Saapuminen vierassatamaan

Ensimmäistä kesää

Nyt on alkukesä omassa laiturissa ja lähivesillä harjoiteltu ja voisi jo käväistä muuallakin. Kuinka homma toimii vierassatamissa ? Onko vieraspaikat jotenkin merkittyjä ja voinko vaan ajaa johonkin vapaaseen paikkaan vai pitääkö soittaa ensin ja kysyä ohjeita ? Muita hyviä vinkkejä ? www.vierassatamat.fi:stä löytyi jonkinlaiset kartat ja yhteystiedot. Kuinka pitkään syksyyn nuo ovat yleensä auki ?

3

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Benkku -82

      Sinne vaan, yleensä tilaa löytyy, kunhan on ajoissa liikkeellä. Yleensä vierassatamissa koko laituri on vieraskäytössä, vain joissain harvoissa paikoissa on hajapaikkoja ja tällöin ne on yleensä jotenkin merkitty. Heinäkuu on aina perinteisesti ruuhkaisin joka paikassa. Kämmejä muuten sattuu aina kokeneemmillekin, joten ei tuota kannata turhaan hirvitellä. Aina löytyy auttavia käsiä siinä vaiheessa, jos hommat menevät oikeasti vaikeaksi.

      Hyvin harvoihin vierassatamiin pystyy millään tavalla varaamaan paikkaa etukäteen. Näin loppukaudesta kannattaa kuitenkin pirattaa satamaan ihan siksi, että aika monet ajavat palvelut alas yllättävän aikaisin.
      Luulisin muuten, että paras ilmainen satamaopas netissä on tämä:
      http://venenetti.fi/satamat/
      Hirvee määrä satamia Suomen lisäksi myös Ruotsista ja Virosta. Ja kaikista löytyy perustiedot palveluista ja sääennuste lähipäiville, monista myös kuvia ja lehtiartikkeli.

    • kuusamox

      Jos on kartio paikan edessä, siihen ei passaa mennä. Se on varattu, voi olla omistaja tulossa.

    • saari meri

      Nauvossa ainakin pystyy paikan varaamaan ja silloin juurikin kartio paikan edessä,
      Tosiaan näin elokuussa kun koulut alkaa niin satamat ajavat palvelut alas, toki laitureissa silti olla saa. Heinäkuussa saaristomerellä kaikki paikat on täynnä viimeistään siinä iltapäivän aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      494
      6452
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      287
      2385
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1984
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1169
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1092
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1084
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      894
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      882
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe