http://www.turkuamk.fi/public/default.aspx?contentid=454209&nodeid=9297
Tässä on pioneerihenkeä. Hinoa.
Onnistuisiko opetuslupalaisten kurssitus samalla tyylillä?
Tässä on pioneerihenkeä. Hinoa.
Onnistuisiko opetuslupalaisten kurssitus samalla tyylillä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei paha :)
Toivottavasti ovat tarkastaneet, että annettu opetus kelpaa myös katsastusasemalle (Trafille) sitten kun menevät teoriakokeeseen. Miksei opetuslupalaisten kurssitus onnais teorian puolesta, mutta siinä jäis säästö tosi pieneksi, koska teoriaa ei tule kuin kolme tuntia. Eniten noi autokoulut rokottaa ajotunneista, ratakeikasta ja pimeänajonkurssista. HHmmm, mielenkiintoista totta tosiaan.
Eikös se riitä että opettaja on pätevä liikenneopettaja?
Eiköhän ne vaadi opetussuunnitelman, joka on Trafin hyväksymä eli et teoriatunneilla käydään just ne oikeet asiat ja tietyillä tunneilla jne...??Who knows, eipä tästä liiemmin kokemuksia ole :)
Opetussuunnitelmanhan saa yksinkertaisimmillaan tulostettua Trafin sivuilta. Kukaan ei taida myöskään valvoa opetussuunnitelman noudattamista, ei myöskään autokouluissa ja sen kyllä huomaa. Opettajat lätisee omiaan ja asiat laiteetaan kynnän kanssa kuntoon.
Jos oppilaitos palkkaa muodollisesti pätevän liikenneopettajan ja ostaa palvelun autokoulusta, niin eikös se riitä siihen että voi vetää läpi ajokorttikursseja?
Valtiolta saisi varmaan rahoitusta "ajoneuvon kuljettaja" koulutukseen.
Todella hieno veto turkulaisilta ! Toivottavasti käytäntö leviää myös muualle Suomeen. Kaupungilta / kunnalta tilat (jotka Trafi on hyväksynyt). Liikenneopettaja pöydän taakse ja tupa täyteen oppilaita !
Opetuslupakurssit hoituu samalla kaavalla.
Ei kukaan ole niin hullu, että myisi opetuslupa kusseja tällä tyylillä. Pitää saada korvaus myös tehdystä työstä.
tyhmä saa olla mut ei turkulainen. seuraavaksi siellä varmaan keksitään että joku lakimies alkaa pitämään ilmaisia kursseja veron kierrosta koska verotus on nyt nousemassa monella sektorilla. tällä periaatteella turussa varmaan kauppiaat antavat kohta ruokaakin ihmisille ilmaiseksi. kommari liikenneopettaja siellä turun amk:ssa ei selvästikään ole tietoinen että neuvostoliitto on hajonnut. toi ajattelutyyli ei toimi suomessa.
.Kohta KONKURSSI tulossa.VAROKAA rahat menee.
Pitääkö luokkahuone teoriaopetukseen jotenkin katsastaa? Taidat löpistä omiasi.
Varmati parepaa opetusta saavat kuin autokouluissa, kun on sentään edes joku ammattimainen tilaaja valvomassa opetusta. Tavallisessa autokoulussa on vain joukko 17 vuotiaita finninaamoja, joille voi löpistä mitä haluaa.
Joillekkin riittää se että tienaa leipänsä, eikä tarvi riistää niitä joiden on pakko ostaa opetusta.
Autokoulujen ahneus alkaa olla tiensä päässä.
Yritätkö kertoa että liikennesääntöjen opettelu menee hukaan jos siitä ei saa todistusta?
Jos väitteesi ei pidä paikkaansa, niin syyllistyt herjaamiseen.
"noinkohan"
Oliko kirjoituksesi tarkoitettu minulle? Jos oli, niin ole huoleti. En joudu syytteeseen herjauksesta. Tampereella tunnetaan asia hyvin ja naureskellaan vieläkin yrittäjän idioottimaiselle tempaukselle.
Liikennesääntöjen opettelussa ei todellakaan ole mitään vikaa. Mitä enemmän vapaaehtoiset ilmaiseksi opettaisivat, niin sitä parempi.
Mietinpä vaan sitä, että miksi nuori menisi ko. kurssille. No tietenkin saadakseen ajokortin halvemmalla. Jos opetuksesta ei saa virallista todistusta, ei pääse teoriakokeeseen.
Kyllä pitää. Autokoulun opetus on valvottua toimintaa, toisinkuin opetuslupa jossa ei tehdä mitään vaan ollaan vaan tekeminää. Ei ole sama mitä puhuu kaikki asiat näkyvät luokalle. Mitä isompi ryhmä sitä vähemmän oppimista tapahtuu. Näin Turuus.
Tampereella eräs Turkulainen autokoulu (yllätys) tarjosi kaupungille samanlaista diiliä. Kaupunki olisi hyväksynyt opetuksen sillä ehdolla, että koulu antaa oppilaalle virallisen Trafin todistuksen opetuksesta. Yllättäen Turkulainen autokoulu vetäytyi tässä vaiheessa asiasta.
Mitä kukaan hyötyy ko. teoriatunneista, kun ei pysty suorittamaan teoriakoetta ilman todistusta?
Haisee, ja pahasti.
Turkulaisilla autokouluihmisillä on hirveä vimma tehdä töitä ilmaiseksi. Onko tämä yleinen tapa Turussa muillakin aloilla?
Onko joku selvittänyt että saako tuosta maksuttomasta opetuksesta todistuken jolla pääsee osallistumaan B-kortin teoriakokeeseen?