Mistä kaljuuntuminen johtuu/hoito

Janis

Kaljuuntumiseen on aina useampi syy.
Jokaisella nämä syyt ovat yksilöllisiä. Esim. ns. miestyyppinen kaljuus, joka alkaa selkeänä pyöreänä länttinä "kalotti"alueelta on kaljuuntumisen perinnöllinen muoto.
Siihen löytyy lääkehoitoa/luontaistuotteita avuksi. Mutta...
jos tämän ominaisuuden lisäksi on muita tekijöitä jotka hiuksia harventavat ei saada 100% tulosta, vaan hiukset jäävät harvemmiksi tältä osin.

Jos ohimot karkaavat ja hiusraja nousee ei näistä lääkkeistä ole MITÄÄN apua. Silloin aiheuttajat ovat täysin muut, ei perinnöllinen kaljuuntuminen.

Joten, jotta saa kaiken sen tukan takaisin minkä perimä on suonut, on
1) haittatekijät tunnistettava
2) olosuhteet muutettava, jotta hius pystyy elämään normaalin elämän. (ts. haittatekijät hoidettava pois)

Hiusnysty joka uusia hiuksia synnyttää on aktiivinen koko ihmisen eliniän ajan. Näin ollen kaljuun/harvahiuksiseen päähän syntyy aivan yhtälailla uutta hiusta kuin tuuheatukkaiseenkin. Kaljussa olosuhteet vaan ovat niin huonot, ettei hius pysty elämään kovin pitkään.

Kun hiusnysty synnyttää uuden hiuksen aina vasta kasvukauden päätteeksi (joka suomalaisilla keskimäärin 2-6v), tarkoittaa tämä että kesken kasvukauden poislähteneen tilalle tulee uusi vasta kun KOKO KASVUKAUSI ON KULUNUT LOPPUUN.

Tie on siis pitkä, mutta täysin mahdollinen.
Mikään ei aktivoi nystyn toimintaa (sitä ohjaa biologinen kello), joten uutta syntyy aina kasvukauden pituuden määräämällä tavalla.

KOSKA KALJUUNTUMISEEN EI KOSKAAN (=vain 1 tapaus 1000:a) OLE VAIN YHTÄ SYYTÄ JA KOSKA SYYT AINA OVAT TAPAUSKOHTAISIA, EI MYÖSKÄÄN VOI OLLA KALJUUNTUMISTA ESTÄVÄÄ LINIMENTTIÄ, SHAMPOOTA TAI PILLERIÄ JOKA VOISI AUTTAA KAIKKIA KALJUUNTUVIA!! ;o)

4

3146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko

      Ensinnäkin, miestyypin hiustenlähtö on ylivoimaisesti yleisin hiustenlähdön syy miehillä. On täyttä potaskaa väittää, että 999:ssa tapauksessa 1000:sta syitä hiustenlähtöön olisi enemmän kuin yksi. Useimmiten perimmäisiä syitä on nimenomaan tasan yksi, eli peritty miestyypin hiustenlähtö, mutta tämä voi toki ilmetä jokaisessa yksilössä hieman eri tavalla.

      Toiseksi, hiusrajan vetäytyminen ohimoilta on nimenomaan miestyypin hiustenlähtöä ihan samalla tavalla kuin kaljuuntuminen päälaeltakin.

      Hiusnystyt eivät kokonaan kuole lopettaessaan hiusten kasvattamisen, mutta ne voivat silti olla pahasti vaurioituneita saatuaan yliannostuksen dihydrotestosteronia.

      • Janis

        jos haluat lisävakuutteluita asiasta, löydät sitä mm. netistä.
        Suomessa on erittäin pitkälle kehitetty tutkimusmuoto jolla tutkitaan ja hoidetaan hiustenlähtöä sekä kaljuuntumista.
        Ruotsiin on täältäkäsin koulutettu yksi tutkija.

        Tämä tutkimusmuoto on palkittu tänä vuonna kansainvälisellä hiusalan palkinnolla.

        Mihin perustat sen, ettei yleisimmin muita aiheuttajia olisi kuin perimä??
        Et voi perustaa sitä mihinkään- muut haittatekijät (osaatko arvata minkälaisia asioita nämä voisivat olla??) eivät näy silmämääräisesti, eivätkä selviä verikokeesta tms. vaan edellyttävät aina tarkempaa solutason tutkimusta.

        Jos asia olisi niin yksinkertainen kun väität, ei maailmassa pitäisi olla kaljuja ihmisiä lainkaan.. ts. jos nappi naamaan pelastaisi kaiken!!

        Dihydrotestosteronin vaikutuksesta miestyyppisessä kaljuuntumisessa on moni tietoinen, sen tarkkaa vaikutusta on tässä turha alkaa käsitellä.
        Hiusrajan karkaaminen ei kuitenkaan liity tähän- vai väitätkö että kaikilla naisillakin, jotka kärsivät hiustenlähdöstä ja joilla hiusraja on noussut, on miestyyppinen kaljuuntumisominaisuus??


      • Mikko
        Janis kirjoitti:

        jos haluat lisävakuutteluita asiasta, löydät sitä mm. netistä.
        Suomessa on erittäin pitkälle kehitetty tutkimusmuoto jolla tutkitaan ja hoidetaan hiustenlähtöä sekä kaljuuntumista.
        Ruotsiin on täältäkäsin koulutettu yksi tutkija.

        Tämä tutkimusmuoto on palkittu tänä vuonna kansainvälisellä hiusalan palkinnolla.

        Mihin perustat sen, ettei yleisimmin muita aiheuttajia olisi kuin perimä??
        Et voi perustaa sitä mihinkään- muut haittatekijät (osaatko arvata minkälaisia asioita nämä voisivat olla??) eivät näy silmämääräisesti, eivätkä selviä verikokeesta tms. vaan edellyttävät aina tarkempaa solutason tutkimusta.

        Jos asia olisi niin yksinkertainen kun väität, ei maailmassa pitäisi olla kaljuja ihmisiä lainkaan.. ts. jos nappi naamaan pelastaisi kaiken!!

        Dihydrotestosteronin vaikutuksesta miestyyppisessä kaljuuntumisessa on moni tietoinen, sen tarkkaa vaikutusta on tässä turha alkaa käsitellä.
        Hiusrajan karkaaminen ei kuitenkaan liity tähän- vai väitätkö että kaikilla naisillakin, jotka kärsivät hiustenlähdöstä ja joilla hiusraja on noussut, on miestyyppinen kaljuuntumisominaisuus??

        Sinulla on kyllä aika pahasti puurot ja vellit sekaisin, mutta älä ota tätä turhan henkilökohtaisesti...

        Itsekin kehoitan sinua hankkimaan lisätietoa Netistä, ja mielellään alaan erikoistuneilta englanninkielisiltä sivuilta, eikä joltain suomalaisilta huuhaasivuilta.

        Periytyvä miestyypin hiustenlähtö (androgenic alopecia, male pattern baldness) ei ole ainoa hiustenlähdön tyyppi, mutta se on silti yleisin hiustenlähdön syy miehillä. Huom! Kyseistä hiustenlähdön tyyppiä esiintyy myös naisilla, mutta se on naisilla paljon harvinaisempaa.

        Hiusrajan karkaaminen ja lopulta katoaminen ovat nimenomaan miestyypin hiustenlähdön ominaisimpia ominaisuuksia...

        Hiustenlähtöä voi tietysti aiheuttaa myös päänahan esim. tulehdukset, mutta yleensä tulehdus ei ole niinkään hiustenlähdön syy vaan oire, koska miestyypin hiustenlähtö nimenomaan aiheuttaa inflammaation päänahassa, ja iho voi olla hyvinkin tulehtuneen näköinen.

        Toinen hiuslähdön tyyppi on pälvikalju (alopecia areata), jota aiheuttaa mm. stressi, puutteellinen ravinto ja/tai lääkitys (esim. solumyrkyt). Tämä hiuslähdön tyyppi usein paranee itsestään. Tyypillistä on, että hiukset lähtevät tukoittain, eikä mitään selkeää kuviota ole havaittavissa toisin kuin miestyypin hiustenlähdössä.

        "Nappi naamaan" ei pelasta miestyypin hiustenlähdöstä kärsiviä, koska tällaista nappia ei vielä ole keksitty. DHT:n muodostumista estävät lääkkeet (finasteriidi) ehkäisevät melko hyvin hiustenlähtöä, jos lääkityksen aloittaa riittävän ajoissa. Ongelmana on se, ettei DHT:n muodostumista saada estettyä kokonaan, ja ennen pitkää keho myös "tottuu" lääkkeeseen ja sen teho heikkenee.

        Eunukeilla ei muuten esiinny miestyypin hiustenlähtöä lainkaan, koska näillä ei ole DHT:tä veressä... Jos siis haluaa varmuudella välttyä miestyypin hiustenlähdöltä, niin tehokas ehkäisykeino on kivesten poisto. :)


    • Minä

      Laitan tähän aiemmin kirjoittamani viestin, ja totean edelleen, että
      esittämistäsi kommenteista huolimatta miesten kaljuuntuminen johtuu suurimmaksi osaksi mieshormoneista, eli kyseessä on nk miestyyppinen kaljuuntuminen (viite esim. http://www.mtv3.fi/poliklinikka/artikkelit.shtml/157841 ?Hiustenl*ht) ).

      Lisäksi viittaan ko lääkärin kommentteihin samalla sivulla: "Miesten keskuudessa androgeeninen kaljuuntuminen on niin tavallinen ilmiö, ettei diagnoosiin pääsemiseksi tarvita mitään erityisiä laboratorio- yms. kokeita", lisäksi:
      "finasteridin käyttäjistä lisääntynyttä hiustenkasvua on todettavissa noin 30-65%:lla käyttäjistä eri tutkimuksesta riippuen. Miltei jokaisella hiustenlähtö pysähtyy tai ainakin hidastuu".
      Vielä: "The most common cause of hair loss is inheritance. Men and women inherit the gene for hair loss from either or both parents. Men are most commonly affected by the inherited gene as the hormone, testosterone, activates the genetic program causing loss of hair follicles" (http://www.ishrs.org/hair-restoration-faq.htm )

      Vielä esimerkkinä kastraateille tehty tutkimus, jossa osallistujista 65 %:n hiukset alkoivat harveta (testosteronin -> 5-alfa-reduktaasi-> 5-dht vaikutuksesta). (http://www.nyhlc.com/frequently.htm )

      Käytännössä siis esim pälvikalju on kaljuuden aiheuttajana miehillä huomattavasti harvinaisempi kuin miestyyppinen, hormonisidonnainen kaljuuntuminen.

      KÄYTÄNNÖSSÄ (VAIKKA TOISTA VÄITÄTKIN) SUURINTA OSAA KALJUUNTUVISTA MIEHISTÄ VOIDAAN AUTTAA AJOISSA ALOITETULLA FINASTERIDI -HOIDOLLA, NÄISSÄ TAPAUKSISSA AINOA SYY HIUSTEN LÄHDÖLLE ON 5-DHT:N MUODOSTUS HIUSTUPESSA 5-ALFAREDUKTAASIN KATALYSOIMANA, TÄMÄN PROSESSIN FINASTERIDI SIIS ESTÄÄ (5-DHT SIIS ESTÄÄ KARVATUPEN TOIMINTAA).

      Ohessa muutama linkki viitaten tutkimuksiin finasteridin tehosta miestyyppisen kaljuuntumisen hoidossa ja miestyyppisen kaljuuntumisen yleisyydestä:

      http://www.ishrs.org/articles/propecia-study.htm

      http://www.hiukseton.com/html/stop_hair_loss/info_prope cia.html

      http://www.ehrs.org/conferenceabstracts/2002brussels/gu estlectures/O-02-tosti.htm

      http://www.pslgroup.com/dg/2CAB6.htm

      http://www.hairlosstalk.com/productreviews/men/propecia /

      http://www.ishrs.org/hair-loss/hair-loss-male.htm

      http://www.derm.ubc.ca/hairinfo/02.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      210
      3879
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2465
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2233
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe