Tiesikö joku meistä mitä nimimerkki tarkoitti?Haluan sanoa jokaikiselle alkoholistille, tupakoitsijalle,, ja lihavalle, éttä jokainen on itsensä herra, alkoholismi ei ole sairaus ,kaikkikolme samalla viivalla.Ei kukaan pistä tupakkaa,viinaa ja ruokaa sinun suuhusi,sinä itse sen määräät. Alkoholi sairaus ,on keksitty herroja varten , ajatelkaa ,ja ruvetkaa itsenne ,valtiaiksi Nauttikaa joskus vaikkapa Sheridansia,.
alkoholo, tupakka , lihavuus.
Sheridans´s
1255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Saamastasi vastausryöpystä voit päätellä, että provosi ei onnistunut.
Jos olet todella noin yksinkertainen, kuin tekstilläsi annat ymmärtää sinua kai pitäisi kai sääliä.
Alkoholismi kuitenkin on sairaus, johon toiset sairastuvat toiset taas eivät. Sama pätee tupakan polttoon. Taustalla lienee ihmisen persoonallisuushäiriö, taipumus erilaisiin riippuvuuksiin.
Kukaan ei pienenä lapsena ajattele, että kun minusta tulee iso, alankin juomaan viinaa ja lopulta istun muiden juoppojen kanssa puistoremmissä.
Alkoholistit ovat sairaita, jotka tarvitsevat apua. Ns. rappioalkoholisteja lähinnä säälin. En halveksi. Olisipa jokin keino heidän auttamisekseen.
Mutta sepä tästä.