Liskot

PikkuHarjasGeggo

Niin olisin hankkimassa liskoa mutta mikä olisi hyvä kun olen miettinyt monia eri lajeja!Mutta kuulostaa ällöttävälle kaikki matojen,koppakurien yms kanssa.Ja Sitten onko sitä häiritsevää jos kuuntelee musikkia ja marsu vikuu viereissessä huoneessa?
Onko yhtää helppo hoitoistalajia

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkkkkkuuuuu

      Ei ääni haittaa liskoa kunhan et kovaa metelöi ja jos ostat tarpeeksi iaon liskon saa se marsusta hyvän aterian.

    • maami

      Madot ja sirkat kuuluu monien liskolajien ruokavalioon (ainakin osana) ja se vaan on osa hoitorutiineja. Niihinkin kyllä tottuu. Itselläni on leopardigekko ollut ensimmäisenä liskona ja se on aikalailla helppohoitoinen ja myös pitkäikäinen. (Herra on nyt 13w) liskolaji kannattaa miettiä tarkkaan yhtälailla kun koirarodutkin. Jos käsittely, ruokinta tai muu vastaava tekee pahaa kannattaa miettiä onko lisko juuri sinun lemmikkisi, vaiko ennemmin se karvakorvaenergia? Eläinkaupassa kerrotaan myös hoidosta ja varmasti osaa suositella sinulle sopivan lajin. Netistä löytyy hyvin tietoa monista lajeista. Kannattaa imeä kaikki mahdollinen tieto itseensä ennen kun uusi perheen jäsen saapuu kotiin. Onnea etsintöihin! :)

    • heipähei

      Eläinkaupat antaa väärä infoo ja niitten takia on moni matelia joutunut kärsimään, pahimmassa tapauksessa kuollut. Itselläni on leopardigekko myös.

    • moipamoi

      Sinikieliskinkit, iguaanit ja aikuiset parta agamat ovat kasvissyöjiä. Eikä hyönteiset nyt niin ällöjä ole. Niitä voi pitää korkeissa faunabokseissa ja ottaa pinseteillä liskolle. Jos haluat liskon niin suosittelisin ottamaan hyönteissyöjistä leopardigekon, tai kasvissyöjistä sinikieliskinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6171
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3381
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2988
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2222
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2151
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      119
      2026
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1949
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1949
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1568
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1448
    Aihe