Elikkäs varhaisraskauden uä paljasti toisen pussukan (pienemmän) ja lääkäri kertoi sen olleen toinen joka katoaa pois. No nt-ultraan mennessä näin ei ollut käynyt vaan pussukka näkyi (selvästi suurentuneena) ja todettiin olevan erimunaiset kaksoset yhteisellä istukalla. Pussissa lapsivettä. Ultraaja ei ihmetyksekseni edes tutkiskellut sitä mitenkään vaan keskittyi toiseen (onneksi hällä kaikki hyvin!) ja tämä jäi hieman vaivaamaan. Oletti sen olevan tyhjä "tuosta vaan". Mitä te olette mieltä? Laitoin tämän tuonne odotuspalstallekin. Onko teillä miten hyvin kaksoset löytyneet? Vaikka nuo pussit olivat vierekkäin, mietin voiko olla mahdollista saako kuvakulman vain yhdestä kul.asta vai voiko itse sikiö olla jotenkin toisen alla..? No lääkärille ultraan pitää yrittää. Neuvolassa ihmeteltiin ettei laitettu kontrolliultraan.
Nt-ultrassa toinen sikiö hukassa?
4
420
Vastaukset
- 2-1=1
7-viikon ultrassa näkyi jo kolmas sikiö ihan hyvin, mutta selvästi pienempänä kuin kaksi muuta, joten sen oletettiin koteloituvan. Näin kävikin ja kaksi tuli. Kyllä molemmat sikiöt aina ovat näkynneet ihan hyvin. Varsinkin alkuvaiheessa ei toisen taakse pääse piiloon, kun on vielä niin pieni. Ja jos pussi näkyy selvästi, niin kyllä sen sisältökin. Joten tuulipussin on toisena.
- Alkup.
Niiin mutta entä jos se toinen pussi on heti alussa toisen alla? Ja miten se tuulipussi muotoaan muuttaa? Sen pitäisi surkastua pois.
- Voi olla toinenkin siel
Kuten tuonne odotuspalstallekin kerroin että kaverillani löytyi toinen vasta rakenneultrassa! Kyllä ne piiloon pääsee. Tiedä vaikka sulla olisi rakenneultrassa iso yllätys ruudulla!
- toivoa toki saa
Juu pääseehän ne sikiöäänien mittausta pakoon ja näkyvät sitten ekassa ultrassa, joka tehdään kaikille. Hyvin harvoin ne piiloon menevät, jos niitä oikeasti etsitään.Alku-ultrathan tehdään yleensä vielä emättimen kautta, joten siitä suunnasta on paha mennä toisen taakse piiloon. Nesteen määrä pussissa vaikuttaa pussin muotoon ja se kuinka lähellä se on toista sikiöpussia, ei sikiö sen sisällä alkuvaiheessa..sehän on vasta muutaman sentin riippuen viikoista..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243