PELLE yötä päivää päivystää

Valuuttakauppias.

Rastaanperkeeleet- vai mitkä lienee siivekkäät - olivat tyhjentäneet minun punaherukkapuskista latvaosat. Sain nöyränä poimia marjat alaoksilta ja pensaan sisältä. Meinasi päästä lähes ylikypsäksi koko punaherukkasato.

Mustaherukat eivät linnuille kelpaa, joten minäkin saan odotella rauhassa vielä päivän tai pari.

Puutarhavatukossani taas rusakot olivat talvella temmeltäneet kuin sponssit klubissa ja jälki oli sen mukaista. Jäi laiskuuttani katiskaverkko asentamatta puskien suojaksi. Nyt vattusato on haavetta vaan, pari hullua marjaa vain. Voi sanoa, että vattujeni kanssa kävi kuin sponssien winkkarivoittojen. Karvaturpainen vemmelsääri korjasi hyödyn.

On tämä maanviljetys onnen kauppaa. Toista se on taimenen kalastus ja eritoten valuuttakauppa.

Tuo vattumaa olisi muutenkin uudistettava. Istutin taimet aika huolettomasti sikinsokin silkkaan savimaahan. Sekin vatukko on sittemmin kävellyt toiseen suuntaan metrin, pari.

Nyt olisi haaveena kunnolla perustettu, viivasuora pensasrivistö. Sen sitten talveksi aitaisin Nato-langalla, hyppymiinoilla ja mitä nuo rusakonperkeleet vaan tarvitsevat.

Pihallani kulkee talviöinä sellaisia vasikankokoisia rusakoita alumiinitikkaat selässä. Muuten ei ole selitettävissä, että omenpuutkin jyrsitään puolentoista metrin korkeudelta.

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apu lähellä

      Kuulostaa aika erikoiselta tilanteelta. Marjojen viljely ei taida olla ihan sinun juttusi. Oletko tullut ajatelleeksi, että omenapuittesi kimpussa voi olla hirviä? Ne yltäisivät helposti puolentoista metrin korkeuteen ilman tikkaitakin. Sinun kannattaisi asentaa omenapuusi lähelle riistakamera, niin saat asiasta selon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1639
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe