Niin olisin hankkimassa liskoa mutta mikä olisi hyvä kun olen miettinyt monia eri lajeja!Mutta kuulostaa ällöttävälle kaikki matojen,koppakurien yms kanssa.Ja Sitten onko sitä häiritsevää jos kuuntelee musikkia ja marsu vikuu viereissessä huoneessa?
Onko yhtää helppo hoitoistalajia
Liskot
4
104
Vastaukset
- kukkkkkkuuuuu
Ei ääni haittaa liskoa kunhan et kovaa metelöi ja jos ostat tarpeeksi iaon liskon saa se marsusta hyvän aterian.
- maami
Madot ja sirkat kuuluu monien liskolajien ruokavalioon (ainakin osana) ja se vaan on osa hoitorutiineja. Niihinkin kyllä tottuu. Itselläni on leopardigekko ollut ensimmäisenä liskona ja se on aikalailla helppohoitoinen ja myös pitkäikäinen. (Herra on nyt 13w) liskolaji kannattaa miettiä tarkkaan yhtälailla kun koirarodutkin. Jos käsittely, ruokinta tai muu vastaava tekee pahaa kannattaa miettiä onko lisko juuri sinun lemmikkisi, vaiko ennemmin se karvakorvaenergia? Eläinkaupassa kerrotaan myös hoidosta ja varmasti osaa suositella sinulle sopivan lajin. Netistä löytyy hyvin tietoa monista lajeista. Kannattaa imeä kaikki mahdollinen tieto itseensä ennen kun uusi perheen jäsen saapuu kotiin. Onnea etsintöihin! :)
- heipähei
Eläinkaupat antaa väärä infoo ja niitten takia on moni matelia joutunut kärsimään, pahimmassa tapauksessa kuollut. Itselläni on leopardigekko myös.
- moipamoi
Sinikieliskinkit, iguaanit ja aikuiset parta agamat ovat kasvissyöjiä. Eikä hyönteiset nyt niin ällöjä ole. Niitä voi pitää korkeissa faunabokseissa ja ottaa pinseteillä liskolle. Jos haluat liskon niin suosittelisin ottamaan hyönteissyöjistä leopardigekon, tai kasvissyöjistä sinikieliskinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan3248438Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka702735Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää471667Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.1751645Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal691507Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.231235Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a621099GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys421085Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.391075- 821010