Onko teidän mielestänne hinnoittelu tasapuolista? Onko kukaan törmännyt siihen että sama kuorma tänään vitosen , huomenna 12 euroa?
Saatteko aina kuitin?
Saatteko aina kuitin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Voisihan sen toki muuttaa aina 12 euroon niin olisi reilua.
Veit kuorman, maksoit, kävit mättämässä sama rojut kyytiin takaisin ja veit huomenna uudestaan??
Jos joku on noin hullu sen toisen kerran olis pitäny maksaa jo satasen!!
Laskutusperuste on naamakerroin. Touhu asemilla on tuottavampaa kuin portsareilla. Sinne kannattaa pyrkiä töihin. Lisäetunä on arvotavaran jälleenmyynti
Meidän vanhan sohvankin voi koota uudestaan ja laittaa myyntiin.
Ei ainakaan täällä (Lappeenranta ja Kukkuroinmäen jäteasema) ole mitään epäselvyyksiä. Kuormasta selvitetään eri jätelajien osuudet noin suunnilleen ja niiden mukaan tulee lasku. Kuitin olen saanut aina. Yleensä vielä noiden jätelajien määrittely painottuu asiakkaalle edulliseen suuntaan (eli enemminkin maksat kuormasta hieman liian vähän kuin liikaa).
Ja jos tosiaan talous kaatuu siihen muutamaan euroon, mitä peräkärrikuormasta laskua tulee, niin silloin elämässä on varmasti jo isompiakin murheita.
Lappeenranta on huono vertailukohte Kouvolaan.
Kyse ei ole rahasta vaan tasapuolisuudesta. Kylähän tunnetaan juuri siintä.
Kuitin saa aina kun haluaa. Ahlmannintiellä pihalla seisoo joskus kalju jäte-natsi, joka ei tiedä olevansa asiakaspalvelutyössä. Ei käytöstapoja, naama norsunv*tulla vääntää kaiken rautalangasta, vaikkei hänelle mitään kysymyksiä ole esitetty. Jos pää ei kestä ihmisiä tai luulee olevansa viisaampi kuin muuta ja haluaa tuoda sen jatkuvasti esille, kannattaa miettiä mihin hommaan ryhtyy. Muut ovat asiallisia Ahlmannintiellä.
No sehän on juuri oikea paikka sitten.
On törmätty epämääräiseen hinnoitteluun lähes joka kerta. Perusvastaus on aika usein no se maksaa kympin verran, oli tavara mitä tahansa maksullista. Aika lailla hatusta vetävät hinnat, tietääköhän monikaan siellä kuinka iso mitta heidän käyttämä kuutio on. Pakullinen jätepuuta 9 kuutiota voi maksaa kolmesta eurosta reiluun kymppiin.
Hinnastohan on näkyvillä. Jos hinta nousee yli hinnaston, vaatinet oikaisua? Jos taas jää alle, hmm..?
Eikö toi pakullinen jätepuuta kannattaisi viedä esmes Hyötypaperille, kysehän ei ole varsinaisesti ´pienerästä´? Vaan eipä siinä jos jäteasema sen vastaan ottaa.
Anna kun arvaan: takana on kymmenen auton jono, menet kassalle ja sanot että ois kärryllinen rojua. Jos asia on näin niin sitten saat syyttää ihan itseäsi. Jos osaat vähääkään kertoa mitä se rojukuorma sisältää saat paljon tarkemman hinnan, jos se elämänne on kerran kympistä kiinni!
Plus jonotusaika lyhenee.
No ei se kellekään esteeksi se hinta pitäisi tulla...
ei joo rahasta kiinni ole. Välillä tuntuu vain että mihinköhän ne ylimääräiset eurot menee? Kun tosiaan kuutio on 1mx1mx1m jota ei aina asemalla taideta muistaa. Jos asiasta huomauttaa niin voikin tulla hinta todelliseksi, jos ei sano mitään niin kassaan menee liikaa rahaa.
Mielestäni jäteaseman palvelu pitäs olla ilmaista niin kansa veisi roskat sinne eikä metsäautotien päähän tai polttaisi kun naapurit ei huomaa. Otettaisi sitten vaikka jäteverona asukkailta sekin maksu talouden pääluvun mukaan. Yrittäjät erikseen.
Alan uskoa tuohon erään kirjoittajan kommenttiin että se on työntekijöille hyvä business työpaikka. Sivutuloa saattaa tulla (vain villi veikkaus) ja arvotavaraa voi kasata kotiinvietäväksi. Tää on sitä kierrätystä tosiaan...
Huh-huh!! On teillä huolet!
Arvelisin että tömmöisiä asioita ei pohdiskella kuin maailman katkerimmassa kolkassa::::: Kouvolassa!!
Kun rahaa liikkuu ja hinnastot on niin pitäisi pyrkiä jemptiin toimintaan.
Summat voi olla pieniä, mutta miltä tuntuisi kun kaupassa maitotölkki maksaa sinulle 1,60 e ja muille 1,00e
Kouvolan eri jäteasemilla melkein viikoittain asioivana olen tyytyväinen palveluun ja myös hintoihin jotka mielestäni ovat ihan kohdallaan. Kyllä mielestäni asemien työntekijät osaavat hinnoitella oikein kuormat. Täytyy muistaa että jätekuormassa on (ainakin minulla) usein monen hintaisia jätelajeja joista jotkut vielä onneksi ilmaisiakin! Joten uskon että sekalaisissakin kuormissa hinnat ovat enemmän ala kuin yläkantissa =)
Ilmankos olet tyytyväinen kun asioit siellä usein. Pitäisikö hinnastoon julkaista eri sarake kanta-asiakkaille?
Ahlmanintien jäteaseman asiakaspalvelu on Kouvolan kärkitasoa. Itseasiassa olemme tuttavien kanssa usein ihmetelleetkin, miten ystävällistä palvelua ko paikassa saa. Jos ollut rauhallisempi hetki, niin henkilökunta on tullut auttamaankin hankalimpien tavaroiden käsittelyssä. Hinnoissa saattaa olla pientä heittoa vastaanottajasta riippuen, mutta halvallahan rojuista eroon pääsee joka tapauksessa.
Välillä olen huomannut jätelavoilla ihan ehjää ja hyvää tavaraa, jopa avaamattomissa paketeissa rakennustavaraa ym. Kyllä pitäisi saada ottaa mukaan jos näkee jotain itselleen tarpeellista. Ottaahan henkilökuntakin, yksi kaveri keräili rumpusettiä mukaansa lavalta. Kerran otin yhden 70-luvun lipaston lavalta oman kyytiin kun oli ihan siisti ja ehjä. Kotona tyhjensin laatikot kun oli tavaroineen sinne heitetty, varmaankin jostain kuolinpesästä. Pahvirasiasta löytyi melkein viisi tuhatta euroa, olisi kannattanut tutkia mummon tai papan jäämistöt hieman tarkemmin!
Tuolla linjalla kaatsilla olisi parin viikon sisällä kaksi eri jonoa. Toiset tuovat roinaa sisälle ja toiset katsovat himoiten toisten heittämiä rojuja... Sekasorto siitä seuraa vain kun koko kaupunki lähtee kaatsille etsimään jotain kivaa itselleen.
Vielä -70 luvulla kaatopaikat oli avoimet. Siellä saattoi olla 30 keräilijää ja kukin sulassa sovussa kasasi kierrätys tai käyttömateriaalia.
On tainnut ehtiä hiukan muuttua jätelait yms. eihän kaatsille nykyään edes päädy juuri mitään kun kaikki menee hyötykäyttöön.
70-luvulla ei taidettu käydä hakemassa esim. toisten vanhoja tietokoneita omaan käyttöön...
Yritysasiakas maksaa 6e "palvelumaksua" vittuilusta. Kytätään vieressä, mitä laareihin menee ja itse homman hoidat. Yksityisasiakkaita jeesataan ja yleensä hyvän palvelun kera. Molemmista kokemusta.
Yritysaikana vein tavallisia sekajätteitä, enkä jemmannut mitään luvatonta saastaa.
Muutama risu usko jo
Voi voi miten on isolla ihmisellä pienet murheet, maksa kiltisti ja lopeta turhasta itkeminen! Tai hamstraa paskat kotiisi!