heippa! eli oon 14-vuotias tyttö ja mietin että onko mulla reuma.. mun vasemman jalan polvitaipeeseen tuli golfpallon kokoinen patti joka lähti itsekseen ja sitten mun polvet naksuu ja vaikka hölkkäisi ihan lyhyen matkan niin tulee kauhian kipiäksi.. eli voisiko se olla reuma vai jokin muu? kiitos jo etukäteen!:)
Vastaukset 3
- .asafaf.
Lopeta hölkkäämiset ja lääkäriin.
- JustjuSr
Eihän toi nyt välttämättä kerro sitä että onko sulla reumaa vai ei!! :) nyt vaan lääkäriin siellä ne selvittävät et mikä on, ei se juoksu/hölkkä auta jos polvi on kipeänä! Toivottavasti selviää mikä on.
- Bakerin kysta
Itsellänikin on ollut tuo sama vaiva, patti sekä polvien naksuminen. Kyseessä on todennäköisesti Bakerin kysta, joka on hyvin tavallinen, mutta aina sen kantaja ei välttämättä ole edes huomannut sen olemassaoloa, etenkin jos se on ollut täysin oireeton. Moni potilas tulee taudin kanssa toimeen, varsinkin saatuaan nimen vaivalleen. Välttämättä sille ei siis tarvitse tehdä mitään. Aina vaiva ei kuitenkaan ole aivan harmiton.
Iän myötä ja polven kuluessa Bakerin kystaa alkaa esiintyä yhä enemmän. Kun kysta on iso ja kiinteä ja se painaa ympäröiviä rakenteita, siitä voi aiheutua huomattavaa kipua.
Hoidossa avainasia on saada selville Bakerin kystan syy ja hoitaa se. Lepo ja nivelen rauhoitus on ensimmäinen toimenpide ja joskus kystanestettä joudutaan punktoimaan pois. Kun kierukkavamma hoidetaan tähystyksellä kuntoon, paranee kystakin samalla. Limapussin poistaminen tulee kyseeseen vain harvoin.
Käy silti lääkärissä ehdottomasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811234
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä30914Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19775- 46619
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13597Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13580Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja181572Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123550- 28488
On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460