Miten helposti yliopisto tason ruotsista läpi?

8+4

Hei.
Elikkäs pääsin lukiossa juuri ja juuri ruotisin kursseista läpi (Suurimmaksi osaksi 1-5 pistettä yli hylätyn rajan) Tästä johtuen mietityttää miten selviän yliopiston ruotsista?

8

3582

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruotsionpaskaa

      sama ongelma täällä. E:n paperit mutta ruotsista 6... vähän jänskättää :/

    • plööh65

      mä oon kuullu, että on ensiksi tasotesti ja sen jälkeen voi päästä kielikeskuksen opetukseen, jossa aloitetaan yläaste ruotsin kertaus. Joten ei varmaan hätää :) Itsekkin menossa kertaamaan :)

    • Älkää kertoko totuut

      Itse yliopisto-opiskelijana kokeilin tässä keväänä ruotsin suoritusta. Hylsyhän sieltä napsahti sekä puhe- että kirjallisuusosuudesta. Harmittaa suuresti, että omasta mielestäni osasin huomattavasti paremmin kuin osa muista luokkalaisista, lukiossakin arvosana oli jopa 7.

      Ilmeisesti opettaja kosti kommenttini ruotsin tarpeellisuudesta, vaikka tietenkään hän ei tätä ilmoittanut. Parasta on kun puhetestissä, vieressä istunut kaveri ei sanoa pukahtanut mitään ja sai silti kurssin läpi. Kirjoituskokeessa taas oikein etsimällä etsittiin virhe kirjoitelmastani, jotta sen perusteella voitaisiin hylätä muuten oikein tehty teoriaosio.

      Voi vain kysyä ketä hyödyntää kyseinen ruotsinkielen viisastelu. Omalla alalla siitä ei mitenkään ole hyötyä ja ilmeisesti sen sanominen ääneen on pahasta.

      • Ap...

        Pitänees alkaa kerrata aika paljon ruotsia :7
        - Onko mitään vinkkejä mihin asioihin kannattaa panostaa? (Esim. Mitkä ovat tärkeimmät kieliopit tai minkä aihe alueen sanojen osaamisesta on hyötyä?)
        -voiko ns. Sääli pisteillä päästä läpi? jos näyttää siltä että ahkera opiskelija, mutta ei vaan pärjää ruotsissa? (Olen nääs kielellisesti todella huono, että esimerkiksi englannin kielen opettelussakin oli ala/ylä asteella vaikeuksia, mutta koska englantia tulee käytettyä joka paikassa toisin kuin ruotsia ei englanti ole enään ongelma)
        - voiko saada helpotuksia jos on todiste siitä että on dysfasia?

        Vai onko nämä ruotsin kurssin aivan pakko suorittaa samalla tasolla kuin muut?

        Kiitos jo etukäteen.


      • Älkää kertoko totuut
        Ap... kirjoitti:

        Pitänees alkaa kerrata aika paljon ruotsia :7
        - Onko mitään vinkkejä mihin asioihin kannattaa panostaa? (Esim. Mitkä ovat tärkeimmät kieliopit tai minkä aihe alueen sanojen osaamisesta on hyötyä?)
        -voiko ns. Sääli pisteillä päästä läpi? jos näyttää siltä että ahkera opiskelija, mutta ei vaan pärjää ruotsissa? (Olen nääs kielellisesti todella huono, että esimerkiksi englannin kielen opettelussakin oli ala/ylä asteella vaikeuksia, mutta koska englantia tulee käytettyä joka paikassa toisin kuin ruotsia ei englanti ole enään ongelma)
        - voiko saada helpotuksia jos on todiste siitä että on dysfasia?

        Vai onko nämä ruotsin kurssin aivan pakko suorittaa samalla tasolla kuin muut?

        Kiitos jo etukäteen.

        Ihan peruskielioppi kannattaa kerrata ja oman alan sanastoa käydä läpi on se sitten lääketiedettä, tekniikkaa, oikeustiedettä jne.

        Pääpaino meillä kokeissa oli osata kertoa yliopisto-opiskelusta eli piti osata kertoa mitä opiskelee, missä, mitä tekee tulevaisuudessa työkseen, mitä opinnot sisältävät. Toinen osa oli se, jossa piti kertoa kuinka ruotsi on hyödyllinen suomalaisille ja kuinka paljon parempia suomenruotsalaiset ovat normaaleihin nähden (anteeksi sarkasmi, mutta mielestäni näin se olisi "oikea oppisesti" pitänyt tehdä).

        Kurssin tehtävinä oli tehdä kotitehtävät, valmistella puhe luokalle, pitää pari pienempää puhetta opettajalle netin avulla, kirjoittaa ansioluettelo sekä pari muuta tekstiä. Tosin nämä tehtävät saattavat vaihdella koulujen ja alojen välillä. Tietysti tärkeimpänä oli käydä itse kokeissa, joissa oli erikseen suullinen ja kirjallinen osio.

        Säälipisteistä en tiedä, ilmeisesti niitä ei jaella ja heikot mieluusti ohjataan kaiken maailman kertauskursseille. Ilmeisesti ei ollenkaan haittaa tutkintojen venyminen kun pitänee suorittaa se tärkein mahdollinen kurssi (ettei se vain jäänyt kenellekkään epäselväksi, tämä oli sarkasmia). Kannattaa kysäistä asiasta niiltä, jotka vastaavat koulusi ruotsin kurssin järjestämisestä.


    • zdgjaetjedg

      Mä sain hylätyn aikoinaan kirjotuksista ruotsista ja uusinnan jälkeen A:n Helsingin yliopistossa menin ensin sellaiselle petrauskurssille ja sen jälkeen virkamieskurssille. Puhekoe meni ekalla helposti mutta kirjoitusosoita tentin pari kertaa. Nyt kaikki suoritettuna. Jee.

    • uusana

      Suomen nuoriso on uhrattu pakkoruotsin alttarille. Nuoriso itse kärsii eniten pakkoruotsista tulevaisuuden globalisoituvassa maailmassa.

      Nuorison pitää herätä ja ottaa itse valta käsiinsä koska sitä ei kukaan heille anna.

      Käy allekirjoittamassa aloite 'ruotsivapaaehtoiseksi' ja osallistu nimien keräämiseen vaikka kadulla.

      Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla
      http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/

      suora linkki aloitteeseen
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131

      Osallistu

      Haluatko osallistua kansalaisaloitteen tukemiseen netin ulkopuolella? Kerää allekirjoituksia kannatusilmoituslomakkeisiin. Lomakkeita voit tulostaa tästä.

      paperinen kannatusilmoitus
      https://www.kansalaisaloite.fi/files/Kannatusilmoitus.pdf?version=20130227155342

      Lomakkeet palautetaan asianmukaisesti täytettyinä osoitteeseen:

      Vapaa Kielivalinta ry
      c/o Ilmari Rostila
      Itsenäisyydenkatu 23 B 38
      33500 TAMPERE

      Lisätietoa voit kysyä [email protected].

      Provinssissa kerättiin nimiä pakkoruotsia vastaan
      http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/provinssissa-kerattiin-nimia-pakkoruotsia-vastaan-1.1409970

    • Itseänikin arvellutti ruotsin kurssit ennen korkeakouluopintojen alkua, mutta sain lopulta ICT - ruotsista kolmosen, eli opintojen ruotsi - osuus sujui voisi kai sanoa mallikkaasti.

      Ei kannata ehkä poissulkeakaan parin viikon mittaista vaikka kesäkurssia ruotsista, sillä itse olin aikoinani abikurssilla kesän alussa ruotsini kanssa, ja tajusin siellä sen, kuinka systemaattista ruotsin kielioppi onkaan. Kirjoitin lukiossa lopulta 80 - pisteen ruotsin aineita johtuen kesäkurssista. Ruotsin kielioppi on helpompaa esimerkiksi englantiin verrattuna, ei ole niin paljon poikkeuksia esimerkiksi. Ylppäreissä en aivan yltänyt 80 - pisteen aineeseen, enkä uusinut ruotsia myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      209
      2239
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      164
      1479
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1101
    4. 60
      965
    5. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      951
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      937
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      851
    8. 93
      797
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      120
      741
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      717
    Aihe