Luxemburgin rahastot.

Vilppi mielessä

Näitä veroparatiisejahan on ties missä pikkusaarilla pitkin maailmaa, on Man-saarta ja Gayman-saaria ym., mutta onko Luxemburgkin verojenvälttelyvaltio?

Aiemmin, kun valikoin sijoitusrahastoja joihin rahani laittaisin, yllätyin kun suuri osa niistä oli rekisteröity Luxemburgiin vaikka rahastot olivat esim. ruotsalaisia, norjalaisia tai amerikkalaisia alkuperältään.

Vissiin on myös niin, että jos rahasto ei ole rekisteröity EU- tai EFTA-maahan, sen ei tarvitse ilmoitella eikä se ei ilmoittelekaan Suomen verottajalle rahastosijoittajan saamia luovutusvoittoja.

Nyt paljastui, että Jormallakin oli firma Luxemburgissa:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288586992942.html

Voikohan muuten tavallinen suomalainen hankkia helposti Luxemburgin kansalaisuuden, ettei tarvitsisi maksaa ollenkaan veroja vaikka asuisi ja työskentelisi Suomessa? Noin niin kuin huijausmielessä kyselen...

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dream on

      Luxembourgissa on yrityksille suotuisa verotus.

      Ei se kansalaisuus riitä, jos Suomessa asut. Suomessa asuva maksaa verot Suomeen riippumatta kansalaisuudesta. Etkä kyllä sitä kansalaisuutta helpolla saa, sinun pitää asua Luxembourgissa seitsemän vuotta ja osata heidän omaa kieltään.

    • Anonyymi

      Käyn lähipäivinä Luxemburgissa ja asia tuli sikäli ajankohtaiseksi, samalla voisin avata pankkitilin ihan tiskillä. Sen sijaan että täällä huutelisin ja paljastaisi urpoutta ihan estotta. Verosuunnittelu on sallittua ja jopa verottaja sen hiljaa hyväksyy, veronkierto vilpillä on sen sijaan sangen rikollista. Rikokseen yllytys on rikollista sekin. Aloittaja on niin pälli että sama olisi pyytää ohjeita ja vinkkejä vaikka johonkin ryöstöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3346
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2940
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2411
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2225
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      32
      2178
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2106
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      1771
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1506
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1393
    Aihe