Pippelitulehdus

Huolestunut isi

Poika 3 vuotta ja ensimmäinen jonkinlainen tulehdus alapäässä ts. vuotaa alushousuihin hieman eritettä esim. yön aikana.

Olen istuttanut pojan lämpimään kylpyyn, (yrittänyt) vetää esinahkaa taakse päin ja huuhdellut siten paikat. Sen jälkeen rasvannut hieman Beta...(?) nimisellä voiteella jonka pitäisi sopia limakalvoillekin. Olenko tehnyt oikein? Vielä tulee eritettä vaikka on 4. päivä takana...pitäisiköhän poika viedä lääkärille...

Neuvolassa tädit eivät pojan 2-vuotistarkastuksessa osanneet sanoa mitään kysymykseeni milloin pitäisi pojan alapäätä käydä pesemään "tarkemmin". Lääkäri ja neuvolan täti katselivat vain hölmistyneenä, joten kävi tuntumaan ihan perverssiltä kysymykseltä!?!

Eli onko kyseinen yleistä? Miten pitkään "pipi" kestää tavallisesti parantua? Onko kaikilla tuon ikäisillä tiukka esinahka? Yms. En haluaisi mitään ympärileikkausta hänelle...kuulostaa aika radikaalilta...

12

22850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarja

      tulehduksia alle kouluikäisenä,joihin suosittelen heti lääkärille menoa,että saat oikean voiteen,äläkä hirveästi venyttele paikkoja pöpö leviää paremmin.Itse en ainakaan ole mitenkään sen "tarkemmin" pessyt pojalta pippeliä,ihan normaalisti vaan,eli en ole pestessäni esim. venytellyt esinahkaa tms.Tulehduslääkekkin on neuvottu laittamaan ihan pippelin päähän vain.Ja lämpimät kylvyt kuuluvat asiaan.Meillä meni kyllä sitten leikkaukseen asti,jossa ilmeni että kiinnikkeitä olikin niin paljon että ne ei pojan kasvaessakaan olisi lähteneet.

    • Hansuli

      Me kysyimme lääkärin mielipidettä juuri tuon nimenomaisen Bepanthenin käytön suhteen ja sanoi, että ei mitään rasvaa eikä ainakaan esinahan alle. Rasva atrjoaa hyvän elatusalustan bakteereille lämpimissä housuissa olessaan. Näin vaikka rasva onkin tarkoitettu myös limakalvoille.
      Joskus olen kuullut , että alle kouluikäisen esinahkaa ei saisi hirveästi venytellä ja siinä on sekin vaara , että jää taakse ja sitten on jo kiirus lääkärille.

    • äiskä

      olen itse hoitanut tämän jutun ihan silleenn pesuilla, silleen ei väkivaltaa vaan vaapaassti ja sitten on tullut silmätipat avuksi tulehdukseen. Tarvitaan siis lääkärinn määräämät silmätipat.

      Ohje!
      Pese se pippeli kuin ison miehen pippeli niin hyvin kuin pystyt. Vedä nahka takas niin paljon kuin tulee.

      • .....

        Esinahka pitää pestä päivittäin.
        Idiootti. Esinahka taakse ja pese saippualla.


      • faija

        "Ohje!
        Pese se pippeli kuin ison miehen pippeli niin hyvin kuin pystyt. Vedä nahka takas niin paljon kuin tulee."

        Pienen pojan pippeli ei ole ison miehen pippeli, eikä sitä myöskään tule pestä kuten ison miehen pippeliä.

        Pienen pojan pippeli pestään kevyesti ja huuhdellaan hyvin. Esinahkaa ei sen kummemmin vedellä minnekään. Ja jos vetää, niin voimaa ei saa käyttää! Jos esinahka ei liiku, niin se ei sitten liiku. Voimaa käyttämällä aiheutuu repeämiä, tulehduksia ja arpeutumia.


      • äiti
        faija kirjoitti:

        "Ohje!
        Pese se pippeli kuin ison miehen pippeli niin hyvin kuin pystyt. Vedä nahka takas niin paljon kuin tulee."

        Pienen pojan pippeli ei ole ison miehen pippeli, eikä sitä myöskään tule pestä kuten ison miehen pippeliä.

        Pienen pojan pippeli pestään kevyesti ja huuhdellaan hyvin. Esinahkaa ei sen kummemmin vedellä minnekään. Ja jos vetää, niin voimaa ei saa käyttää! Jos esinahka ei liiku, niin se ei sitten liiku. Voimaa käyttämällä aiheutuu repeämiä, tulehduksia ja arpeutumia.

        no kannattaisi varmaan viedä lekuriin. meillä määrättiin pippelitulehdukseen silmävoidetta ja laitettiinkohan sitä viikon ajan..??
        ja tietty suositeltiin istumakylpyjä lämpösessä vedessä.


    • kahden kokemuksella

      nuo tulehdukset pitää hoitaa heti, eli lääkäriin heti. Mulla kaksi poikaa joilla molemmilla oli ongelmia. Toinen leikattiin ja toinen sai lääkärin määräyksestä ohjeen venytellä nahkaa päivittäin. Tosiaan jos nahka ei liiku lainkaan niin ei sitä saa repiä vaan silloin leikkaus on ainut vaihtoehto jos ei tahdo että poika jää pikkurillipippeliksi. Mutta jos nahka liikkuu niin sen saa pikkuhiljaa venyteltyä, mieluiten lapsi ite ettei satu liikaa. Ympärileikkaus on aika kamala juttu mutta parissa viikossa siitä toippuu ja tuskalliset tulehdukset jäivät heti pois. Hyvä kikka kun lapsi pääsi kotiin sairaalasta oli leikata pahvilaatikosta suoja vyötärön päälle niin ettei peitto osunut kipeään pippeliin. Ilman pöksyjä oli poika lähes viikon.

    • Tuuti**

      Pojallani oli aikanaan vastaava tulehdus. Kikkeli oli punainen ja turvonnut. Soitin suoraan sairaalaan ja kyselin ohjeita hoitoon. Sain lääkäriltä ohjeen istuttaa lasta monta kertaa päivässä lämpöisessä vedessä. Muuta ohjetta en saanut. Rasvausta ei myöskään suositella. Laitoin lapselle oikein löysät alushousut ja vajaassa viikossa tulehdus saatiin hoidettua.

    • msjaskqajlj

      lapsen esinahka pienenä aina tiukka ja ei saa liikaa sitä vetää taakse. minulla 8 ja 9 v pojat niin on kuulemma normaalia että esinahka tiukka.

      • .

        auttaa 6 vuoden jälkeen aloittajaa vastaus


      • 555454
        . kirjoitti:

        auttaa 6 vuoden jälkeen aloittajaa vastaus

        no kyllähän näitä lukijoita riittää vielä 6 vuoden jälkeen joilla on pienen pojan kanssa ekaa kertaa samainen ongelma eli ilmeisesti pippelitulehdus ja kun neuvolasta ei ketään saanut kiinni niin jostain on tietoa haettava..


    • 1000Keijukainen

      Juu, kirjoitellaan vaan vaikka aloituksesta onkin aikaa. Minua ainakin tämä ketju auttoi, kiitos siis kirjoittajille :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      154
      5443
    2. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      64
      4826
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3747
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      17
      3105
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      49
      3028
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      154
      2781
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2633
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      71
      2356
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      65
      1999
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      173
      1902
    Aihe