Kotkan Opiston opinto-opas

Toimintaaaa

Milloin tulee jakoon vai tuleeko lainkaan? Pian alkaa koulut ja harraste ryhmät. Tahtoo jo ilmoittautua. (Saakohan työkkäristä tänä syksynä opintoseteleitä) Muina vuosina jäin ilman.

12

1608

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pååks
      • Harrasteita

        Kiitoksia paljon!


      • Taiteen Paloa
        Harrasteita kirjoitti:

        Kiitoksia paljon!

        Ahaa, suurinosa taideryhmistä on siirtynytkin jonnekin Karhulaan. Tulee työttömälle liian kalliiksi matkustaa bussilla roippeet kainalossa ja osa hampaissa.


      • 8+17
        Taiteen Paloa kirjoitti:

        Ahaa, suurinosa taideryhmistä on siirtynytkin jonnekin Karhulaan. Tulee työttömälle liian kalliiksi matkustaa bussilla roippeet kainalossa ja osa hampaissa.

        Näkyy olevan Opintokeskus Karhussa lähes kaikki ryhmät.


    • Kurssit 2013

      Ei Kotka pistä vielä jakeluun, koska se on suuri salisuus, mutta Helsingissä, Turussa, Tampereella ja mualla on jaettu syksyn ohjelmat. Kotkan rehtori luulee itsestään liikoja. Luulee olevansa joku suurikin päälikkö. Nilkki, mikä nilkki. Sitten kun tulee jakeluun 10.8, niin verratkaa muiden kaupunkien kurssimaksuja, niin kyllä Kotkassa on Suomen kallein lukukausimaksu. Kurrssitarjonta on kovin yksipuolista. Kysyntä ja käytäntö ei kohtaa. On liian paljon jumppaa, voimistelua, tietotekniikkaa. Voisi olla esimerkiksi ruokakursseja naisille ja miehille. Kädenttaitokursseja enemmän ja monipuolisempaa miehille sekä naisille. Aina samat kurssit vuodesta, vuoteen. Kotkan opisto ei osaa uudistua. Rehtorilla ei ole mitään väliä, mitä kursseja tulee ja mitä maksaa, koska kaupunki maksaa palkan ja onhan hän kaupungin virkamies, eikä sitä saa vaihdettua uuteen. Olen tavannut kyseisen herran ja on todella ylimielinen. Sellainen olemus, että köyhät kyykkyyn.

      • Kiire kiire

        Jakaakohan ne noita oppaita kotiin ollenkaan vai pitääkö niitä hakea jostain kirjastosta vai mistä?? Tunnit alkanee jo 2.9.-...


      • hajauttakaa

        Joo, jumppaa on ja ei ooo liikaa. Silmiin pistää hirmu määrät pilates ja jooga-tunteja , mutta tavallisia esim. pallojumppaa ei löydy. Ja kaikki Karhulassa. Viime vuonna päätin, että en ilmoittaudu enää, siellä Opiston parkkipaikalla on hengenvaarallista kun hirmu määrä autoja suhaa ees taas; osalla tunnit alkamassa, oasalla päättymässä, ja parkkipaikat ei riitä.
        Mutta minkäs teet, Welhossakaan ei ole sopivia jumppatunteja ja täällä länsi-Kotkassa asuu kuitenkin melkoisesti porukkaa.
        Kivempi olisi kun jumpalle pääsisi pyörällä tai kävellen, mutta ei kun kaikki vaan ajetaan sumppuun sinne Karhulaan.


    • Esiteet aiemmin

      Miksei ole jaettu esitettä Kotkansaarella Vuorikadulle ainakaan??? Ja mitä järkee yleensä jakaa esite lauantaina/sunnuntaina, kun ilmoittautuminen alkaa jo maanantaina!!! Kuka ehtii siinä yhden yön aikana yleensä funtsia,että mille kurssille ilmoittautuu!!! Vuosikymmeniä on pyydetty opistoa jakamaan vaikka edes viikkoa ennen ilmoittautumista esitteet. Muttei ole mitään tapahtunut!!!! Tai ehkei ole asia kiinnostanut asiasta päätäviä?

      • puolusten opistoa

        Opiston nettisivuilta näet aiemmin alkavat kurssit. Näyttää olevan vaikeata toisille tiedon hankinta ja päättäminen mitä opiskelee.


      • ranskaa mulle 74 v
        puolusten opistoa kirjoitti:

        Opiston nettisivuilta näet aiemmin alkavat kurssit. Näyttää olevan vaikeata toisille tiedon hankinta ja päättäminen mitä opiskelee.

        Tiedon hankinta voi olla vanhemmille ihmisille vaikeaa, jos ei ole nettiä, vai meinaatko, että vanhat ei tartte enää mitään opiskella, sinä tyhmyri, ajattele vähän mitä kirjoitat.


    • Aktiivinen vanha

      Sinulle "puolusten opistoa" tiedoksi! Opiston nettisivustoilla ei ollut etukäteen mitään tietoa kursseista!!! Tarkistin vielä lauantaina 10.8 asian...Koko tähän kaupunginosaan on jätetty tämä opiston esite jakamatta" Olikohan liiann painava esite Jakelusuoran jakajalle???

    • tabletti tutuksi

      esitteet piti olla 31.12.014 jaossa,mutta ei ole näkynyt,ja netin kautta ei saa mitään asiallista tietoa???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3849
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3225
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2837
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2530
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2470
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2408
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2397
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2344
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe