Jeesuksen Kristuksen ruumis ja veri

Vauhtisokeusko?

Muun muassa Imatralla pidetty saarna antoi ymmärtää että jos nainen jakaa esetettua Herran Pyhää Ehtoollista niin hän jakaisi siinä itseänsä. Eihän mieskään Ehtoollisen jakajana itseänsä siinä jaa, vaan Jeesusta Kristusta, joka on uhrannut ruumiinsa ja verensä meidän syntiuhrinamme.

Me lestadiolaiset julistamme toinen toisillemme kaulasta pitäen tuota korkeinta evankeliumia, sinun syntisi on annettu anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä.
Oli julistajana mies taikka nainen, niin Jeesuksen veri tekee saman työn kun se USKOLLA otetaan vastaan. Kornimpaa en voisi kuvitella, että jättäisin vaimoltani pyytämättä anteeksi kun hän on nainen. Ja kun hän julistaa minulle synninpäästön se on pätevä taivaassakin.

Elikkä keskusteluun naispappeudesta on sekoitettu sellaistakin joka ei siihen kategoriaan kuulu, eli Ehtoollisavustajan tehtävät Ehtoollistilaisuudessa.

5

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oretna2

      "Muun muassa Imatralla pidetty saarna antoi ymmärtää että jos nainen jakaa esetettua Herran Pyhää Ehtoollista niin hän jakaisi siinä itseänsä."


      Onpas outo käsitys. Kuuntelin youtubesta kyseisen saarnan, jonka piti pastori Eero Jaakkola. Hänhän vastusti saarnassaan naispappeutta Raamatulla ja sanoi, että naispapin ollessa ehtoollista jakamassa ne, jotka eivät omantunnon syistä hyväksy naispappeutta, eivät voi tulla nauttimaan ehtoollista uskonsa vahvistamiseksi.

      • Vauhtisokeus se on

        Kuuntelin saarnan kahteenkin kertaan, ettei tarvitse selitellä. Henkilö jota hän nimeltä puhutteli saarnatuolista oli Ehtoollisen jakoon avustajaksi pyydetty nainen. (Oli niin kamalaa kun tuo nainen oli laitettu jakamaan Ehtoollista, ettei hän voinut siihen osallistua). Mistään pappeudesta ei ollut tuossa kysymys, vaikka hän toisaalla saarnassaan toki puhuikin naispappeudesta.

        Ehtoollisavustajana toimiminen ei edellytä minkäänlaista pappeutta, vain Ehtoollisen asettaja on pappi. Eihän siellä jaeta Ehtoollisen jakajien ruumista ja verta, vaan Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen ruumis ja veri. Ei ole mitään merkitystä kenen kädestä ehtoollisen ottaa kun sen USKOSSA ottaa syntiensä anteeksiantamiseksi.

        Kenekään omatunto ei sovi mittariksi näissä asioissa, vaan Jumalan sana.
        Jos joku ei voi mennä omantuntonsa vuoksi ottamaan Herran Ehtoollista naisen kädestä, niin ei hän silloin ymmärrä Ehtoollisesta silloin käytännössä mitään.


    • Valoa kansalle

      Avustajana naisen voin ymmärtää, en pappina oloa. Olen osallistunut joskus ehtoolliselle, missä nainenkin sitä jakoi. Hän ei kuitenkaan ollut puhumassa ja opettamassa. Jätän asian naisen ja Jumalan väliseksi.

      Sekaannusta kirkossa on ja se lisääntyy piispojen tiukan luopumuslinjan myötä.
      On alkanut erottelu myös hengellisessä mielessä.
      Suosittelen Raamatun tutkimista jokaiselle.

      • näin alussa!

        Tuollaiset sekoilut johtuvat siitä, että alkuseurakunnassa ei ollut virkapappeja tai piispoja, vaan jokainen palveli seurakuntaa sillä armolahjalla, jonka oli saanut Herralta.
        Kun muostui kirkkolaitos ja sen mukana valtiokirkko, keksittiin byrokraattinen
        pappishierarkiaan perustuva luopiokirkko.

        Ef 4:
        11. Ja hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi,
        12. tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen,
        13. kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuuteen, Kristuksen täyteyden täyden iän määrään,

        Alkuseurakunnassa oli naisia evankelistoina, profeettoina ja seurakuntapalvelijoina.


    • 12 miestä

      Miksi Jeesus ei valinnut yhtään naisihmistä opetuslapsijoukkoonsa ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe