suonenjoki asuinpaikkana?

mahd.tuleva s.jokela

Hei, millainen paikka suonenjoki on lapsiperheiden mielestä asua. Onko päivähoito / koulu asiat hyvin järjestetty ja onko hyvä hoito /opetus? Mites muuten ihmisten kesken onko hyvä ilmapiiri? Onko virikkeitä ja liikuntamahdollisuuksia hyvin järjestetty? Entäs tk palvelut?

44

3368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harkimotse

      Järkevä ihminen tutkailee noita asioista aivan jostain muualta kuin 24 palstalta. Jos oikeasti haluaa vastauksia ja jos on oikeasti muuttamssa paikkakunnalle eikä ole vain joku pelleilevä hörhö.

    • kysyvä muuttaja

      No kerroppas järkevä ihminen sitten mistä kannattaisi asiaa kysyä. En ole siellä että pystyisin katugalluppia tulla paikanpäällekkään tekemään.. lähinnä halusinkin mielipiteitä ihan tavallisilta ihmisiltä enkä virastosta.

    • Pilvin pimein

      Ikäni Suonenjoella asunut ja kaksi lasta täällä kasvattanut ja pois ei saa täältä kun arkussa. Koulut hyviä ( varsinkin kun uusi ala-aste valmistuu), terveydenhuolto pelaa huipputasoisesti ja päivähoitopaikat hyviä. Kaikki palvelut ja kaupat löytyy ja ihmiset samanlaisia mukavia kuin muuallakin. Tokihan poikkeuksia löytyy, mutta niinhän joka kylältä. Että tervetuloa vaan tänne lapsille turvalliseen ja mukavaan kaupunkiimme.

    • Junantuoma mies

      Niin täällä ei ole oopperaa ei nykytaiteen museota eikä linnanmäkeä mutta lä'hes kaikki mitä ihminen elääkseen kaipaa. Guggenhaimikaan ei taida olla kiinnostunut tällaisesta periferiasta mutta en minäkään Guggenhaimista.
      Itse tänne "junantuomana" kotiutunut hyvin. Monipuolisiin hattastuksiin on mahdollisuuksia jne....
      Lapset jo asuivat jo muualla ja exaviopuoliso kaukana tänne muuttaessani n. 20v sitten eli koulu- ja päivähoitopaikoista ei henk.koht. kokemuksia mutta ymmärtääkseni ne ovat kunnossa.

    • mummo11

      pienten lasten kanssa ok paikka asua mutta harrastuksia vain jalkapallo ja jääkiekko. Aikuisille ei mitään iltaelämää aina mentävä kuopioon 50 km päähän niin että mieti kahdasti tänne muuttoa. mutta jos mokki höperö oot niin teretulemas

      • Tuohon voin...

        sanoa ihan samat sanat. Se savolaisuus kyllä näkyy.


    • junantuoma mies

      Joo jotkut turhautuneet vosut haluaa näytellä itseään ja liikkua pintaliitoppaikoissa. Täällä ei tosiaankaan ole opperaa tai vastaavia missä voisi itse kuulua parempiosaisten joukkoon.
      Kyllä täällä toimintaa löytyy on vain itsestä kiinni mitä haluaa. Lapsiperheille on tärkeämpää aivan muut asiat kuin suurtenmaailman seurapiirikekkerit, tosin seurapiiriin täälläkinb pääseen jos haluaa ja ITSE sinne sopeutuu tai piiri hyväksyy.

      Taitaa mummolla olla jäänyt meno päälle, ehkä et teininä ja rippikoululaisena nuorukaisena saanut olla ulkona klo 21 jälkeen....;))))

    • mahd.tuleva s.jokela

      Niin tai entäs ratsastus? Itse olen kovasti heppaihmisiä joten se olisi lähellä sydäntä.Kait siellä jonkinmoisia jumppiakin löytyy..ja lenkillähän voi aina käydä.. ainakin asuminen on halvempaa kuin täällä hesassa :) ja kaikki tarvittava löytyy muutaman kilsan säteellä. Kuka sitä jaksaa baarissa ravata koko ajan jos on lapsia..en ainakaan mä. Riittää jos käy 2 krt vuodessa! Ilmeisesti kai lapsillekkin löytyy jotain jumppatuntia tms..

      • mahd.tuleva s.joke

        Ja ooppera ei totta totisesti vois vähempää kiinnostaa :D


    • pilvinpimein

      Ratsastustalleja on ainakin Vanhallamäellä ja huhuja kuulin, että uusi ratsutalli yrittäjä olisi aloittamassa. Lähiympäristössä useitakin talleja. Ja lapsille on todellakin muutakin kuin jääkiekko ja jalis. Naisvoimistelijoilla tsiljoona eri ryhmää Vasaman ja Ladun jutut ja käsittääkseni melkeimpä kaikkea harrastusmahdollisuutta löytyy, paitsi balettia.

    • mahd.tuleva s joke.

      Ihanaa, arvasinkin että varmasti tuollaisia harrastuksia löytyy. Käsittääkseni suonenjoki on mukavan virkeä paikka asua ja suht rauhallinen! Ratsastus varmasti on sitäpaitsi huomattavasti edullisempaa kun täällä hesassa..eli jotain 50 tunti..eli ei täällä edes mahdollista tavalliselle palkansaajalle.

      • S jokea ei enää tule

        myöhästyit, pälö! Suonenjoki liitetään Kuopioon ja meistä tulee kaikista Kuopiolaisia. Zori! :D


      • Vaiston varassa ;D
        S jokea ei enää tule kirjoitti:

        myöhästyit, pälö! Suonenjoki liitetään Kuopioon ja meistä tulee kaikista Kuopiolaisia. Zori! :D

        Btw, onko Matkuksessa apteekkia? Mukavaa olisi asioida nekin asiat siellä aina ostoksilla käydessään, kun se se taitaa imeä tuon Sjoen asukkaat sinne Kuopion puoleen... Paljon tulee käytyä.


      • Hernekeitonystävä
        Vaiston varassa ;D kirjoitti:

        Btw, onko Matkuksessa apteekkia? Mukavaa olisi asioida nekin asiat siellä aina ostoksilla käydessään, kun se se taitaa imeä tuon Sjoen asukkaat sinne Kuopion puoleen... Paljon tulee käytyä.

        Niin ja oliskohan siellä Matkuksessa tilaa tai huonetta missä vois vapaasti påiereskellä ilmat pihalle. Mukavaa olis asioda sekin asia siellä samalla jos alkaisin käymään muillakin ostoksilla. Minkään muun tavaran tai asian takia tuskin tulee käytyä Kuopiossa paria kertaa enempää vuodessa mutta tuollainen tila tai huone voisi muuttaa ostosmatkan sinne.


      • outer space shit
        Hernekeitonystävä kirjoitti:

        Niin ja oliskohan siellä Matkuksessa tilaa tai huonetta missä vois vapaasti påiereskellä ilmat pihalle. Mukavaa olis asioda sekin asia siellä samalla jos alkaisin käymään muillakin ostoksilla. Minkään muun tavaran tai asian takia tuskin tulee käytyä Kuopiossa paria kertaa enempää vuodessa mutta tuollainen tila tai huone voisi muuttaa ostosmatkan sinne.

        Matkus on niin suuri ja hyvin ilmastoitu, että siellä voi hyvinkin piereskellä vapaasti syötyään ihan mitä tahansa, eikä kukaan kiinnitä mitään huomiota. Hassua sinällään vaikka paikan asiakkaat ovat kovin siistin ja fiinin oloisia. Hyviä kauppoja pullollaan, näin joulun maissa siellä mm. miesten vaateliikkeen jossa ikkunassa magee punainen takki jota suosittelin eräälle ystävällenikin. Näytti ehkä vähän homahtavalta mutta kuitenkin minunkin silmääni hyvältä ;))) Sinne siis vaan shoppaamaan! Parkkipaikkalauekin laajenee vauhdilla, varmaan saa caravan-parkinkin kohta, siellä viihtyy!


    • Peikkoperhe

      Olikos Suonenjoella auringonkukkapeltoja? Voisikohan niitä kasvattamalla ansaita elantonsa seutukunnalla?

      • joulugubbe

        voikukkia kasvattamalla kuulemma hankitaan


    • edullista asumista

      Helsingistä kun myyt jonkun 50 m2 kokoisen kerrostalohuoneiston, niin sillä saat Suonenjoelta ison talon samalla rahalla ja vielä jää ylikin, esim. auton vaihtoon....
      Ja jostain kumman syystä työttömyys-%:t täällä aika pienet vielä eli hommia riittää.

    • tökkii::::

      Aika ruusuinen kuva annetaan...

    • liity Nimimerkki

      Onhan tämä kylän raitti semmoinen "villi länsi", esim. joku Mäntyharju tms. on paljon viihtyisämpi, Suonejoella ei ole mitään, näin on sanonut Eki aikoinaan.

    • homopentu666

      Kusijoen faniryhmä kokoontunut :-D
      Päästää vialla saa olla jos tänne muuttaa

      • Kyrpäjooseppimetästä

        Teretulemast sjoelle tarjoan kohvilat ja jäykkää piinistä ja sitä rataa. Kannattas varmaan eka tulla tsekkaa miten ankea ja kuallu mesta suonenjoki o eikä kysellä netissä. Keskusta mahtuu 50metrin sisälle ja kadunraittia tallaa elämään kyllästyneet hapannaamat jotka a) haluaa kuolla tai b) voittaa lotossa ja muuttaa muualle.

        Mut sen sijaan iisvedelle kannattaa muuttaa, idyllinen persereikä 7km sjoen keskustasta rautalammille päin. Pelkästään lähikaupassa vierailu on jo seikkailu sinänsä, ikinä ei tiedä mitä tapahtuu. Ja sitten ne rennot pulit mitkä örisee iisvedenraitilla joka päivä. Ahh. Suomen Alabama.


    • huolestunut8

      Raiskaillaakohan suonenjoella paljon?
      Huhuja ainakin oon kuullu.

      • Munatoneunukki€€€

        Varmasti raiskaillaan, rasvan ja paskanhajus marinoidut eltaantuneet kuuskymppiset paskikset kyylää tälläkin hetkellä kieli poskessa pikkupoikia instrun parkissa.

        Paskanhajusta kun tuli puhe, avaaja varmaan tekee nopeen uukkarin suonenjoen kohdalla, sellanen paskankäry kesät ja talvet et oksat pois.


    • Rannanjärvi2

      No juuh, ehkäpä se sakki muuttaa jonnekin muualle, ja Suonenjoki liittyy pian Kuopioon. Suomen Alabama, eikös se ollut jossakin muualla, Vesanto?

    • paljasjalkainen1

      kyllä hävettää olla suonenjokelainen kun noita juttuja lukee kehtaavat ihmiset liata omaa pesäänsä. tervetuloa vaan tänne tämä on hyvä ja rauhallinen paikka asua ja kasvattaa lapset. harrastusmahdollisuuksia löytyy vaikka kuin paljon.esim. upeat lintikon ulkoilu alueet

    • samesame666

      Juu ulkoiluhan se riittääkin harrastukseksi. Tuttavuuden tekeminen täällä kyllä vaikeaa, tuntuu että toiset otetaan paremmin vastaan kuin toiset. Johtunee tietysti omasta asenteesta. Samanlainen tuppukylä kuin sadat muutkin.

      • Vitunkivesjoki

        Tervetulloo toimii nettikin varjoakin nopeammalla edgellä. Kehitysvammainen homopaikka.


    • Tervetuloa!

      Jospa se paskankäry vähenis ja kylänraitti siistiytyisi kun tämänkin palstan kaikki suustaan paskaa suoltavat imbesillit ymmärtäisivät muuttaa huitsinnevadaan ja piereskellä siellä sydämensä kyllydestä! Suonenjoki on hyvä ja turvallinen paikka asua lasten kanssa, on monipuoliset harrastusmahdollisuudet ja terveyspalvelut. Ja ne palvelut jotka puuttuvat löytyvät lähikaupungeista.

      • samaa mieltä

        Juuri näin. Ihmeellistä, kun kaikki pitää vääntää puujalkavitseiksi ja alatyylin ilmaisuiksi. Selkeästi muutamat, samat tyypit aiheesta riippumatta työntävät omat asiattomat kommenttinsa joka keskusteluun. Suonenjokea ovat aikaisemmat sukupolvet kovalla työllä ja uhrauksilla rakentaneet. Tuntuu siltä kun tätä palstaa lukee, että näiden rääväsuiden mielestä asuinkuntamme on kaikista pahinta maailmassa - käykää oikeasti jossakin reissussa - Iisvettä pitemmällä, niin saatte vertailukohtia ja toivottavasti oppisitte ymmärtämään kotikunnan arvon, merkityksen, luonnon puhtauden ja rauhan.


    • kokemusta on

      suonenjoki hyvä paikka. kaljapullon satut aukasemaa kylän pinnalla, ni jostai ihme puskasta pölähtää poliisiauto. saat olla ilonen jos et pääse ilmaselle matkalle kuopioon :D

    • rapistijoki

      hyvä mesta, saa reippailla rauhas;)

    • pede3
    • Pysy kotona

      Kehitysalueisiin kuuluvat nykyään kaikki ne kunnat, jotka elävät rahalla, jota ei oikeasti ole. "Hyvinvointiyhteiskunta" rakennettiin velkarahalla, jonka maksun aika alkaa olla käsillä. Siis kehitysalueita 80-luvun määritelmän mukaan ovat nyt kaikki Suomen kunnat joita on 320 kipaletta. Suonenjoki ei poikkea olennaisesti niistä noin 200 kunnasta joiden elämänmuoto ja elävyys on kuvattu Aki Kaurismäen elokuvissa.
      Näillä keskustelupalstoilla eivät keskustele älykkäät ihmiset, joilla on harrastuksia ja oma elämä. Menetin oman elämäni muutama vuosi aiemmin tapatuimassa joka vei liikuntakykyni.
      Jos joku haluaa muuttaa Suonejoella, niin kannataa katsella ensin kunnan talousluvut, kunnavaltuuston puoluejakautuma, työttömyysluvut ja ennen kaikkea ikärakenne: Älä h-veteissä muuta S-joella jos sinulla ei ole "paskaduuniammattia"
      joissa työtä voi hyvällä onnella löytyä. Yrittäjäksi älä haaveile.
      Pysy nykyisellä paikkakunnallasi äläkä tunge paikkaan josta et tiedä mitään.
      Lue tämä jutta kahteen kertaan, "mahdollisesti tuleva suonenjokelainen"
      Olen entinen suonenjokelainen, ja savolainen, enkä todellakan näe mitään syytä palata juurilleni. Savolaisten kanssa on hvetin vaikea päästä keskustelussa mihinkään, kun heillä ei ole mitään sanottavaa, mutta juttua riittää loputtomiin.

      • karjalainen1

        ...kuten sinulla, savolainen. Huhujen mukaan Sjoki liitetään Venäjään vuonna 2017.


      • Asiasta kiinnostunut
        karjalainen1 kirjoitti:

        ...kuten sinulla, savolainen. Huhujen mukaan Sjoki liitetään Venäjään vuonna 2017.

        Aivan, karjalainen!
        Sieltä idästähän ne huuhaaporukat tulevat, kuten karjalaiset/venäläiset, joilla on idioottimaisia ajatuksia pienissä aivoissaan. Karjalaiset = perussuomalaiset (ent. pientalonpojat = vennamolaiset) ovat Suomen kansan pikantti ja outo mauste, jota ei olla kitkerän ja yököttävän maun vuoksi vielä totuttu käyttämään. Kerro lisää Suonenjoen suunnitelmista.


    • muuttoa suunnittelev

      Me, ajattelimme perheeni (minä ja 2 lasta) muuttaa suonenjoelle nyt talvella tai sitten kesällä.Ongelmana tosin on kun poika tykkää liikkua ja harrastaa kamppailulajeja yms että löytyykö sieltä semmoisia esim karate kerhoja??

      • Eko Noomi

        Kerrohan, miksi haluat muuttaa Suonenjoelle? Ja oletko niiden lasten äiti vai isä?
        Sinun kannattaisi katsella sellainen asuinpaikkakunta jossa olisi vientiteollisuuden työpaikkoja. Ainoastaan viettitutuloilla eletään täällä Suomessa. Toistensa paitojen pesu ei riitä, elmiseen tarvitaan lisäksi valtion ja EU:n rahaa, joka tulee vain viennistä.
        On aika naivia kertoa suunnittelevansa muuttoa jos ei ole esim pääomatuloja, jolloin voisi elää omillaan. Toisten persaukisten ( palveluammateissa työskentelevien, maanviljelijöiden, kuntien ja valtion palkkalistoilla olevien, rakennustyölaisten) vaivoiksi ei pitäisi tunkea, heillä on jo vaikeaa, kun todellinen palkka tulee lainoista ja muutamien vientifirmojen työntekijöiden maksamista veroista.
        Jos on tekee työtä työnantajalle joka saa selvää rahaa ulkomailta, on asia kunnossa.
        Kotimaisessa "kotitaloudessa" tulee nälkä, jos kaikki ovat vaatimassa sosiaalisia etuja, eikä niiden kustannusten maksajia ole. Älytön velan otto on ohi.


      • Kuolema
        Eko Noomi kirjoitti:

        Kerrohan, miksi haluat muuttaa Suonenjoelle? Ja oletko niiden lasten äiti vai isä?
        Sinun kannattaisi katsella sellainen asuinpaikkakunta jossa olisi vientiteollisuuden työpaikkoja. Ainoastaan viettitutuloilla eletään täällä Suomessa. Toistensa paitojen pesu ei riitä, elmiseen tarvitaan lisäksi valtion ja EU:n rahaa, joka tulee vain viennistä.
        On aika naivia kertoa suunnittelevansa muuttoa jos ei ole esim pääomatuloja, jolloin voisi elää omillaan. Toisten persaukisten ( palveluammateissa työskentelevien, maanviljelijöiden, kuntien ja valtion palkkalistoilla olevien, rakennustyölaisten) vaivoiksi ei pitäisi tunkea, heillä on jo vaikeaa, kun todellinen palkka tulee lainoista ja muutamien vientifirmojen työntekijöiden maksamista veroista.
        Jos on tekee työtä työnantajalle joka saa selvää rahaa ulkomailta, on asia kunnossa.
        Kotimaisessa "kotitaloudessa" tulee nälkä, jos kaikki ovat vaatimassa sosiaalisia etuja, eikä niiden kustannusten maksajia ole. Älytön velan otto on ohi.

        Oikea vauraus tulee siitä kun tavara vaihtaa omistajaa. Sinä antaa minulle lihakimpale, minä antaa sinulle kymppi raha. Kaikki muu on pelkkää silmänlumetta. Kaikki tuet ovat silmänlumetta. Ne jotka ketkuilevat tuilla yms. häviävät lopulta, ja ne jotka tekevät jotakin konkreettista voittavat. Jo osaat tehdä jotakin konkreettista, voitat.


      • kamppis2

        Tervetuloa Suonenjoelle !

        Kamppailu kerhoja löytyy ...


    • BILL DOLLAR

      VÄY VÄY VÄY VÄY , VÄY .

    • hei sun heiluvilles

      Juoruthan täällä lentää 24/7 :D Tervetulloo vaan ÄSSSHJOELLE...!

    • ronde chariots
    • xxxxäx

      Lue tätä palstaa ja lue muita savon palstoja ja tee siitä yhteenveto. Ei kovin vaikea vaikea ratkaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1536
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      21
      1035
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..

      Mitä sinä minusta haluat?
      Ikävä
      70
      759
    Aihe