Mitenkähän mahtaa olla tuleeko edullisemmaksi rakentaa suorasähkölämmitys LTO:lla vai PILP vesikiertoisella patterilla tai lattialämmityksellä.
Kun toisaalta ajattelee niin pilp järjestelmää eikös siinä voi periaatteessa jättää tuloilma putkituksen pois kun hyöty menee veteen? ja ei tarvitsi varaajaa erikseen?
Kun toisaalta ajattelee niin pilp järjestelmää eikös siinä voi periaatteessa jättää tuloilma putkituksen pois kun hyöty menee veteen? ja ei tarvitsi varaajaa erikseen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pilpillä ei tee muuta kuin käyttövettä kesällä eli sähkölämmitys sekin on tosin aivan pirun kallis. pelkkä sähkö on myös kallis eikä kummallakaan mainitsemallasi järjestelmällä voi jäähdyttää tuloilmaa.
Uskoisin että maalämpö on paras vaihtoehto tuohon kohteeseen, ilmanvaihtokoneeseen maaliuospatteri ja tietysti vesikiertoinen jälkilämmityspatteri. Lämmitys tulee kaikkein halvimmaksi ja maakylmä kesällä siihen kaupan päälle ;)
Siispä maalämpöä tilaamaan.
Provopelle tekee itse aloituksia ja vastailee niihin. Huh huh.
Maalömmöstä jäähdytys? Hyvä vitsi, se ei vaan riitä mihinkään!
Mikä pelle tämä maalämmön mainostaja on?
Maalämmöstä asunnon jäähdytys?
Patterit tai lattiaputkistot, kun hikoilee kosteutta jäähdytyksessä niin siinäpä ongelma.
En ole maalämpömies:) , Kannattaako edes noin pieneen ML laittaa?
Mutta kuitenkin PIlpistä kai siinä jonkinlainen hyötysuhde, niin kuin LTO:ssa?
Ja taas maahiset alkoivat hokea mantraansa.
Ja aloitus lienee provo
Kyllä ne nokinenät hokevat sitä mantraansa. Katos vaan, osasit kirjoittaa oikein :D
Kaikki nämä maalämpökirjoitukset ovat oikeasti nokinenien kirjoittamia. Eivät muuten saa huomiota, niin on pakko provota maalämmön nimeen.
"Maalämmöstä asunnon jäähdytys?
Patterit tai lattiaputkistot, kun hikoilee kosteutta jäähdytyksessä niin siinäpä ongelma. "
Vtun palikka :DDD
"Katos vaan, osasit kirjoittaa oikein :D"
:D :D :D :D
Ah. Nyt tuli tämä salaliittoteoria taas esille. Varokaa vain. Heti kellariin pumppua vartioimaan.
Nyt se foliohattu takaisin päähän, ettei muukalaiset iske.
Onko kellään oikeasti kokemukssia PILP pumpuista ja niiden hyödystä?
Entä saako vielä nykypäivänä tuloilman tuoda suoran ulkoa?
Kokemuksia on, mutta ei hyödyistä.. Ennemmin suora sähkö ja kunnollinen iv-kone. Tulee halvemmat käyttökustannukset.
Pari vuotta sitten kollasin kaikki lämmitysmuodot tarkkaan läpi ja laskin niiden kustannuksia. PILP:stä ei millään saa Suomessa kannattavaa. Ongelmaksi muodostuu se, että ilma ei sisällä hirveästi energiaa, joten vaikka PILP ottaisi poistoilmasta energian tarkkaan talteen, ei sitä energiaa loppupelissä paljoa ole. Jos haluaa poistoilmaan enemmän energiaa, pitää lisätä ilmamäärää. Tämä on kestämätön tie, koska talvella sen ilman lämmitys kuitenkin vie enemmän energiaa kuin mitä siitä saa. Siis, kun huomioidaan laitteiden häviöt.
Tuon kokoiseen taloon suosittelen suorasähköä kaapeleilla. On halvin investointi, eikä käyttö maksa paljoa. Hyvä IV-kone varmistaa, että poistoilmasta otetaan talteen lämpöä talvella.