Tänä kesänä ei ole vaaraa, että kastelee liikaa parvekekukkia

vettä lisää

Parvekekukat tarvitsevat näin helteisenä kesänä ilmeisesti ainakin tuplamäärän kastelua, jos riittää sekään.
Luulin kastelleeni ihan liikaa, kun muutama viikko sitten pari laatikollista kukkia nuukahti lopullisesti.
Jouduin sitten repimään ne roskiin ja huomasin, että laatikon pohja on lähes kuiva !!
Luulin, että juuret lilluvat vedessä ja että ne kuoli ylikasteluun.
Se oli täysin väärä johtopäätös. Ilma on niin lämmin, että osa kasteluvedestä haihtuu ilmaan, ei se hedi valua kukkien juurille ollenkaan. Kukat myös haihduttavat lehtiensä kautta vettä, mitä kuumempaa sen enemmän ?
Sen jälkeen aloin kastella aikaisin aamulla ja myöhään illalla ainakin tuplasti ja tuplasin ravinnemäärän.
Kukat ikäänkuin "kasvavat" eli virkoavat nyt aika pian kastelun jälkeen viitisen senttiä joka suuntaan, kun ne imevät kasteluveden itseensä.
Nyt ne voivat oikein hyvin. Rehevämmin kuin koskaan paahteesta huolimatta.
Antakaa reilusti vettä ! Liikakastelun vaaraa ei nyt ole !

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasitettu partsi

      Jep. Tuntuu ettei mikään vesimäärä riitä eikä ilma
      kun ei ole tuulenhenkäystä. Lasitettu partsi=kirous hellekesänä ?
      Heti kun vähän tuulee partsille kukkaset piristyy silminnähden.
      Lasit on pidettävä auki. Mitä iloa niistä on kesällä, kun just pitäis olla, vai mitä varten partsit lasitetaan ???!!!
      Saunoa voi muutenkin !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe