Apuva viljakäärmeen terran kanssa

Kärmessss

Olen siis hankkimassa viljakäärmettä itaelleni. Sopiiko pohjamateriaaliksi akvaarion pohjakivet?? Ja miten niitten terrat pestään?

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+14

      Terraario suursiivotaan pari kertaa vuodessa.Kakkoja voi kerätä pois silloin kuin ilmestyy.Pohjamateriaaliksi esim. Reptibark,leppähake,aspen snakebedding yms. Pöllyävää jyrsiänpurua ei tule käyttää.Poikaselle voi laittaa talouspaperia tai sanomalehteä.Minä olet pyyhkinyt terraarion puhtaaksi ihan märällä talouspaperilla ilman mitään pesuaineita.

      Muistathan että poikanen pääsee karkaamaan todella pienistä reijistä.Suosittelen exo terraa viljakäärmeen lopulliseksi asumukseksi.Poikasta kannattaa pitää faunaboksissa tai smatstore laatikossa ja kasvattaa aina laatikon kokoa poikasen kasvun mukaan.Reilun vuoden ikäisenä kasvusta riippuen olen siirtänyt omani lopullisiin terraarioihinsa.Muista pestä kädet aina ennen ja jälkeen käärmeen käsittelyn koska käärmeesi voi kantaa salmonellaa.Kunnollisella käsihygienialla tämä voidaan kuitenkin eliminoida lähes täysin.

    • ophione

      Kivet eivät yleisesti sovi monille käärmeille pohjamateriaksi siksi, koska ne pyrkivät kaivautumaan. Kivet eivät myöskään sido kosteutta tai hajuja, ovat siis epähygieeninenkin vaihtoehto.
      Itse suosin ReptiBarkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      56
      4274
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      291
      4154
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      166
      3666
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      93
      3563
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      95
      3149
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      31
      2487
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1885
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1783
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      16
      1763
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1690
    Aihe