Laitan kysymykseni tänne Äitien jutut-palstalle, koska tämä on huomattavasti vilkkaampi paikka kuin Häät-palsta...
Elikkäs kaikki te naimisissa olevat äidit:
Paljonko laitoitte itse rahaa häihin?
Miten kustannukset jakaantuivat, esim. paljonko oli tilavuokra ja pitopalvelu?
Osallistuivatko vanhempanne kustannuksiin?
Meillä olisi häät tiedossa ensi kesänä, ja tarkoitus olisi selvitä koko lystistä max. 3000 eurolla...Onko mahdollista? :)
Elikkäs kaikki te naimisissa olevat äidit:
Paljonko laitoitte itse rahaa häihin?
Miten kustannukset jakaantuivat, esim. paljonko oli tilavuokra ja pitopalvelu?
Osallistuivatko vanhempanne kustannuksiin?
Meillä olisi häät tiedossa ensi kesänä, ja tarkoitus olisi selvitä koko lystistä max. 3000 eurolla...Onko mahdollista? :)
Vastaukset 38
Vanhimmat
Säästä rahat avioeron aikoihin helpottamaan ja mene naimisiin maistraatissa. Parempi kun ette mene naimisiin. Ihan turhaa huuhaata.
Katkeraa tekstiä ylemmällä...
Itse menin naimisiin tämän vuoden alussa. Tilaisuus oli maistraatissa ja vuokrattu pieni juhlatila kävelymatkan päässä.
Ruokailu viinit ynnä muut tulivat yht. maksamaan n. 2000€ (kyseisessä mukana oma häämekkoni jonka ihan vain Haloselta kävin ostamassa.)
Paikalla oli 35henkilöä ja yhtään mitään ylimääräistä (soittajia, kukkia yms.) ei ollut..
Olimme yllättyneitä kuinka paljon rahaa kului näin pieniin häihin, mutta kuitenkin jos suostuu joistain asioista tinkimään niin kyllä pieni budjetti onnistuu.
Kysy mikäli ystävät olisivat valmiit auttamaan hieman kuluissa?
muutama kymppikin tuo kukan/kaksi pöytään :)
"Kysy mikäli ystävät olisivat valmiit auttamaan hieman kuluissa?"
miksi?
ystävät voivat esim. jättää häälahjat ostamatta ja auttaa hieman kerran elämässä tapahtuvassa tilaisuudessa.
Ystävien ei tarvitse kustantaa kenenkään häitä, ihan outo ajatus. Jos ei ole varaa mennä naimisiin, silloin ei mennä. Meillä oli hyvin pienen bujetin häät. n. 30 vierasta, juhlapaikka maatilamatkailu ympäristössä, ruokailu, tarjoilut ja majoitus muutamalle yhteensä n. 1500€.
Ja me itse, hääpari maksoimme kaiken. On mukavampi saada niitä lahjoja kuin maksattaa häitä vierailla.
Järkevä ihminen ei tee lapsia eikä mene naimisiin.
Mielestäni olen ihan järkevä, vaika meninkin 25 vuotta sitten naimisiin ja häävieraita oli noin 300. Koska aikaa on kulunut näin paljon, en mitenkään pysty muistamaan häiden tarkkoja kustannuksia, mutta arvelisin markka-aikana menojen olleen noin 20 000 mk sisältäen tilavuokran, tarjoilun, bändin, kukat, asut, kampaajan, valokuvauksen, auton (jotain saatoi unohtuakin). Lapsia olen tehnyt kolme ja heiidät aikuisiksi kasvattanut yhdessa aviossa mieheni kanssa. Olen sitä mieltä, että mitä paremmin harkitut ja suunnitellut häät, sitä varmemmin liitto kestää. :)
Takana kahdetkin häät elämän aikana.
Ensimmäisiin upposi markka-aikana (vuosi 2000) n. 100 000mk eli kovasti pyöristettynä 15 000e. Vanhemmat maksoivat kaiken, kun olimme nuoria ja varattomia. Siihen aikaan sillä rahalla sai paljon enemmän kuin tänä päivänä! Vastaa siis käytännössä suurempaa euromäärää. Ero tuli reilun vuoden jälkeen. Hukkaan meni ne rahat, jos siinä mielessä ajattelee. No, hauskaahan kaikilla varmaan siellä häissä oli...
Toisen häät maksoivat kaikkineen sormuksia mukaan laskematta 2700e. Vieraita oli melko vähän ja häät hyvin maanläheiset. Minulla ei ollut valkoista unelmaa, vaan 150e juhlamekko, miehen asu oli vuokrattu. Tarkoituksella emme pihistelleet, vaan halusimme järjestää sellaiset meidän näköiset ja rennot häät. Suurimmat menoerät olivatkin paikka, ruoka ja juoma. Vieraiden ei missään nimessä pitänyt maksaa mistään. Meillä ei ollut bändiä, vaan kuuntelimme rannalla musiikkia stereoista, ja yksi ystävä soitti yöllä nuotiolla kitaraa. Mukavaa oli! Vanhemmilta emme pyytäneet penniäkään, mutta molempien vanhemmilta saimme niin paljon rahaa lahjaksi, että niillä katettiin sekä häät että sormukset.
Sormukset maksoivat yhteensä 2000e, joten se olikin sitten suhteessa kallein menoerä.
Nyt olen ollut leski neljä vuotta (onnettomuuden takia). Lapset ovat 5 ja 7. Kenties vielä joskus vihille... mutta ilman häitä. Ovathan ne kivoja juhlia, mutta eivät kerro mitään siitä, mitä edessä liitossa on.
3,50 (-50%) "hääpuku" kirpparilta
2x5e tyttöjen puvut tokmannin alesta
5e lasten pinnejä
Ite leivoin pullaa ja kuivakakkua (en jaksa laskea)
n. 5e kekseihin.
Haaveilin että olis salaa menty vaan maistraattiin ja tehty vaikka kotona vaihteeksi kunnon ruokaa lapsille. mutta sitten oltais kuitenkin jouduttu värkkäämään se siunaus tilaisuus jotenkin.
bensahintoja en ottanut lukuun ja kimpun sain lahjaksi
Isommat kulut tulevat vasta jälkikäteen esim. nimenvaihdon takia ajokortti 42e, passikuva? ahdistaa jo ajatuskin mutta kyllä se nimi on hyvä olla kaikilla sama.. Ja onnellisesti kaikki hässäkkä ohi. Voi keskittyä oikeaan elämään.
Hah hah:) Lue nyt näitä vastauksia ja mieti kannattaako mennä naimusiin ollenkaan ? Yksi jos toinenkin on eronnut vuoden jälkeen jne. Oikeasti hei; leiki prinsessaa kotona. Ostat jostakin halpakaupan lastenosastolta prinsessankruunun ja vedät jonkun valkoisen lakanan prinsessapuvuksi, niin eikö se ole siinä?
Todellakin jokainen voi mennä naimisiin, että kyse ei ole katkeruudesta jos sanoo miten asiat on;)Terveitaetuntoiset pärjäävät ilmankin, mutta totta joo, se puutoksesta jos ja kun toinen sattuu kuukahtamaan.
http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Avioero
Miksi haluat nuukailuhäät? Se on toivottavasti vain kerran elämässä kokemus. Luulisi että sitä haluaa juhlia vähän isommin. Pankista voi pikkulainan ottaa jos ei pysty säästämään.
Mutta jos ne edulliset häät haluaa: tässä kaverini häät. Hintaa en tiedä mutta kehui ettei paljon maksanut: kirppikseltä hääpuku- polvipituinen pitsimekko. Luonnonkukkia. Musiikki tuli kannettavasta. Hääjuoma oli louhisaaren juoma(mustaherukan lehti juoma-itse tehty). Voitaikinapohjaan tehty peltipizza(itse tehty). Uusia perunoita ja silliä(itse tehty). Mansikka-kermakakku. (Tilattu) ja kahvi.
Hääpaikkana oli sen mummola maalla eli ilmainen. Vihkiminen oli maistraatissa.
Meillä ajatuksena mennä naimisiin kun nuorimmaiselle (tulossa olevalle) järjestetään ristiäiset. Mies haluaisi maistraattiin, mutta minä haluan papin vihkimään. Tehdään sitten tällainen kompromissi. Ei tule maksamaan kuin sormukset. Ehkä joskus vuosien päästä kun lapset on isompia, voidaan järjestää isompi hääjuhla, mutta nyt ei ole aikaa eikä energiaa alkaa järjestämään.
Edullisia, kauniita hääpukuja
http://fi.dressfirst.com/Morsiuspuvut-c2/
Ei todellakaan tarvi mistään kirpparilta hakea, jos edullisen haluaa :D
Kiitos vinkistä. Tyttärelle vanhojentansseihin löytyy tuolta puku.
Vaille 2000, teetätin mekkoni ystävällä, halpakangas ja aikaa meni tosivähän, ei maksanut, kun 200 (ystäväni koki, että saa kokemusta alalleen eli valmistuu pian). Eniten tuli maksamaan pitopalvelu, tilanvuokra 200, kampaus 70 ja muut ei paljon maksaneetkaan. Pienet kirkkohäät, 45 henkeä vain (pieni suku).
29 000€. Otettiin pikavippi ja juhlittiin kunnolla. Itse pikavippiä laitettiin haisemaan 15 000 ja ulosottomaksujen jälkeen loppusumma oli 29 tonnia. Erotettiin ja laitettiin summa puoliksi. Molemmille jäi 14 500€ maksua niistä häistä. Vuosi ja pari kuulautta päälle ehdittiin olla naimisissa.
245 000 e tämä sisältää häämatkan.
Silloin oli markka-aika, mutta euroiksi muutettuna noin 2300 euroa.
Puvun ostin alennusmyynnistä. Se oli englantilainen, kermanvärinen jossa oli hihat
Maksoi euroiksi muutettuna 310 e, Huntu olis n. 30 e, Kengät ja miehen asu olivat jo aikaisempiin juhliin ostettu. Sormukset ostettiin panttilaina konttorista sellaiset isot. Niihin meni n. ehkä nelisen sataa. Juhlat olivat seurakuntatalolla, ja se oli ilmainen, kun kuulumme kirkkoon. Musiikkia eli hengellisiä lauluja ja joitain klassisia kappaleita soitti siskoni. Siellä oli urkuharmooni valmiiksi. Pitopalveluun meni loput rahat. Ai niin kukat olivat itsepoimittuja ja tein asetelmat edellisenä yönä sinne valmiiksi. Ruusupensaani tyhjenivät kerralla.
Rahoitimme häät itse. Mieheni maksoi varmaan jonkun verran enemmän. Häämatkalla kävimme lapissa, vasta puoli vuotta myöhemmin.
Siitä on nyt 18vuotta, ja yhdessä olemme edelleen. Vanhin lapsemme on 14 ja nuorin 3. Toivomme vielä yhtä tai kahta lasta.
Hääjuhlien ilo on kadonnut valtavaan erojen määrään. Minuakaan ei enää kiinnosta edes mennä vieraana yksiinkään häihin.
Ennen avioliitot solmittiin elinikäisiksi ja vieraat toivat lahjoiksi tavaroita siihen yhteiseen kotiin, nyt hääjuhlat ovat prameat ulkokultaiset mediasirkus ja näyttämisen paikka, kaukana on avioliiton tarkoitus, joten kenenkään ei tarvitse enää lahjoa ostaa, sillä nehän heitettäisiin hyvin pian roskiin tai jaettaisiin.
Tässä juuri pari kuukautta sitten oli oikein mahtihäät, mutta nyt jo hääpari on erssa, kun ihastuikin jo uuteen tyyppiin, minittäin morsian ja vielä sulhasen kaveriin.
En enää nauti hääjuhlista, enkä aio ostella kovinkaan erikoisia lahjoja, tosin nekin monesti ilmoitetaan, mitä saa ostaa, sillä pittäähän kaikki olla kallista ja hienoa.
Mutta kenenkään ei ole pakko toimia niiden hullujen toiveiden mukaan, ostakoot itse jos on varaa.
Kaikki on niin mullin, mallin, enää ei kunnolla perheissä edes tiedetä, kuka on kenenkin lapsi ja odotetaan, että sukulaiset kaikenmaailman tulijoita kohtelee perheenjäseninä.
Järkyttävä sukupolvi ja ajatusmaailma menossa.
Joo sellasta helevetin teatteria! Saa laittaa naamakirjaan kuvia ja teskennellä! Me mennään naimisiin maistraatissa, kunhan tässä joutaa. Ulkomaille jos siitä sitten maistraatista suuntaisi.
Onko naimisiin mennessä pakko olla sormukset? Kävisikö jos ottaa avainnipusta rinkuloita (mitä ne onkaan virallisesti) ja laittaa sellaiset sormeen hetkeksi, niin saa paperiasiat kuntoon?
Ukkovallan aikaan parisuhteet kesti. Siinä akkain tunteelliset hourinnat olleet missään arvossa. Akka oli henkisesti nujerrettua ja vailla koulutusta oli riippuvainen isännän tilipussista.
Seksi oli peiton alla 1 minuutin kestävää nylkytystä lähetyssaarnaajassa ja perheet vastakkain ja unta palloon.
Oi niitä aikoja!
noin 1500 euroa, josta 800 euroa häämatkaan, 400 euroa sormuksiin ja loput juhlien tarjoiluihin. Meidät vihittiin ihan kahden kesken merimieskirkossa ulkomailla olimme samalla siis myös häämatkallamme. Kotiintulon jälkeen pidimme pienet juhlat lähimmille (n. 40hlöä).
10 000e kun ihan kaikki laskettiin yhteen. Vieraita 60. Mun puku 1000, sormukset 2000, ja juhlapaikka ruoka 30e/hlö olivat suurimmat menoerät.
Pankkilainallako? Milloin häänne oli ja joko olette eronneet?
Eihän tuohon tartte säästää kuin pari-kolme kuukautta.
mitähän ois menny...kampaaja100e, kimppu 70e, vaatteet n.50e, tarjoilut (vain vanhemmat) ehkä 50e, maistraati ilmanen, ei sormuksia. Eli max 300e meni Häämatka 1000e haluttii siihen enemmän panostaa, suvun kans ei tekemisissä paljon ja kavereitakaan niin kauhean paljon ole.. Mut me ollaan onnellisesti naimisissa :)
Häät maksoi 25 000€ ja avioero 150 000€. Kallis parivuotinen taival!
Ero se vasta maksaakin.
Minä tienaisin hyvin erolla.
Jostain kumman syystä olen mieluummin naimisissa. Olisiko se rakkaus syynä.
Varmaan se ettet paremmasta tiedä siellä landella. Voihan se olla niinkin katoava luonnonvara kuin rakkaus.
Mikä kommentti tuo oli?
Kyllä minusta ainakin oma mies on se paras ja rakastan hirveästi :)
Missä se sanoi, että asuu maalla?
Onhan tei muka onnellisessa suhteessa eläviä harvassa, mutta tilastollisesti 60% solmituista avioliitoista päättyy eroon.
Muka onnellisessa.... Kaikilla ei mene miin huonosti kuin sulla.
Ja jos 60% päätyy eroon, niin silloinhan on 40% jotka elää tyytyväisinä ja rakastuneina omaan puolisoon.
Hah. No ne 40% tai vähintään 35% nyt kituuttaa sen siipan kanssa siksi, kun on yhteiset kulissit pystyssä ja ihan taloudellisista syistä.
Kyllä meitä rakastaviakin pareja on, mutta me ei olla naimisissa ja ollaan aitoja ihmisiä eikä esitetä muille millään hääleikeillä :)
Olen pahoillani, jos tunnet kituuttavasi liitossasi. Meitä onnellisia avioparejakin on.
Minulle häät oli tärkeä juttu. Päivän aikana sattui, vaikka mitä, jota voi muistella. Se oikea elämä alkaa kuitenkin häiden jälkeen, eihän elämä voi olla pelkkää juhlaa. Jos niin ajattelee, liitto jääkin lyhyeksi.
Juhlat n. 2400e, josta n. 2000e caterinkiin 80 hengelle ja loput tilavuokraan, koristeisiin yms. N. 2500e saimme lahjarahaa, eli saimme juuri juhlat katettua.
Minun mekko 50e kirpputorilta (oli muuten upea ja kaikki kehui), miehellä kaapissa tumma puku. Sormukset sitten vielä lisäksi 1500e.
Naimisiin menimme maistraatissa ja pidimme nämä häät lapsen nimiäisten yhteydessä paria kuukautta myöhemmin.
Menitte naimisiin lapsen ja leskeneläkkeen takia?
Noin tonnin verran koko lysti ja maksettiin ihan itse. Häälahjoiksi pyysimme rahaa koska tavaroitahan meillä on jo kämppä täynnä. En ostanut kovin kallista pukua ja värjäytin sen jälkikäteen, nyt se on minun juhlamekkoni. Meikin, kynnet ja hiukset teki sisko ja tutun pitopalvelusta sain alennusta ja kakku ihan tavallinen leipomosta. Mies sai sormuksen ja minä riipuksen. Juhlapaikkakin oli tutun kautta. Aika iso rahareikä oli lasten juhlavaatteet, sekä koristeet joihin kyllä satsasin ja kahteen ammattilaisvalokuvaajaan. Olen todella tyytyväinen jälkikäteen siitä että jaksoin poseerata kuviin ja että otin niin kalliit kuvaajat, jälki voittaa kyllä tutun kummin siskonpojat ym ja niiden "järkkärit" mennen tullen. Vielä kun jaksais teettää muutaman kirjasen niistä kuvista..
Onnea tuleviin häihisi. :)