistänne mm. minkälaisia ovat lemmikkeinä?
Freteistä..
2
130
Vastaukset
- katso täältä
- -ipsukka-
Vastailin parhaani mukaan kysymyksiisi:
1. 100-200 € mutta suosittelisin lukemaan fretille laitettavista hormoni-implanteista, joka minun mielestä parempi vaihtoehto kuin kastraatio tai sterilaatio.
2. Riippuu täysin fretin luonteesta. Saattaa viihtyä tai sitten ei ollenkaan.
3. Fretti on paljon vaativampi lemmikki kuin jokin luettelemistasi eläimistä, joista sinulla on kokemusta. Suosittelisin perehtymään vielä fretin hoitoon ja ruokintaan. Fretti tarvitsee paljon seuraa ( JA mielellään toisen fretin kaveriksi ). Frettiä ei tulisi pitää ollenkaan häkissä, vaan olisi hyvä jos fretti saisi kokonaan oman huoneen. Ruokintakaan ei ole todellakaan helppoa, fretin olisi hyvä saada päivittäin raakaruokaa, eli esim. raakoja kanankauloja, broilerin rasvaa, strutsin sisäelimiä jne.
4. Kun fretti on leikattu/implantoitu itse frettti ei haise mielestäni pahalle, mutta ulosteet haisevat ja niitä joutuukin joka päivä siivoamaan ympäri taloa. Fretti voi oppia käymään hiekkalaatiokolla, mutta ei ole todellakaan itsestäänselvyys, että sen oppisi.
5. Katso täältä: http://www.frettiliitto.fi/page3.php
Fretti on mukava lemmikki, kun saa elää hyvää elämään oikeanlaisella hoidolla ja ruokinnalla. Fretit ovat älyttömän seurallisia ja älykkäitä eläimiä ja niiden kansa touhuaminen piristää kummasti päivää. Fretteihin menee todella paljon rahaa.. rokotukset, ruuat, lelut ym. Tuhansista euroista puhutaan. Kannattaa oikeasti perehtyä kunnolla fretin hoitoon ja ruokintaan, eikä hankkia frettiä hetken mielijohteessa.
Suosittelisin vilkaisemaan tätä blogia: http://www.tassujentahdissa.blogspot.fi/
Paljon hyviä artikkeleita fretin hoitoon, terveyteen ja ruokintaan liittyen! (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1787272Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793710"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1223629Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma772906Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.462459Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni762354- 1351971
- 541348
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3771319Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a591290