Pomppivat valikot

Saako mitenkään kasin metro näytössä piiloon niitä mustia palkkeja jotka pomppii esiin hiirtä liikutellessa? Ovat suorastaan raivostuttavia.
488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nuo raivostuttavuudet on Windowsin ominaisuus.

Äänestä

Kun minulla niitä ei saa esille usein halutessaankaan. Mikä vika siinä silloin on?

Äänestä
  • ei se ole vika vaan täydellinen windows-kokemus mikkisoftan mukaan.

    Äänestä

Jos käytät erillistä hiirtä, siinä voi olla vikaa.

Jos käytät sisäistä hiirtä läppärissä, luultavasti teet itse jotain käsiliikkeitä hiiren yllä, joten se reagoi niihin.

Jos nuo ei ole ongelmia, sitten käytät vaan kursoria jotenkin niin että huidot sitä koko ajan sinne nurkkiin ja aktivoit nuo valikot yms. Koita hallita liikkeitäsi paremmin ja vältä nurkkia.

Lisäksi jos vaikkapa viet kursorin oikeaan ylänurkkaan sammuttaaksesi vaikkapa selaimen ruksista - jos valikko tästä aktivoituu, ei se häiritse mitenkään, kunhan et klikkaa sen alueelle. Se lähtee kiltisti pois kun huomioi sitä. Ei tälläisistä kannata hermostua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bompbomp kirjoitti:

Saako mitenkään kasin metro näytössä piiloon niitä mustia palkkeja jotka pomppii esiin hiirtä liikutellessa? Ovat suorastaan raivostuttavia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu