Olen syönyt 2,5 kk Cipralexin rinnakkaislääkettä, Escitalopram Actavis 10 mg.
Haukotusoireita ja kusemisvaikeuksia on. Pahin oire on jatkuvasti pahentunut sängystä tai sohvasta nopeasti ylös noustessa tuleva silmissä musteneminen eli näkö "pimenee" hetkeksi, huimaa ja käsissä tulee puutumisen tunne. Oireet häviää muutaman sekunnin kuluttua kun on noussut ylös.
Onko vaarallista, ennen kaikkea silmille ja näölle??
Haukotusoireita ja kusemisvaikeuksia on. Pahin oire on jatkuvasti pahentunut sängystä tai sohvasta nopeasti ylös noustessa tuleva silmissä musteneminen eli näkö "pimenee" hetkeksi, huimaa ja käsissä tulee puutumisen tunne. Oireet häviää muutaman sekunnin kuluttua kun on noussut ylös.
Onko vaarallista, ennen kaikkea silmille ja näölle??
Vastaukset 14
Vanhimmat
Itseäni tuo lääke huimasi niin, että käyttö oli lopetettava. Vaarallikseksi koin huimauksen esim. pyörällä ajaessa. Kun yöksi määrättiin vielä Ketipinoria unettomuuteen niin olin teloa itseni pahasti kaatumalla.
Näön suhteen ei käsittääkseni ole erityisiä riskejä - pikemminkin kyse on verenpaineen laskemisesta ja neurologisista oireista.
en kyllä jatkaisi noilla sivuvaikutuksilla, ellei lääkkeestä ole todella sitten apua masennukseen. itse kokeilin neljää lääkettä, mutta mikään niistä ei sopinut minulle . kesän olen levännyt ja ehkä syksyllä kokeilen seuraavaa lääkettä. kaikista lääkkeistä olen saanut kovan väsymyksen ja huimauksen, eikä niistä ole ollut mitään apua. minulla nimenomaan oireet vain pahenivat lääkekuurin jatkuessa pitempään.
Olet kokeillut neljää eri ainetta eikä yhdestäkään ole ollut sinulle hyötyä. Kaikki mielialalääkkeet pahentavat oireita viimeistään pitkällä aikavälilä. Mitä odotat seuraavalta myrkyltä? Pyritkö vahingoittamaan itseäsi tahallaan?
pyrin tietenkin toipumaan masennuksesta, tuskin kukaan huvikseen lääkkeitä syö.
Koetko olosi nyt lääkekäytön alettua terveemmäksi ja energisemmäksi? Miksi jatkaisit käyttöä?
Omalla kohdallani cipralexin käyttö aiheutti kamalaa hikoilua. Tosi noloa työssäni asiakaspalvelussa.
Kokemusta itsellä on useasta eri lääkkeestä. Masennukseni on uusiutunut monta kertaa ja olen kokenut vakavan masennuksen vaikeasteisen jakson. Olin kuin zombie ja reilu vuosi elämästäni on pyyhkiytynyt pois.
Moni lääke tuntuu tehoavan max. 3-4 kk ja kaikista käyttämistäni valmisteista on ollut aina jotain haittaa. Siinä sitten tasapainoillaan, että selviäisi jotenkin eteenpäin.
Sen verran olen ulkonäöstänikin kiinnostunut, ettei huvita lihoa jotain 15 kg lääkkeen vuoksi (Remeron). Myös Ketipinor turvottaa - käytön lopettamisen jälkeen lähti kiloja melkoista tahtia. Nyt mahtuu päälle vaatteet, joita olen siirtänyt jo kirppikselle menevien joukkoon liian pieninä.
Masennukseeni liittyy hankala unettomuus. Kaikista paras lääke olisi jokin rauhoittava - niillä olen nukkunut hyvällä menestyksellä ja lääkeanosta nostamatta aikanaan. Nyt vain reseptejä ei anneta.
Siis: miksi? Vetelen lääkkeitä joka tapauksessa lopun ikääni. Ei siinä enää jokin Oxepam pari kertaa viikossa otettuna mikään kovin suuri ongelma ole. Oikeastaan pidän vääryytenä sitä, että paras mahdollinen hoito jätetään antamatta.
Terapiasta ei kohdallani ole ollut mitään hyötyä.
Olen alkuperäinen kysyjä. Huimausoireita edelleen ja siis ennen kaikkea se silmissä musteneminen hirvittää. Lääke on vissiin tosin poistanut pahimman ahdistuksen; nyt ei niin paljon hirvitä toisten ihmisten joukossa liikkuminen ja naapuriasunnoista kuuluva metelöinti ei niin paljoa ahdista ja häiritse. Mutta tiettyä hitautta fyysisiin toimintoihin tuo escitalopram on tuonut, raajojen nopeus on hitaampaa toisin sanoen kaikki arkiaskareet tekee hitaammin, tunteet ovat hitusen latteammat, eikä ihan niin usein tee mieli seksiä. Paino on noussut hitusen koska ruokahalu on parantunut.
Unettomuus parani alkuaikana lääkkeen aloitettuani mutta se on palannut taas. Nukun yössä 4-5 tuntia. Ahdistuslääkkeet kuten medipam tai opamox ovat tepsineet siihen mutta lääkäri ei niitä halua kirjoittaa, vaikka käytin niitä vain 1-2 kert viikossa yötä vasten. Ihme juttu; käyn töissä ja lääkärit kirjoittaa kyllä noita kaiken maailman työttömille päihdeongelmaisille mutta eivät työssäkäyvälle!
Pelkään, että et tiedä millaista myrkkyä käytät. Lääkärisi ei sinulle näistä ongelmista ja riskeistä osaa tai halua kertoa, joten pidän velvollisuutenani informoida sinua, ja muitakin lukijoita.
Tarkkaile kykyäsi tuntea mielihyvää ja erilaisia tunteita, innostuksesta empatiaan ja rakkaudesta seksuaaliseen kiinnostukseen. Huomasitkin jo, että lääke on vienyt sinulta pahanmielen/ahdistuksen tunteiden lisäksi myös kaikki muut tunteesi tai vähintään laimentanut niiden kokemisen kykyä. Kuten mainitsit, kykysi kokea seksuaalista mielenkiintoa on myös jo vaurioitunut. Voit odottaa tämän pahenevan entisestään SSRI-käytön jatkuessa. On myös hyvin mahdollista, että nämä vaurioit jäävät pysyviksi lääkekäytön lopettamisen jälkeekin. Mitä pidempää ainetta käyttää, sitä todennäköisempää on saada näitä pysyviä aivovaurioita. Motorinen hitaus on myös lääkkeen aikaansaamaa, sen ilmeisesti tiesitkin. Muita vakavia SSRI-käytöstä seuraavia riskejä ovat mm. sydänongelmat, masennuksen ja ahdistuksen pahentuminen, itsetuhoiset ajatukset, tardiivi dyskenisia, tardiivi akatisia, tardiivi dementia ja tardiivi dysforia, impotenssi (myös pysyvä), raajojen puutuminen (hermovauriot), derealisaatio, depersonalisaatio, psykoosi ja mania.
Itseasiassa epäilen vahvasti, että jos uniongelmat saataisiin hoidettua pois myös masennus helpottaisi. Vähintäänkin muistin pätkiminen ja unohtelu saataisiin minimoitua. Nukahdan kyllä puolen yön maissa mutta herään tikkana klo 3-4 aikoihin. Siinä sitten ollaan virkeinä valmiina päivän haasteisiin kun työmatkalle vääntäydytään. Olen itseasiassa harkinnut useaan otteeseen etsiväni iltatyötä. ..Merkilllistä on että kaikenlaista uutta lääkettä voidaan kirjoittaa roppakaupalla, mutta sitä ainoaa valmistetta, joka tehoaa ei. Eihän näistä uusimmista lääkkeistä edes ole pitkäaikaista kokemusta. Ja tosiaan - kun ahdistus niillä saadaan häipymään häipyvät myös positiiviset tunteet.
Jos olisin tiennyt mitä alan syömään en ikinä ikinä ikinä olisi aloittanut.. 11kk söin ja nyt riittää .. Lopetus oireet niin hirveät että itku kurkussa kokoajan.. Liikun ja teen kaikkea normaalisti vaikka huippaa aivan hulluna.. En jaksa enää " ns. Homeopatialla käyn pyhä elimistöä ja hakemassa apua vieroitus oireisiin.. Kun tämä on ohi teen kaikkeni ettei kukaan enää lankea näihin myrkkyihin.. Apua saa muultakin kuin näistä myrkyistä.. :'( mutta prkl periksi en anna!!!!!!
Joidenkin tahojen mukaan SSRI-vieroitus voi olla heroiinivieroitustakin vavisuttavampi ja pitkäkestoisempi. Tavallaan ikävä, että osa jotka ei kovin pahoja vieroitusoireita koe, onnekkaat, aliarvioivat usein muiden oireilun pahanpäiväisesti. Apua ja vertaistukea löydät osoitteista www.cepuk.org ja www.recovery-road.org. Tsemppiä vieroitukseen, se voi olla useamman kuukauden ja jopa vuoden pituinen mittelö. Toivottavasti jaksat tsempata ja olla kärsivällinen.
Vaikutustapa
Lääke säätelee serotoniinin, yhden keskushermoston toimintaa ohjaavan aineen, vaikutuksia siten, että vaikeasti masentunut mieliala kohoaa. Vaikutus ilmaantuu tavallisesti 2 - 4 viikon kuluttua hoidon aloituksesta.
Haittavaikutukset
Yleisin haittavaikutus on pahoinvointi. Muita joskus esiintyviä haittavaikutuksia ovat mm. hikoilu, väsymys, unihäiriöt, huimaus, ruokahaluttomuus, haukottelu, poskiontelon tulehdus, painon nousu, kuumeilu, sukupuolitoimintojen häiriöt, ripuli ja ummetus.
Vaikutustapa
Aine sekoittaa serotoniinin, yhden keskushermoston toimintaa ohjaavan aineen, vaikutuksia siten, että vaikeasti masentuneen mieli lamaantuu. Vaikutus ilmaantuu tavallisesti 2 - 4 viikon kuluttua käytön aloituksesta.
Haittavaikutukset
You name it.
Itselläni on hieman mystisesti silmänpaineet kohonneet, kun oon syönyt escitalopramia. Ei kuulemma pitäis olla yhteyttä, tosin vastakkaisiakin mielipiteitä on netissä. No nyt ramppaan kontrollissa ja jos on vielä noin koholla, niin pistetään silmänpohjatutkimukseen glaukoman varalta.
Jotenkin se silmiin vaikuttaa, koska kun aloitin esim. venlafaksiinin, joka on sekin ssri(joka ei mulle sopinut,jostain syystä), pupillit oli lautasen kokoiset. Oli noloa, koska sain siitä kuullakin. Yski puolituttu kysyi kerran, että "mitä sä oikein vedät" Ei hirveesti sille innostanut alkaa avautumaan omasta masiksesta. Usein kun olen esciä syönyt, tuntuu, kuin ei eteensä näkisi kunnolla. Katse tuntuu hiukan sumuiselta.
Sähköiskumaiset tuntemukset päässä, mitä itsellä on joskus tullut annosta vähentäessä / jos oon lähtenyt kotoa ja unohtanut ottaa lääkkeen liittyy sivulle katsomiseen. Jos siis nopeasti siirtää katsetta sivulle, tulee jotenkin vähän semmonen sähköiskumainen tunne päähän.
Pelottaa, että miten tämä minun ssri:n lopetusprosessi etenee. Nyt ollaan päästy 5 mg:n 20mg:sta. Olo on usein aika väsynyt ja välillä tulee lopettamisoireita. Olen usean kuukauden aikana vähentänyt lääkkeen. Pelottaa vaan, kun useampia vuosia tätä olen vetänyt että mitä aivokemiat " sanoo" lääkkeen lopettamisesta. Ei varmasti hyvää, sillä sivuoireet on olleet välillä tosi ikäviä. Toiv. jollakin on ees positiivisia kokemuksia lääkkeestä pois pääsemisestä.