Okei, aika klassinen kysymys täällä suomi24 mutta eikai se mitään :D
Haluaisin lemmikin, olen aina pitänyt lemmikeistä sekä itselläni on vain ollut talvikko, koska äiti on hieman varovainen lemmikin oston suhteen. Itse tässä olen ihaillut marsuja, mutta äiti antoi suoran vastauksen "Ei" joten turha ehdotella sitä. Pienjyrsijää en välttämättä halua koska haluaisin kuitenkin lemmikin kanssa tehdä jotain sekärapsutella silitellä yms.. Haluan lemmikin josta en menettäisi motivaatiota siihen kohti ettei arkiset rutiinit jäisi. mutten halua mitä liian helppohoitoista mm. Akaanttikotilo // kalat. Terraario elämä ei ole meille sopiva, äitini inhoaal iskoja/ käärmeitä. Kuitenkaan lemmikki ei saisi olla mikään 10vuotta elämään. näillä kriteereillä jos jotain keksitte niin kiitän todella.
Haluaisin lemmikin, mutta minkä?
11
274
Vastaukset
- viirukki
Kiinnostaako linnut? Esim. siniviiriäiset ovat melko lyhytikäisiä ja mielenkiintoisia kasvatteja.
- Puubää
Ei välttämättä, toki linnut on kiehtovia, mutteivat innosta minua paljoa. Olen tässä miettinyt myös Richardsoninmaaoravaa. Mistään ei vaan löydy minkä kokoisen terraarion tarvihtisi.
- viirukki
Englanninkielisistä lähteistä löytyy eläimestä paremmin informaatiota, kuin suomenkielisistä.
Etsi googlesta hakusanoilla: Richardson's ground squirrel care
Koska eläin on sosiaalinen ja elää luonnossa ryhmissä, niitä suositellaan asuttavan terraarioon vähintään kaksi.
Terraarion >minimikooksi< yhdelle maaoravalle on ilmoitettu 90x60x50cm.
Lajin omistajat taas tuntuvat suosivan freteille tarkoitettuja suuria kerrostalohäkkejä, joissa on putkistoja.
- Puubää
Okei olen ajatellut itse myös 90x60x50 terraariota. Luin jostain että yhden Richardsonin maaoravan voi ottaa jos se on uros.
- -Luna
Kesyrotat? Oikein helppohoitoisia, kilttejä, sosiaalisia.
Kuitenkin ovat älykkyystasoltaan ovat melkein koiran tasolla.
Rottien häkin minimikoko on 60x40x50, mutta paljon isompaa suosittelen.
Ja rotta on aika halpa pitää.
Ei kannata nyt ehkä sitä maaoravaa ottaa, mutta sehän on sinun päätös.
Enkä oikeen ymmärrä, mikä ihmisissä kiehtoo marsut, ovathan ne söpöjä, mutta enemmän pidän älykkäästä ja aktiivisesta lemmikistä :)
No, mieti nyt joku sopiva lemikki, mutta muista, että se ei saa olla hetken mielijohde.- -Luna
Ja vielä sitä, että rotta on mukavan helppohoitoinen, mutta vaikeampi kuin esimerkiksi hamsterit ja gerbiilit.
Rottia pitää olla kaksi. Ja niitä voi silitellä ja rapsutella. Rotat on tosiaan hirmu ystävällisiä ja älykkäitä, mutta älykkyys tekee senkin että ne pääsevät ihan joka paikkaan ja mielellään myös tuhoavat yhtä sun tätä. Vapaana on hyvä pitää turvallisessa huoneessa pari tuntia päivässä, valvoen jos tuhot haluaa ehkäistä. Etenkin pojat on syliköllöttelijöitä ja tytöt taas kipittävät ympäriinsä.
Kahdelle mieluusti vähintään noin 80x50x80cm häkki, mutta mieluummin esim. verkotettu kanihäkki edellämainittu tai Critter Nation / Suite Royal niin jää enemmän tilaa siksi aikaa päivää kun ei saa olla vapaana :)
http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/rotan/rotta_tilavat/197529
- Minävaan79
Miksi äitisi ei suostu marsuun, mutta johonkin muuhun häkkieläimeen. Eikös niiden hoito ole melko samanlaita verraten rottaan, kaniin, hamsteriin? Onko hän kuitenkin luvannut sinulle jonkin lemmikin? Kannattaisi jutella äidin kanssa, mihin hän suostuu.
Mutta minun ehdotukseni on kissa. Kissat ovat seurallisia, mutta itsenäisiä. Niitä voi silittää ja hoivata, mutta ne eivät tarvitse yhtä paljon hoitoa kuin esimerkiksi koira. Hiekkalaatikko tulee tosin puhdistaa, mutta se on pienempi homma kuin häkin siivous.
Tosin kissat elävät pitkään, joten voi olla, ettei se käy. - Puubää
Kiitos kaikkia avusta! En ole vieläään löytänyt lemmikkiä minkä saisin ottaa.
Äitini sanoi että lemmikin pitäisi olla sellainen jonka voisi jättää viikonlopuksi yksin ilman vahtia yms.
Koirista hän puhui että voisi ottaa ja haluaisikin jos tämän voisi yksin jättää viikonlopuksi. Kesyrottiakin olen miettinyt myös suht. koht. paljon mutta en tiedä kun pikkujyrsijä jo kerran ollut.Aika erilaisia eläimiä rotat ovat kuin talvikko ;)
Olisi kiva tietää mikä äidilläsi on ongelmana marsuissa, niin voitaisiin ehkä ehdotella jotain :)
- Puubää
En oikein itsekkään tiedä, sanoo vain että liikahoitoisia ja jaksaisitko heidän eliniän ajan niitä jokapäivä sekä minne hoitoon ja miten jos lähdetään jonnekkin .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693225
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591674- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411500Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105