Arsoni on tällä hetkellä 8-vuotias uros ja ei ole vielä kunnollista terraariota, joten ollaan pidetty ihan lattialla. E ole kukaan astunut päälle, mutta onko tästä muuta haittaa kuin se, että välillä syö lattialta jotain (ei leivänmuruja tai muuta, lähinnä ppuunpalasia/ hiuksia)?
Ja tässä muita kysymyksiä, jotka ovat nyt mietityttäneet:
1. kuinka paljon n. 8-vuotias nelivarvaskilpikonnan kuuluisi painaa? vaaka niin vanha ettei toimi enää, joten arsonin painoa tässä ei ole
2. kuinka pitkä/ korkea pitäisi olla 8-vuotiaana?
tässä pari kuvaa, jos voi suoraan sanoa onko liian pieno/iso
http://imgur.com/ZsVP2lL http://imgur.com/nraHqsr
huomatkaa että itse olen 13 v ja oma käsi siinä (:
3. laitetaan yleensä kerran päivässä vähän kalkkia (se valkoinen jauhe) ruokaan, mutta pitääkö siihen jtn vitamiinejakin laittaa? ja pitääkö ostaa uutta kun on ollut jo 8 vuotta?
4. olen kuullut myös näistä paastopäivistä, mutta oma konna menee hti nukkumaan jos ei ole lämpölamppua ja ilman ruokaa alaa syödä lattialta kaikkea papaeria ja hiuksia sekä purra jalkoja
5. On myös huolestuttanut se, että juoksee edestakas toiselle puolelle huonetta, sama oli vanhassa isommassa terraariossa kunnes meni rikki.
ja tässä vielä yksi kuva arsonista:
http://imgur.com/ZlsQXfA
terraario (ei käytössä koska liian pieni)
http://imgur.com/GYaLFBG
vanha maalaukseni silpottu tonne seinille :D
lämmittely- ja nukkumapaikka (vanha kännykkäkamera joten valo näyttää pinkiltä)
http://imgur.com/NOO16z5
ei suostu nukkumaan kuin vaatekasoissa, vasemmalla puolella :P
Kiitos, jos pystyisitte vastaamaan! (:
pari kysymystä nelivarvaskilpikonnasta
6
678
Vastaukset
- vast.
1. ton ikäisen paino pitäis olla n. 450g
2. nelivarvas koiraan pituus on n.14-16cm, joten toi näyttää aika hyväkokoiselta.
3. nelivarvas tarvitsee päivittäin kalkki ja vitamiinijauhetta, se on välttämätöntä koska se ei saa kaikkia vitamiinejaan ruuasta. Ja onhan sulla UVB valo?? Se on konnalle äärimmäisen tärkeä. Kilpikonna
tarvitsee UVB‐valoa muodostaakseen
D3‐vitamiinia, joka
vaikuttaa eläimen kalsiumaineenvaihduntaan. Ja mitkään vitamiinitkaan ei korvaa sitä.
4. Ei konnilla pidetä paastoa. Ainoastaan talvilepo. Ja konnalle on vaarallista syödä hiuksia, koska sen ruuansulatuskanava voi mennä tukkoon.
5. Ihan normaalia. Kilpikonnat voivat olla yllättävän vilkkaitakin.
Ja lisäksi sanon vielä että kesällä konnalla olisi ihanteellista olla ulkona omassa aitauksessaan. Ja suosittelisin terraarion hankkimista, koska konna helposti sairastuu lattian vedossa. - Nelivarpaan omistaja
Kilpikonnallesi parasta oisi terraario, koska sinne voi luoda parhaiten luonnolliset olot, toisin kui lattialle. Vitamiiniksi nutrobalia 1-2 kertaa viikossa ripaus ruokaan. Ja kyllä on ihan hyvä 1 pitää paastopäivä kerran viikossa. Konnallasi on vähän pyramidikasvua kilvessä, joka johtuu yleensä liian yksipuoleisesta ravinnosta. Herppi.net sivustolta löydät ajankohtaista infoa kilpikonnista.
- help pls
Juuh, on uvb valo ja ollaan nyt alettu antaa vähän muutakin kuin salaattia tai porkkanaa (sipuli, tomaatti,.)
Ja koitan nyt saada vanhemmat ostamaan sitä vitamiiniakin (:- konna minullakin
Ei kannata pitää konnaa lattialla. Meillä se on ihan terraariossa. Lattialla kilpikonna voi sairastua ja pahimmassa tapauksessa jopa kuolla. Tälläisen tapauksen aiheuttaa yleensä pöly ja kaikki muukin roska mitä lattialta löytyy.
- HorseKonnia
En yleensä kommentoi näitä suomi24:sen keskusteluja...mutta nyt on pakko. Omistan kaksi nelivarvasta...toinen ~30 vuotias..toinen ~5 v. Aloittaja..älä kuuntele näitä "vinkkejä"..lue Jarmo Perälän maakilpikonnat kirjaa jos haluat luotettavaa tietoa konnasi hoidosta.
Mielipiteet konnien hoidosta jakautuvat myös "eri leireihin"...Osa suosii terraariota...toiset eivät. Itse en terraariota suosi. Konnani ovat lattialla ja kesät ulkona. Eivät ole sairastelleet. Lainaus Perälän kirjasta: "Nelivarvaskonnalla on omintakeinen vuorokausirytmi, jota se noudattaa kotioloissakin, mikäli sitä ei pidetä liian pienessä tilassa, jossa lämpötila on sille jatkuvasti liian korkea ja valaistus jokseenkin vakio".
Terrarioiden käytöstä vielä: Nelivarvas vaatii menestyäkseen suuren tilan liikkuakseen. Perälä ei suosittele nelivarpaan pitämistä MINKÄÄNLAISESSA suljetussa terraariossa. Kuivan biotoopin lajina se ei pidemmän päälle kestä terraarion kosteutta, eikä tasaista yli 24 asteen lämpötilaa. Luonnossa konna liikkuu päivittäin jopa hehtaarin kokoisella alueella. Perälän mukaan ahdas tila aiheuttaa konnalle stressiä
...mutta lue ihmeessä toi Perälän opus. Tosiaan omat konnani ovat pysyneet terveinä tuon pumaskan ohjeilla.
Vitamiineista varoittaisin..niitä EI SAA ANTAA LIIKAA!!!! Eli ei m-i-s-s-ä-ä-n tapauksessa päivittäin. Useimmat vitamiinit(Esim. A-vitamiinit) kertyvät konnan elimistöön, jolloin konna saa pahimmillaan myrkytysoireita liiallisesta annostuksesta. Jälleen...lue kirjasta. Kalkkia on hyvä lisätä joka ateriaan.
UVB-valon käytöstä...lue kirjasta.
Paastoamisesta...lue kirjasta. Konnalle kannattaa pitää muutama paastopäivä viikossa. Vääränlaisesta tai liiallisesta ruokinnasta syntyy elinvaurioita ja kilven epämuodostumia.
Testudo horsfieldii on lämmettyään todella vilkas ja utelias.- VanhaViisas
Sain nelivarvaskilpikonnan joululahjaksi 4-vuotiaana. ensi jouluna siitä tulee 37 vuotta. Tullessaan Konna oli vielä keskenkasvuinen, puolet nykyisestä 700 grammasta. Olisikohan sillä pian 50-vuotispäivät? Se on pysynyt elossa elintavoilla, jotka ovat lähellä nimim. HorseKonnia näkemyksiä. Konna asuu lattialla, syö niukanlaisesti, lämmittelee vanhanaikaisen hehkulampun alla (muunlaiset eivät kelpaa). Olen ymmärtänyt, että jotkut antavat liiankin ravitsevaa einestä konnilleen, niukempi eväs sopii aavikon asukeille paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061538Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 911201
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031064- 471035