joo pannaas tänne foorumillekki vähä eloo. Tossa mietiskelin et voisin hankkia poikueen tuolle meidän kunkkubpa pariskunnalle... Muttakun niitä eläviä matosia syntyy sitten kunnolla kerralla ja eläinkaupasta ruuan osto kävis kalliiks, joten kävin tuol hiiret foorumilla mut siel noi ( ei pahalla ) jyrsiän omistajat itkee vaa että ei saa tappaa hiiriä jne ei oikei selvinny muutaku et jotenki jollai kaasulla? Miten toi kaasuttaminen sit tapahtuu ja onko se kallista se kaasu? Ja jos joku tietää mist sais iiiisoja satseja pakasteita käärmeille suht koht halvalla ni pistä tähä. PS: tänne ei sit tarvi tulla minkää jyrsiän omistajan itkeen yhtää mitään eläimen tappamisesta. Kitos.
käärmeen ravinnon itsekasvattaminen?
16
202
Vastaukset
- 12+4
En kaasusta tiedä mutta niskat nurin toimii varmasti hiirille.Perussakin vedetään marsulta niskat nurin,kaltataan,suolet ulos ja grilliin niin en näkisi mitään syytä miksi se ei toimisi myös täällä päin mailmaa.
- 14+12
Hiiret.fi ja hiirifoorumi.net on osoitteita, joista löytyy tietoa hiirten kasvatuksesta ja myös lopetuksesta. Foorumilla pyörii myös ruokakasvattajia, joten siellä ei kavahdeta. Hiirten kasvatus tulee tosin kalliimmaksi kuin eläinkauppapakasteiden osto, joten taloudellisista syistä siihen ei kannata ryhtyä. Ja jos kunkkuboapentuja aikoo teettää, kannattaa pitää mielessä että niille syötetään rottaa, ei hiirtä. Boa on jo vastasyntyneenä sen kokoinen, että likimain aikuista hiirtä pystyy vetämään, ja koska syö aikuisena rottaa, ei ole syytä miksi pitäisi syöttää hiirtä.
- Käärmemies
Eläinsuojeluasetus säätelee tapoja joilla eläimen saa lain mukaan lopettaa. Pitkään se salli hiirille, rotille ja muillekin otuksille kaasun käytön. Käytännössä harrastajilla oli pieniä kaasukammioita, joilla he hiilidioksidia käyttäen lopettivat jyrsijät. Mutta juuri nyt tämä kohta laissa on muuttumassa, ja kaasulla lopettaminen on muuttumassa laittomaksi. Se kun useimmiten harrastajan käsissä aiheuttaa jyrsijälle turhaa kauhua ja kärsimystä, kun sitä on niin hankala tehdä kotioloissa oikein. (Eikä sitä voi käyttää nuorille poikasille ollenkaan.) Näin ollen kaasun käyttöä ei enää tässä vaiheessa kannattane enää edes alkaa opetella.
Kannattaa kokeilla löytää joku jyrsijäkasvattaja, joka myisi ylimäärätuotantoaan suoraan pakasteina. Suoraan kasvattajalta/tuottajalta ostaen hintataso pysyy maltillisena, ainakin eläinkauppahintoihin verrattuna. Riippuu varmasti ostopaikasta ja omista resursseista, mutta minäkin uskoisin että ainakaan kasvattajalta ostaen itse kasvattaminen ei tule juurikaan halvemmaksi. Ei ainakaan, jos omalle työlleen haluaa laskea mitään arvoa. Tai jyrsijöiden luomalle hajuhaitalle...
www.herppi.net -foorumin kauppatorilta saattaisit löytää lähelläsi asuvan jyrsijäkasvattajan.- krkfkfkfk
Eli lopettamis mahdollisuuksiksi jää eläinlääkärin lopetus piikki ja ampuminen...Helvetin hienoa suomi taas jälleen kerran...No sitten on turha tulla syyttämään jos antaa käärmeelle eläviä hiiriä.
- karmeskarmes
Milloin pöntön käyttö kielletään?Mistä kuulit tämän?
- kaasua
Niskat nurin.Helpoin ja halvin.Tietysti jos satoja hiiriä lopetat kerralla niin sitten KAASUA komissario pepponen...
- hei18
Ihme vouhotusta jostain hiiristä.Ei ne hiiret täältä kesken lopu.
- Mä vaan täälä
Mistä keksit että vain eläinlääkärin piikki ja ampuminen jäisivät jäljelle? Ehkäpä muutos LAILLISTAA joitakin näppäriä tapoja jotka ennen olivat kiellettyjä, kun kerran vievät yhden tavan pois.
- äaäaäaäaä
No suomen päättäjät tuntien sieltä ei mitään hyvää ole tulossa.Miksi viedä hyvä tapa pois jolla saa vaikka 50 otusta kerralla tapettua ?
- hiiruus
Hiilidioksidi ei ole ainoa sallittu lopettamiseen käytettävä kaasu. vaikka onkin helpoimmin hankittavissa ja edullisin. Käsittääkseni se on kaasuista ainoa jota ollaan nyt mahdollisesti kieltämässä (ei ole kielletty vielä).
- kfkfkfkfk
Miksi näiltä otuksilta ei voi vaan vääntää niskoja nurin?Miksi suomessa kaikesta pitää tehdä niin saatanan hankalaa?
- 16+3
Ei kaasulopetusta olla muuttamasa laittomaksi, siitä on ollut keskustelua kylläkin. Ja periaatteessa turhaan, koska muutoin eettinen ruokakasvatus Suomessa loppuu seinään, mikä taas lisää eläinten kärsimyksiä ulkomailla. Joten saavat kyllä etsiä hyvän tovin jos aikovat löytää kaasun, joka tappaa hiilidioksidia nopeammin ja joka ei aiheuta vaaraa ihmisille.
Kyllä voi vääntää niskat nurin jos osaa - kaikki eivät osaa eivätkä kykene.- kfkfk
Minä osaan.Siihen menee alle sekunti...
- Apuaaaaaa!!!!!!!!
Kauhistus!!!!!! Apuaaaaa!!!!!
- Typpi, N
Typpi. Typpi on hiilidioksidia humaanimpi ja ihmiselle vaarattomampi.
- Kysyn vain.
Mikä kaasu on, jonka jälkeen kurkussa on kova pala ja keuhkoissa on kipua? Viemäristä se tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703253
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541859Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591684- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411510Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581132
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251115