Osaisiko joku kokeneempi kertoa mitä tehdä.
Poni on siis vielä aika nuori. Juoksuttaessa ongelmana on tämä :
juoksutan ponia tarhassa liinassa. kun hevonen on ympyrällä ja vahtia alkaa tulla lisää pyrkii hevonen pysähtymään ja vaihtamaan suuntaa. tätä tapahtuu perjaatteessa molempiin suuntiin, toisessa suunnassa tosin vain pysähtyy.
Olen yrittänyt ratkaista ongelmaa siirtymällä eri kohtaan laidunta ja tietenkin juoksutus raipalla "takaa päin ajaen" yrittänyt ajaa jo reilustikkin ennen kyseistä kohtaa eteenpäin jotta kohdasta mentäisiin ohi vauhdilla. Tämä onnistuu välillä mutta useinmiten kuitenkin pysähtyy..
Olen ihminen joka on määrätietoinen joten en luovuta asian kanssa. Mutta olisiko teistä ulkopuolisista apua? :)
Ponin kanssa juoksutus ongelma..
5
2183
Vastaukset
Muutama juttu tulee mileen näin äkkiseltään.
Pidä se lyhyemmässä liinassa, vaikka vain muutaman metrin mittaisessa jos siltä tuntuu, ja kävele itse reippaasti ympyrää hevosen mukana. Ikään kuin taluttaisit sitä ympyrällä poikkeuksellisen pitkässä narussa. Sinun täytyy itse katsoa paras liinan pituus ja kävelyvauhti niin, että hevonen kuitenkin pystyy kulkemaan halutun laajuista ympyrää. Kun liina on lyhyempi, sinun on helpompi ohjata se oikeaan suuntaan jos se yrittää kääntyä, ja tarvittaessa voit avustaa raipalla joko kääntymistä takaisin sinne minne haluat, tai liikkeellelähtöä kun hevonen pysähtyy.
Jos hevonen on nuori, se ei ehkä ole tottunut liinatyöskentelyyn eikä ymmärrä miksi sen on juostava samaa kehää koko ajan. Siinä tapauksessa sinun täytyy opettaa se sille.
Toinen asia, varmista, ettet pyöritä sitä liian kauaa kerrallaan samaan suuntaan. Hevosellakin menee pää pyörälle jos sitä pyöritetään kuin karusellia kovin pitkään. Pyydä itse sitä vaihtamaan suuntaa mutaman minuutin välein ja katso mitä tapahtuu.
Kolmas juttu on se, että tarha ja laidun ovat hevosen lepopaikkoja eikä niitä pitäisi käyttää hevosen liikuttamiseen. Moni tekee niin, sen tiedän, joko siksi ettei vaihtoehtoja ole, tai vain siksi että siinä on lähin sopiva tila. Mutta silti olisi parempi hoitaa liikutus jossain muualla. Hevonen saattaa kapinoida sen takia, että se on tottunut rentoutumaan tarhassa (ja laitumella), eikä pidä siitä, että se laitetaan siellä töihin. Joten jos mahdollista, älä käytä tarhaa tai laidunta liikutukseen.- inopu
Kiitos, tuosta ylimmästä on varmasti apua. =)
Mutta jos aion myös laukkuuttaa hevosta,niin teenkö senkin lyhyellä? ajattelelin, että hevosen on paras juosta mahd. suurella ympyrällä. miten toimin? =)
Tiedän että tarha on vähän huono paikka tähän, mutta parempia puitteita minulla ei kyllä valitettavasti ole. En omista kenttää taikka maneesia, missä voisin juoksuttamista harjoittaa. Eipä kestä! Toivottavasti saat heppasi toimimaan. :)
Voit myös laukkuuttaa lyhyessä liinassa, sitten vain kävelet entistä reippaammin. Loppujen lopuksi siinä ei itse tarvitse kovinkaan suurta ympyrää kävellä, kun hevosen kiertämä kehä kuitenkin suurenee huomattavasti. Esim jos itse kävelet 10m volttia ja pidät hevosen vaikka 5m liinassa, se voi juosta jo isoa ympyrää mikä on puolet normaalikokoisesta koulukentästä. Mitat toki riippuvat siitä, kuinka nopeasti sinä ja hevonen liikutte. Päästä hevonen pidempään liinaan sitä mukaa kun se alkaa toimia paremmin.
Ja muista kehua sitä aina kun se tekee oikein!
Ai niin, en tiedä miten hoidat loppukäynnin, pidätkö sen edelleen liinassa ympyrällä vai talutteletko sitä, mutta meillä ainakin poni tykkäsi kun itse kävelin sen seurassa sen sijaan että se olisi kiertänyt kehää yksinään ja minä seissyt tumput suorana keskellä. Ei sinänsä liity liinakäyttäytymiseen mitenkään, mutta tulipahan vain mieleen...- inopu
Okei nyt selkis! =) kiitos!
Loppukäynnit olen kyllä myös vetänyt liinassa, mutta hyvä idea tuokin! Voisin jo huomenna kokeilla. Onhan se tietenkin mukavampi ponillekkin kun ei tarvitse narun päässä pyöriä =) kiitos paljon ! Ei kestä! Hyvä juttu jos alkaa homma toimia. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1037680Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3676769Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite724123Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293869Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1962316Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242035- 691829
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191743Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11617Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11610