Kumpi parempi lääke COPD?

medicine!!!

Kumpi lääke on parempi COPD potilaalle? Seretide evohaler vai flixotide evohaler? Kokemuksia?

4

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+8

      sanoisin että seretide, koska siinä on hoitava pitkävaikutteinen avaava. flixotide sen sijaan "vain" hoitaa. Molemmissa siis sama hoitava aine. COPD:ssa keuhkoputkien avoimeksi saaminen tärkeää., Ota Seretide! Miksiköhän lääke on evohaler (vanha ponnekaasullinen lääkeannostelija), uudet jauheinhalaattorit (diskus) ovat paljon parempia ja tehokkaita. Kyllä kokemukseni on että suurin osa COPD potilaistakin saa siitä otettua lääkkeensä. Kysypä lääkäriltäsi perusteita evohaleriin.

    • medicine!!!!!!

      siksi, koska inhalaattorista "vetäsemällä" osa lääkkeestä kuulemma jää kurkkuun kii kun taas inhalaatiosumutteella lääkkeen saa kuulemma tasaisesti hengitettyä keuhkoihin

    • medicine!!!

      Aiheuttaakohan toi seretide myös kuukasvoisuutta sillä tossa pakkausselosteessa lukee se mahdollisissa haittavaikutuksissa :/

    • 12+8

      Ei aiheuta, koska kortikosteroidia on niin pieni määrä vaikka annoksia ottaisi maksimimääränkin vuorokaudessa. haittavaikutukset, mahdottomatkin, täytyy aina luetella koska näin lääketehdas pääsee vastuusta jos jollekin jotain tulee. "Onpahan mainittu että ei voi syyttää jos jollekein jotain sivuvaikutuksia tulee..." tyyliin....

      Evohaleriessa riittää haastetta että osaa painaa samaan aikaan kun inhaloi sisään. Tässä monella tulee ongelmia, lisäksi ponnekaasut ärsyttävät kurkunpäätä jonkin verran.
      Jauheinhalaattoreissa osa jää kurkkuun, selvä se, mutta jonkun tutkimuksen mukaan riittää jos 30% lääkkeestä pääty keiuhkoputkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      192
      4764
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      38
      3331
    3. 31
      2844
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2758
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2388
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2058
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1790
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1735
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      80
      1404
    Aihe