Luen kirjaa nimeltä Taivaslaulu ja siinä vaiheessa alkaa kiristää ja korvissa siristä kun parannusta tehdään lähes koko ajan ja ainoastaan VÄSYMYKSEstä ja sen sorttisista jutuista, Mikä juttu tää on? Onko väsymys tai epäily syntiä, korviksetki viel jotenkiten ymmärtäs....
Tai vas laulu
hun2
14374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Parannus? Onko tuo kirja vanhoillislestadiolaisen tekemä?
Matt. 3:1-3 Niinä päivinä tuli Johannes Kastaja ja saarnasi taivasten valtakuntaa Juudean erämaassa ja sanoi: "Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle." ...
***) ... Sillä hän on se, josta profeetta Esaias puhuu sanoen: "Huutavan ääni kuuluu erämaassa: 'Valmistakaa Herralle tie, tehkää polut hänelle tasaisiksi.'"
mattomassa tulessa."
____________________________
Hyvin monet kristityt uskovat ja ajattelevat että parannus on yhtä kuin JUDAISMI.
Judaismissa omaa elämää tarkkaillaan ja elämäntapaa siivilöidään hyvin tarkkaan.
Uskotaan että kun elän riittävän hyvin ja vältän synnintekoja niin Jumala hyväksyy minut. Judaistit olivat niin hyviä ihmisiä että he tappoivat Messiaansa, tuon ainoan mahdollisuutensa pelastua taivaaseen.
Omavanhurskaus perkele, (= perkele kaikista kavalimmassa muodossaan), ei ole muuttunut Johanneksen ajoista asti yhtään sen paremmaksi. PIru on piru vaikka kuinka valkeaksi itsensä tekisi, ja Raamattu adessään esiintyisi.
Ihmiset luulevat että piru on ruma ja karvainen, sarvet päässä, pelottavan näköinen, sellainen kun taiteilijat häntä kuvaavat. Ei ole piru on erittäin hieno herra, kravatti kaulassa mittapuku päällä ja lakeerikengät jalassa se seisoo kateederilla taikka saarnatuolissa opettamassa Jumalan sanaa kuulemaan tulleille. PIru pyrkii aina matkimaan Jumalaa kaikessa, ettei sitä vain huomattaisi. PIru toimii sillä tavalla, että se muuttaa Jumalan sanaa, kuitenkin mahdollisimman vähän, etteivät kuulijat huomaisi.
Kun Raamattu sanoo, usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut. Piru lisää siihen, että oikein on puhuttu, mutta se ei ihan vielä riitä että uskoo, sinun pitää tulla paremmaksi ihmiseksi. Ja nyt tullaan avauksessa mainitun kirjan sisältöön, jossa parannus on käsitetty lihan (kehon toimintojen ja käyttäytymistapojen) fixaamiseksi. Ja sitten kun ei olla tyytyväisiä tulokseen pyydellään anteeksi, anteeksi, anteeksi.
Odotetaan päivää jolloin omanvanhurskauden perk'elele tulisi edes vähän tyytyväisemmäksi, voisi onnitella itseään onnistumisista, omakin mieli iloisemmaksi. Mutta eihän pirulta rauhaa saa! Mitä tarkemmin elämäntapoja seulotaan, sen enemmän pitäisi tehdä parannusta. Piru ei tule tyytyväiseksi, toisin sanoen, se nauttii suunnattomasti kun orja raataa "parannusta", - ilman rauhaa. Koukussa on ja pysyy.
Lestadius saarnaa tästä: "He sotivat miehuullisesti kuutta per'kelettä vastaan, mutta seitsemäs perkele seuloo heidän sielujaan, niinkuin nisuja (viljanjyviä).
Mitä Jeesus tähän sanoo, - hän joka on ainut parannus. Sanooko Jeesus: "Raata raata vaan, kyllä sinä jaksa."
Kristuksen Heki, siis esiolevainen Kristus, puhuu profeetta Jesajan suun kautta noin 700 vuotta ennen inkarnoitumistaan ihmiseksi neitsyt Mariasta:
Jes. 55:1-6
Kuulkaa, kaikki janoavaiset, tulkaa veden ääreen.
Tekin, joilla ei ole rahaa, tulkaa, ostakaa ja syökää; ...
***) ...tulkaa, ostakaa ilman rahatta, ilman hinnatta viiniä ja maitoa.
Miksi annatte rahan siitä, mikä ei ole leipää,
ja työnne ansion siitä, mikä ei ravitse?
Kuulkaa minua, niin saatte syödä hyvää,
ja teidän sielunne virvoittuu lihavuuden ääressä.
Kallistakaa korvanne ja tulkaa minun tyköni; kuulkaa, niin teidän sielunne saa elää. ***) .. Ja minä teen teidän kanssanne iankaikkisen liiton, annan lujat Daavidin armot.
Katso, hänet minä asetin kansoille todistajaksi, kansojen ruhtinaaksi ja käskijäksi.
Katso, sinä olet kutsuva pakanoita, joita sinä et tunne, ja pakanat, jotka eivät sinua tunne, rientävät sinun tykösi Herran, sinun Jumalasi, tähden, Israelin Pyhän tähden, sillä hän kirkastaa sinut.
***) Etsikää Herraa silloin, kun hänet löytää voidaan; huutakaa häntä avuksi, kun hän läsnä on.
_________________
Kun Jeesus sitten n. 700 vuotta myöhemmin inkarnoitui ihmiseksi, hän julisti,- ei anoastaan juutalaisille 2000 vuotta sitten, - vaan MEILLE kuulijoilleen, jotka olemme tänään täällä internetissä:
Matt. 11:25-30
Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille. Niin, Isä, sillä näin on sinulle hyväksi näkynyt.
Kaikki on minun Isäni antanut minun haltuuni,
eikä kukaan muu tunne Poikaa kuin Isä,
eikä Isää tunne kukaan muu kuin Poika
***) ja se, kenelle Poika tahtoo hänet ilmoittaa.
Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon. Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
***) Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä."
_____________________________
Väärä seurakuntaoppi on vienyt meidät lestadiolaiset pois Kristuksesta, uskomaan seurakuntaamme josta on tehty herra Jeesuksellekin. Omavanhurskaus on taitavasti eksyttänyt. Vaimosta (seurakunta) on tehty pää, ja Mies (Jeesus Kristus) on alistettu vaimon vaihtelevien mielihalujen ja valtataistelun alaisuuteen.
Vanhoillislestadiolaisilla tämä synti näkyy kaikista kammottavampana, seurakunta joka pitäisi elää alamaisena Kristukselle, on korettu "Jumalan valtakunnaksi". Jumalan valtakunta ei ole maan päällä olevat eri nimiset seurakunnat, vaan Jeesus Kristus. Ja HENGELLINEN SEURAKUNTA (kaikki kristuksessa Jeesuksessa pelastuneet maailman alusta saakka) on KRISTUKSEN MORSIAN.
SEURAKUNNASTA ON TEHTY SYNNYTTÄJÄ, vaikka synnyttäjä on Kristuksen sana, jota seurakunta julistaa. - Jos julistaa Kristyusta -.
Jos seurakunta ylpistyy julistamaan Kristuksen sijasta omaa itseään niin kuin lestadiolaisessaliikkeessä on käynyt jo 1800 luvun loppupuolella, siis käytännössä on alettu julistamaan ymmärtämättömien ylpistyneiden johtajien tulkintoja, on syntynyt valtataistelu siitä kuka meistä on suurin.
Näin syntyi useita eri joukkoja, jotka kukin ovat mielestään erehtymättömiä ja omistavat muka ainoina maailmassa asuvaisen Pyhän Hengen. Kaikkivaltias Jumala Isä Poika ja Pyhä Henki on näin alistettu keskenään taistelevien kristittyjen taistelutantereeksi. Jeesus on Herra, vain hän tuntee Jumalan kuten Raamatusta juuri äsken luimme. Ja ne tulevat tuntemaan Jumalan joille Poika hänet ilmoittaa.
Ei siis seurakunta ilmoita mitään, vaan Jeesus Kristus, Kristuksen sana synnyttää uuden elämän, ei seurakunta. Jos seurakunta elää alamaisena Kristukselle, niin kin Raamattu sanoo, ja julistaa yksin Kristusta pelastukseksi, silloin syntyy lapsia Jumalalle. Ja näitä lapsia ruokitaan Kristuksen sanalla josta seuraa kasvaminen hengelliseen aikuisuuteen ja työhön Kristus ruumiin rakentamiseksi. Tämä on JUmalan tarkoittamaa kasvua.
Huoh! Olipa siinä pitkä luritus. Tuon kaiken olisi voinut tiivistää kahteen virkkeeseesi: "Väärä seurakuntaoppi on vienyt meidät lestadiolaiset pois Kristuksesta, uskomaan seurakuntaamme josta on tehty herra Jeesuksellekin. Omavanhurskaus on taitavasti eksyttänyt."
parannuksenteettäjä 13.8.2013 06:31
Kyllä, mutta tämän asian oppimiseen kuluu monelta koko elämän aika. Eikä lestadiolainen liike liikkeenä ole oppinut tätä alkuun kaan 120 vuoden aikana.
Hyvätkään raamatulliset perusteet eivät siis ole auttaneet liikettä eteenpäin.
Viestieni nimittäminen luritukseksi kertoo sen, että sinulla ei ole aavistustakaan vielä tästä problematiiksta. Minultakin on kulunut yli puoli vuosiataa Jumalan koulussa, tämän asian oikein ymmärtämiseksi.
"Hyvätkään raamatulliset perusteet eivät siis ole auttaneet liikettä eteenpäin"
Eivät ne auta, kun luetaan Raamatusta kohta sieltä ja toinen täältä ja joistakin kohdista todetaan, että tuo on tarkoitettu vain kuvainnolliseksi. Ja useat kohdat ohitetaan noin vain. Ja vielä useampia tulkitaan toisin kun se on kirjoitettu (esim. ehkäisyasia). Sillä tavallahan se sielunvihollinenkin vanhan sanonnan mukaan luki Raamattua.
Näin se on.
No jo on ollut hidasta kasvua !
Ehkäpä tulee sitten hienoa kustavilaisen kalusteen raaka-ainetta.
eli ei sitä nyt kyllä pitäisi niin kauan mennä ainakaan kun lukee Paavalin kirjeestä mitä Hän opetti, Eli Kristusta, ja hänetkin ristiinnaulittuna.
sen oppii varttitunnissa.
hidasta kasvua vasta 13.8.2013 10:14
Sinullakin menee arviolta 50 vuotta, ennen kun vähänkään sisäistät tämän asian.
Pahinta on tuo kaikkitietävä ja ylimielinen asenne JUmalan sanaa kohtaan, se estää käymisen ahtaasta portista sisälle. Sillä portilla kun joutuu riisuutumaan alasti kaikesta omasta mitä jo luuli omistavansa. Ylpeä mieli ei helpolla nöyrry. Ehkä sitten kun rapajuoppona konttaat tien ojassa ja huudat Jeesusta avuksi, niin alkaa pikkuhiljaa kirkastumaan mistä tänään on puhuttu.
Kyllähän omavanhurskaus per'kele on aina valmiina käymään ovesta sisälle, palttoon liepeet heiluen. Hän jää ahtaan portin ulkopuolelle, jää palttoon liepeet portinpieleen kiinni. :-) Näitä yrittäjiä meinaan on! Sinäkin häsläät joka päivä valehtelemassa tuolla naapuripalstalla, pilkkaamassa JUmalan sanaa ja Pyhiä Sakramentteja joissa sinullekin olisi ollut Jeesus tarjolla, jos olisi vain kelvannut.
Kirosit vain, ja poljit Jeesuksen sovintoveren maahan, pilkaten!
Kirja on niin rehellinen ja hyvä kuvaus kuin olla voi.
Netin kirjalogit ovat ottanee kirjan hyvin vastaaan
http://kirsinkirjanurkka.blogspot.fi/2013/07/pauliina-rauhala-taivaslaulu.html
http://freepathways.wordpress.com/2013/08/13/pauliina-rauhalan-romaani/
http://annaminunlukeaenemman.blogspot.fi/2013/09/pauliina-rauhala-taivaslaulu.html
Puolenkymmentä lähimmäistä on jo varannut kirjan luettavaksi, jahka kun saadaan ite ensin luettua, on niin jämerää-texiä että luetaan pätkä
On, väsymys ja epäily on syntiä. Väärä ajatus on syntiä...
Ajatus-syni??
Kovasti ihmettelen. Lähes 50 vuotta olen vl-uskossa ollut, enkä ole koskaan väsymyksestä parannusta tehnyt. Väsymys lähtee lepäämällä, en sitä milloinkaan synniksi ole ymmärtänyt. Mistä lie kirjailija tuollaista keksinyt.
Väsymys on anteeksi annettava synti josta on hyvä tehdä parannus. Silloin se lakkaa kuormittamasta kuolematonta sielua.Anteeksi antamaton synti tekee matkan hitaaksi ja johtaa lopulta epäilyksiin ja ylitsekäymisiin.