En halua kuulla syitä enkä selityksiä seuraavaan asiaan. Haluan teidän ymmärtävän, naiset, että se, mitä miehenne kertoo teille salaisuutena, on salaisuus. Samoin yhteiset seksileikit eivät kuulu edes parhampien ystävysten keskinäisiin keskusteluihin, ellei kotona ole nimenomaan sovittu, että niistä saa puhua.
Olen joutunut tilanteeseen, jossa eksäni kertoi parhaalle ystäväilleen asioita, joiden piti olla luottamuksellisia. Tämä paras ystävä sattuu olemaan veljeni puoliso. En toki tiedä, päätyykö asiat veljeni korviin, mutta kun ne eivät kuulu edes sille ystävälle. Ja kaikkein vihoviimeisintä on se, että asiat sipistään kaverilta kaverille salaisuutena ja lopulta koko naiskatras tietää kaiken.
Please, pitäkää nyt turpanne kiinni ja haudatkaa standardihölinät miesten itsetunnosta. Yrittäkää edes miettiä, miltä teistä tuntuisi, jos puoli tuttavapiiriä tietäisi, kuinka te ääntelette sängyssä tai miltä pilllunne näyttää.
Monet naiset marmattavat, että miehet eivät arvosta heitä. Miten ihmeessä voisi tässä arvostaa, kun lähinnä joutuu varomaan ja suojautumaan? Jos se suu ei millään pysy kiinni, niin avautukaa sitten vaikka nimettömänä täällä Suomi24:ssä, jos se auttaa. Ja tädää, olen aikanaan tehnyt naiselle selväksi, että jos saan edes vihiä, että perästä kuuluu vielä toisenkin kerran, parisuhdekeskustelu alkaa hyvinkin vaateilaassa ilmapiirissä.
Olen joutunut tilanteeseen, jossa eksäni kertoi parhaalle ystäväilleen asioita, joiden piti olla luottamuksellisia. Tämä paras ystävä sattuu olemaan veljeni puoliso. En toki tiedä, päätyykö asiat veljeni korviin, mutta kun ne eivät kuulu edes sille ystävälle. Ja kaikkein vihoviimeisintä on se, että asiat sipistään kaverilta kaverille salaisuutena ja lopulta koko naiskatras tietää kaiken.
Please, pitäkää nyt turpanne kiinni ja haudatkaa standardihölinät miesten itsetunnosta. Yrittäkää edes miettiä, miltä teistä tuntuisi, jos puoli tuttavapiiriä tietäisi, kuinka te ääntelette sängyssä tai miltä pilllunne näyttää.
Monet naiset marmattavat, että miehet eivät arvosta heitä. Miten ihmeessä voisi tässä arvostaa, kun lähinnä joutuu varomaan ja suojautumaan? Jos se suu ei millään pysy kiinni, niin avautukaa sitten vaikka nimettömänä täällä Suomi24:ssä, jos se auttaa. Ja tädää, olen aikanaan tehnyt naiselle selväksi, että jos saan edes vihiä, että perästä kuuluu vielä toisenkin kerran, parisuhdekeskustelu alkaa hyvinkin vaateilaassa ilmapiirissä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kaikki naiset eivät ole luottamuksen arvoisia. Eikä kunnioituksen arvoisia. Lutkasarjaa.
En osaa auttaa. Mun mies laittoi pillunkuvani alastomaan suomeen ja eipä tuo haittaa. Ja aikahyvin se omien parhaiden ystävien seksielämä tiedetään kun pillun ympärillä ne puheet yleensä on. Ei pidä olla niin estynyt. Seksiä se vaan on.
-pillun ympärillä ne puheet yleensä on-
olet kaiketi joku 50v täti, kyllä nuoremmilla on muutakin puhumista
Olen yli 5-kymppinen täti ja tähän päivään mennessä on kyllä löytynyt muita puheenaiheita. Aloittaja on kyllä oikeassa. Tuon pitäisi olla päivänselvää, että kahdenkeskisestä intiimielämästä ei juttuja levitellä edes parhaalle ystävälle. Joskus on aihetta sivuttu ihan huumorimielellä, eikä mitään yksityiskohtia. Seksistä voi kyllä jutella, mutta parin välinen luottamus pitää säilyä.
Sulle 9 19: laita linkki kyseiseen kuvaan!
Näistä asioista kannattaa ihan oikeasti puhua! Sopikaa etukäteen mikä on ok ja mikä ei, exän kanssa molemmille sopi se, että seksielämästä saa jutella kavereiden kanssa mutta kuvia ei jaeta. Jos mies jossain tulevassa suhteessa ilmoittaa, ettei halua kenenkään tietävän mitään seksistä, niin pidän kyllä suuni kiinni.
Me kuitenkin jutellaan kaveripiirissä aika avoimesti, eikä mua häiritse ollenkaan, vaikka joku tietäisikin että tykkään vaikka anaaliseksistä tai paljastelusta tai muusta pervoilusta. Jos en seurustele, en kuitenkaan ikinä paljasta seksikumppanieni nimiä, ihan vaan siksi, etten ole varma heidän mielipiteistään...
Olipa kiva tietää ;) tiedämmehän muutakin ;)
Hih! No mitä pahaa tuossa nyt on? Katsos kun me naiset nyt vaan ollaan sillälailla sosiaalisesti uteliaita olentoja, että halutaan jakaa keskenämme kaikenlaiset kokemukset ja jutut.
Ettekös te miehet muka koskaan puhu äijäpotukoissa navan alapuolisista asioista?
Ainakin meidän tissejä te kyllä tölläätte ja rankkaatte paremmuusjärjestykseen.
hih ;)
Ei. Emme puhu henkilökohtaisella tasolla navan alapuolisista jutuista, enkä ole kiinnostunut siitä, millaisista asioista työkaverini vaimot pitävät tai millä tavalla he ovat outoja tai kuinka he ääntelvät seksin aikana.
Enkä minä rankkaa kenenkään tissejä paremmuusjärjestykseen. Jos liikut sellaisten miesten seurassa, ehdottaisin, että etsisit aikuisen miehen. En myöskään ole puhunut työkaverieni tai veljieni puolisoiden rinnoista, pepusta, pillusta, kasvoista tai karvoista. Ja minusta on erittäin törkeää ja parhaassakin tapauksessa vain teennäistä vapaamielisyyttä levittää asioita, joita nainen itsekään tuskin soisi kerrottavan.
En edelleen sano muuta kuin että hävetkää, hölösuut! En usko kostoon, mutta ehkä jokin kokemus siitä olisi useille naisille hyväksi, miltä tuntuu, kun omat arat asiat päätyvät julkiseksi salaisuudeksi.
Sä oot urof ihan oikeessa. Jokaisella on oikeus yksityisyyteen, niin miehillä kuin naisilla. Kaikki naiset eivät juorua panemisiaan eikä mulle ainakaan tulis mieleenkään kertoa ystävilleni veto vedolta mitä lakanoissa puuhataan. En kerro edes sitä, ettei siellä puuhata mitään, eli hyvin yleisellä tasolla "hyvää tai huonoa" jos kysytään. En myöskään tykkäisi yhtään jos joku kertoisi mun tavoistani tai mieltymyksistäni eteenpäin.
Yleensä naisen suu aukeaa ystävättärelle siinä vaiheessa, kun oma mies on pitänyt omaa suutaan kiinni liian kauan.
Tarkoitan tällä sitä, että jos ei parisuhteessa voida puhua keskinäisestä seksistä avoimesti, niin mieltä vaivaavia asioita käsitellään sitten sopivan läheisen ystävän kanssa. Se on ihan ymmärrettävää.
Sama, kitty kat! Ystäväni eivät ole onneksi sellaisia, jotka olisivat kiinnostuneita mun seksielämästä. Ainoa asia, minkä tietävät, niin on se, että seksiä on.
Minun tuttavapiirissäni naiset kyllä juttelevat aika yksityiskohtaisesti asioista. Tiedän monista miehistä, minkä kokoinen heillä on, millaisesta seksistä he tykkäävät, kuka syttyy pornon katsomisesta sängyssä, kuka katselee naista peilistä sängyssä, kuinka usein heillä on seksiä ja milloin oli viimeksi, ja toki, että kuka mies on hyvä ja kuka on huono sängyssä.
No se on ymmärrettävää. Nyt pitää kuitenkin erottaa ymmärtäminen ja hyväksyminen toisistaan. Lörpöttely ei ole hyväksyttävää. Jos on pakko puhua, niin puhutaan anonyymisti tai sellaisen ihmisen kanssa, jolla on vaitiolovelvollisuus. Asian ei pitäisi olla vaikea ymmärtää edes naisille.
Aloittaja avaa topikin ja vastailee sitten itselleen. Tuota samaa tekee chatissa. Hieno selostaja.
Ihan niin kuin miehet eivät jauhaisi yksityiskohtia seksielämistään kavereiden kesken.
Olin jo miinustamassa otsikon takia, kunnes luine tekstin. Ei mukavaa :/ Mule taas kävi niin, että mies kerto musta kaiken seksiin liittyvän eteenpäin ja keksi vielä täysin perättömiä asioita, jotka ei pitänyt paikkaansa. Murr.