Olen huomannut, että monen täällä kirjoittavan yleinen asenne musiikkia kohtaan koostuu läjästä rahvaita defenssejä, tyyliin
1. Musiikin pitää olla melodista, tarttuvaa, laulumusiikkia, tekstimusiikkia, harmonisesti köyhää (5-15 soinnun varaan väsättyä), rytmisesti jumputtavaa (rytmin alkeellinen korostus), melodisesti ahtaalla oktaavialalla liikkuvaa (Lennonin melodiat saattavat olla jopa yhden kvintin sisällä tapahtuvia), melodiarytmiltään kevyitä synkooppeja viljelevää (iskelmälaulurytmiikka) jne.
2. Musiikki ei saa olla suurimuotoista tai se on heti tekotaiteellista
3. Sinfoniat, messut, kvartetot, pianosonaatit, pianokonsertot, puhallinmusiiki, kuoromaailma ovat kaikki liian vaikiaa
4. Musiikin pitää olla laulukieleltään suomalaista, englanninkielistä, tekstiltään sokeripoppia
5. Musiikin pitää olla kaupallista ja menestyä kaupallisesti.
Ei ihme, että näin ajattelevat sellaiset ihmiset, jotka eivät ole musikaalisia geenejä saaneet Jumalalta tai luonnolta. Se on päivänselvää esim. Teisco De Relayn kohdalla (joka pitää poppia ja klassista samalla viivalla olevana ja yhtä arvokkaana) tai 14 63:n kohdalla.
Voin edelleen vain vakuuttaa teille, että musikaalisesti Bachin Johannes-passio, Jouluoratorio, Matteus-passio ja kymmenet ja sadat teokset ovat ylivertaista sävelten taidetta verrattuna kusipoppiin (Beatles, Pink Floyd, CCR, Queen ja Metallica).
Mikä varjelisi junttimaisuudelta?
Dhommi´´
1
97
Vastaukset
- Dhommi´´
Ai niin, ja yksi tärkeä unohtui:
- Musiikin EI SAA olla uskonnollista, koska olemme maallistunut yhteiskunta, siinä ei saa laulaa Jumalasta tai Raamatusta!
Sen päätöksen seurauksena mm. Händelin Messias-oratorio, Haydnin Luominen, Mozartin C-mollimessu ja Requiem, Beethovenin Missa Solemnis, Schubert G-duurimessu, Bachin 200 kantaattia, kaksi passiota ja messu, Mendelssohnin Elias-oratorio ja Brahmsin requiem ovat kaikki roskakoppaan joutavaa musiikkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen234173Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233744SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot402704Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242689Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92609Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132406"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita402374Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642306Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801