Miten teidän lasten päiväkodeissa toimitaan? Helsinkihän kielsi ksylitolipastillien jakamisen, näköjään muuallakin on suunnitteilla.
http://yle.fi/uutiset/ksylitolipastillit_ja_karkit_syyniin_paivakodeissa/6766502
http://yle.fi/uutiset/ksylitolipastillit_ja_karkit_syyniin_paivakodeissa/6766502
Vastaukset 2
Vanhimmat
Helsinki kieltää pastillit kaikilta hoidossa olevilta lapsilta,Myös pph:ssa olevilta.
Ymmärrän sen, että päiväkodissa on hankalaa kerätä vanhemmilta rahat pastilleihin,mutta miksi se pitää kieltää myös pph:ssa,jossa vanhemmat tuovat mielellään joko rahat pastilleihin tai pastillirasian.
Nykyään kielletään kaikki rahaa ei saa kerätä teatteriin, eikä mihinkään muuhun,jos ei ole vanhempainyhdistystä asiaa hoitamassa. Tää on naurettavaa näin neljän lapsen ryhmässä, jossa vanhemmat olevat ikionnellisia,että hoitaja jaksaa viedä lapsia teatteriin tms.
Meillä vanhemmat toivat itse pastillit lapsilleen. Saattaa myös olla, että jotkut vähävaraiset vanhemmat ovat valittaneet siitä, ettei heillä ole rahaa pastilleihin.