Ällöttävimpiä aiheita mutta pakko kysyä. Miten teillä muilla odottajilla on? Tämä on useampi raskaus mutta oon ällikällä lyöty. Ikinä koskaan ei valkovuotoa ole ollut (lukuunottamatta kahta viimeistä viikkoa ennen synnytystä) ja nyt oikeen lorahtelee ja saattaa jopa päällimmäiset housutkin joutua vaihtaa. Kellertävää ja osittain nestemäistä niin että tuntee että valuu ja pitää oikeen seisaaltaan jo tarkistaa ettei housuun verta ilmestynyt. Täysin hajutonta! Mutta ällöttävä vaiva. Huomaan että supistaa rasituksessa helposti (olen supistusherkkä) ja niinä päivinä se saattaa lisääntyä. Vuodelepo kutsunee taas puolivälin jälkeen. Jokainen raskaus erilainen ja tämä poikennee oikein kunnolla kaikista!
Runsas valkovuoto
Ällöä
7115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuinka paljon viikkoja sinulla on nyt? Minulla on viikko 11 2 menossa ja neljäs odotus. Valkovuotoa tuli minultakin noin paljon kunnes pari viikkoa sitten rauhoittui. Eilen alkoi supistelut, ei sitä vatsan kovettumista vaan ihan kunnon supistelua pienellä säryllä. Aiemmista ei ole ole vielä näin aikaisin.... huomenna olen soittamassa kyllä neuvolaan näistä supistuksista että saas nähä mitä sanovat.
Minulla oli samanlaista vaivaa ja kävin neuvolalääkärillä nii hiivahan sieltä sitten löytyi. Helpotti supistelutkin kuurin jälkeen. Ei se vuoto mitään hiivamaista ollut, olen sen kanssa tuttu, kun aina antibioottikuurista hiivan saan, joten en yhdistää.
Viikkoja reilut 13 ja neuvolassa tietävät et ongelmia saattaa tulla mut käskisivät vaan levätä kun muu ei auta, mut teeppä se monen pienen lapsen kanssa ;) Hiivaa tuskin on, mulla se ilmennyt AINA kutinana. Voishan sitä huomenna lääkärissä asiasta mainita. En vaan kässää tota valkkaria omalla kohalla :D
Mutta kun se hiiva ei välttämättä käuttäydy joka kerta samalla tavalla. Ei, vaikka AINA ennen olisi käyttäytynyt. Siispä mainitse ihmeessä lääkärille.
Juu niin se oli minullakin AINA kutinaa ja kunnon kokkareista valkovuotoa vaa eipä ollut raskausaikana. Viimeiseksi hiivaa osasin epäillä, mutta lääkäri kuitenkin otti näytteen ja sehän sieltä sitten löytyi, että kannattaa se asia kuitenki tutkituttaa.
Mulla on eka raskaus meneillään ja yllätyin kans kauheesti tästä,
meni niinkuin aloittaja kertoi, joutui päällihousuja vaihtamaan ja pelkäsin että veri roiskuu lahkeista kun tuntui että housut kastuu.
Nyt viikkoja 25 ja sama homma jatkuu. Hiivaa ei ole.
Hassua, kun sit kuitenkin että vaikka seksikin vähän nappais välillä, niin kuivaa on ku saharassa. Ei siitä tuu mittä. Vaikka onhan kostuminen ja valkovuoto eri asia mut...
Onneks löysin libressen ihan minimaalisen ohuita pikkuhousunsuojia, ne on ohuempia kun A4-paperi, auttaa vähän pyykkivuoren hallitsemiseen. ;)
Itselläni aikaisemmassa raskaudessa valkovuoto muuttui vetisemmäksi ja se tiesi ainakin minulla sitä, että siinä oli mukana lapsivettä. Synnytin tuolloin ennenaikaisesti lapseni rv 23 2. Ei se kaikilla sitä meinaa, mutta hyvä olisi syy tutkituttaa, jotta ajoissa voitaisiin puuttua, jos jotakin puuttumista on. Muutoin kyllä raskauden aikana itselläni on aina valkovuoto lisääntynyt huomattavasti.