Minulle vaihdettiin lamotrigin reilu kuukausi sitten. Olen lääkkeeseen toistaiseksi tyytyväinen, kohtauksia ollut nyt yksi tänä aikana. Ihmettelen vain näitä raajojen puutuiluja. Lääkkeen aloittamisen jälkeen alkoi iskias vaivaamaan. Yöllä kädet puutuilee ja joskus jalat. välillä niin, että vaivaa nukkumista. Kasvoissa myös pistely "aaltoja". Sivuvaikutuksissa ei lue näistä oireista, lääkettä silti epäilen.
lamotrigiini
3
592
Vastaukset
- oieri
Normaalia oli myös minulla, kun söin puoli vuotta Lamictalia. Sekä kädet että jalat menivät välillä aivan puuduksiin (etenkin iltaisin makuu-asennossa), niin että piti hieroa ja heilutella, mutta parin minuutin päästä taas normaali. Aloitin sitten magnesiumin syömisen jossain vaiheessa ja tuntui että se hieman auttoi (tiedä sitten oliko vain sattumaa). Ja kyllä toi puutuminen on tietääkseni lamotrigiinin kohdalla ihan normaali sivuoire.
Valitettavasti Lamictalista ei minun kohdalla ollut hyötyä, joten se sai vaihtua muihin lääkkeisiin.- salleeni
Aika erikoinen "normaali sivuoire" kun ei lääkeinfossa sellaisesta mitään mainita, enkä ole kyllä itsekään tuohon lamotrigiinin kohdalla törmännyt, vaikka jotain lääkkeistä tiedän. Jos laittaisitte linkin missä moisesta oireesta kerrotaan, niin ehkä viisastuisin minäkin siltä osin.
- 4vuotta lamia
Lamictalin sivuvaikutuksissa kyllä mainitaan, että suhtyleisinä vaikutuksina on juuri lihaskivut! Itselläkin saattaa käsissä ja jaloissa hetkellisesti tuntua ikäänkuin painetta/lihaskipua kuin lihas ois ollu kovassa rasituksessa tms. Mutta pari minuuttia ja se on ohi, "kipu" ei todellakaan ole varsinaisesti kipua tai tuskaa. Jos tämmöinen on sivuvaikutus niin "kärsin" sen mielellään(verrattuna muiden lääkkeiden vaikutuksiin)! Ovat siis minulla ainakin hetkellisiä eikä varsinaisesti haittaa elämää/raajan toimintaa mitenkään!
Lukaskaapa seloste tarkemmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4405889Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2072072Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3721913- 1231120
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51054- 281001
- 77872
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60864- 38752
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55743