Kesämökkiläisten lapset ovat syöttäneet pullaa sorsapoikueille ja esyttäneet ne hyväuskoisiksi.
Nyt astuvat esiin suuret metsästäjät, tukiaisilla keinottelevat humpuukimestarit, jotka käyvät lahtaamassa sorsapoikueet ja jopa tunkevat linnunraadot sisuksiinsa.
Pullasorsametsästäjät
7
328
Vastaukset
- kuis on?
Jatkuisiko sorsien ruokinta niiden muuttoon asti vai jäävätkö odottamaan tyhjään pöytään kun itse lähdette kesämökeiltänne ja poikue ei ole oppinut itse ettimään ruokaansa. Moni tekee karhunpalvelun kun vai kesän ruokkii sorsia. Saavatko ruokitut sorsat niiden luontaista ravintoa jota niiden on opittava etsimään ennen muuttoa? Kumpi sit armeliaampaa, nälkäkuolema, aliravitsemus vai haulit. Pulla se onkin varsin terveellistä ravintoa kasvaville linnuille.
- Niin kuis onkaan??
Itse olen halveksien laittanut merkille että juuri metsästäjät tätä pullasorsien ruokkimista harrastaa! On kuulemma ns. ''riistanhoitotyötä''. Ajetaan maasturilla rantaan ja oikein kädestäpitäen ruokitaan lintuja ja laitellaan ruokintalautoille rehua jotta linnut eivät edes poistu ko alueelta. Sitten eräänä aamuna tullaan haulikon kanssa ruoan sijaan. Todellista erähenkeä!! Moraali puuttuu hommasta kokonaan, tosin sitä ei taida metsästäjiltä muutenkaan löytyä.
- niin sitä pitää
Niin kuis onkaan?? kirjoitti:
Itse olen halveksien laittanut merkille että juuri metsästäjät tätä pullasorsien ruokkimista harrastaa! On kuulemma ns. ''riistanhoitotyötä''. Ajetaan maasturilla rantaan ja oikein kädestäpitäen ruokitaan lintuja ja laitellaan ruokintalautoille rehua jotta linnut eivät edes poistu ko alueelta. Sitten eräänä aamuna tullaan haulikon kanssa ruoan sijaan. Todellista erähenkeä!! Moraali puuttuu hommasta kokonaan, tosin sitä ei taida metsästäjiltä muutenkaan löytyä.
Noniin, sinullakin itsetunto nousee kun pääset halveksimaan muita.
Oikein olet nähnyt asiaksesi kirjotella asiasta ja tuoda väkevän mielipiteesi esiin.
Hyvä kun kaikki saa asiasta jotain. Metsästäjät sorsia ruokapöytään ja sinä itsetunnolle kohotusta, muiden arvostelusta.
Haukku ei haavaa tee, sanoo jo vanha sanonta, toisin on hauli sorsan persiissä,heh.
- yletöntappaminen
Itse rakentelen sorsille pönttöjä mutta ei minua kiinnosta kuraperseiden perässä juosta vaikka muuten mettästelenkin
- pönttööö
enpä ole aiemmin kuullut sorsanpöntöstä
- jaa-a
pönttööö kirjoitti:
enpä ole aiemmin kuullut sorsanpöntöstä
etkös ole tosiaankaan koskaan kuullut puhuttavan tai nähnyt telkän pönttöä, usko tai älä mutta se on aivan tosiasia,muut sorsat kyllä tekevät normaalin pesän maalle mutta nämä telkän tökerykset ovat asia erikseen.telkän pöntöt kiinnitetään vesirajan läheisyyteen puihin.
- köksäukko
Telkkähän on mainio riistaruokalintu. Tosin, eihän kaikki osa keittää perunoitakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/16310007Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1274222- 1133969
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24393781- 603507
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint512779Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192216- 571989
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201581Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101401