Hei, eikö tämä palsta pitäisi lopettaa ja sulkea

TURHISTA MAKSAN!

kun Elisa pyrkii eroon yksityisasiakkaista ja keskittyy yrityksiin.
Itselleni tuli tässä jo viime keväänä puhelinmyyntiä Enialta, silloin ei kauppoja tullut, sotkua kylläkin Elisa Viihteen tiimoilta, mutta Elisan nettiliittymä siis säilyi. No, sitten tässä nyt heinäkuussa tuli taas Enialta puhelu ja nyt myytiin Saunalahtea Elisan tilalle. Hinta kuulemma olisi sama kuin Elisan liittymässä, nopeus kyllä lisääntyisi. No, otettiin sitten se. Mutta voi vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv!!!!!
No, tässä paketissa on nyt sitten kaikkea sellaista mitä en tarvitse, eli maksan turhasta ja vielä määräaikaisena.
Eli pakettiin kuuluu turvapaketti - no, mulla oli ja on siis juuri hankittu turvaohjelmisto. Eli en tarvitse, ja ymmärsin että tämä Saunalahden paketti olisi ekan kuun maksuton, mutta näyttää kyllä nyt sitten olevan hintaa tuossa laskussa sillekin.
Sitten on tämä mobiililaajakaista - no, minä en omista älypuhelinta, enkä meinaa hankkia, ei ole kannettavaa vaan pöytäkone. Eli en tarvitse, mutta niin se vain on, että maksan siitäkin. Ja se nettitikku, luotollisena maksan sitäkin tässä vielä kuukausia laskussani.

Sillä lailla. Ja kaiken huippu oli se, että Elisan sopimustietoihin olin laittanut PUHELINMYYNNIN KIELLON! Siltikin tämä ENIA sitä puhelinmyyntiä harrasti! Ja miksiköhän sitä harrastaakaan? No, puhelimessa on helppo syytää (erityisesti se ensimmäinen puhelinmyynti oli karseaaaaa!) kaikenlaista. Sen sijaan jos tulisi paperilla kotiin ehdotukset ja selkeinä tietoina, eikä sellaisina kuin tämä Saunalahden sopimuspaperinippu oli kun se sitten puhelinmyynnin jälkeen tuli (en laskenut, mutta voin sanoa, että papereita oli varmaan 20 kpl kummallekin puolelle tekstiä ahdettuna) sekavaa ja epäselvää tekstiä.

No, mitäs nyt: Tässäpä kerron kuinka tyhmä olen - niin joo, KAIKEN KAIKKIAAN MAKSAN NYT SAUNALAHDELLE KUUKAUSIMAKSUA ENEMMÄN KUIN MITÄ MAKSOIN ELISAN LIITTYMÄSTÄ! JA SIIS MÄÄRÄAIKAISUUS VIELÄ KAIKEN LISÄKSI!

TÖRKEÄÄ! MITÄHÄN OLISI PITÄNYT TEHDÄ KUN SE ENIAN TYYPPI SOITTELI: LYÖDÄ LUURI KORVAAN!

2

220

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Elisalla on edelleen sekä henkilöasiakkaita, että yritysasiakkaita, joissa loppukäyttäjä voi olla henkilöasiakas.

      Pahoittelen kokemaasi mieliharmia, ja kuten jo neuvoinkin toisessa ketjussa, olethan ystävällisesti yhteydessä Saunalahden asiakaspalveluun, jossa voimme tarkistaa sopimuksesi.

      Ilana / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi/

    • hyvin pelaa tämä

      Itse vaihdoin Elisalta Saunalahteen syynä :
      - Internet nopeus nousi 2 megasta 10 megaan
      - Hinta putosi 26 eurosta 24 euroon
      - Ensimmäiset 6 kuukautta täysin maksutta
      - Uusi ADSL / Wlan boksi ilmaiseksi

      Vähän erilainen vaihto kun aloittajalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      913
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      81
      829
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      121
      570
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe