Sain tänään kuulla, että päiväkotimme/koulumme vaatii keliakiasta lääkärintodistuksen vuosittain. Diabeteksesta ei tarvitse todistusta toimittaa...Molemmathan ovat siis elinikäisiä autoimmuunisairauksia, joten kuinka ihmeessä vain toisesta voidaan todistusta vuosittain vaatia??? Nämä sairaudet kun eivät minnekkään koskaan katoa, toisin kuin allergiat, jotka lapsen kasvaessa saattavat hävitä kokonaan.
Muilla samanlaisia kokemuksia??
lääkärintodistus vuosittain??
2
236
Vastaukset
- Henna
Eihän tuossa nyt oo mitään järkeä. Oletko ottanut asian keskusteluun kasvotusten esim. hoitajan/opettajan kanssa? Jos todistus tarvitaan uudelleen voisko lääkäri kirjoittaa erikseen vielä maininnan, että gluteeniton ruokavalio on elinikäinen, vaikka tuntuu ihan hassulle, koska keittiö kyllä tietää mitä gluteeniton tarkoittaa.
Saas nähdä millä tavalla meidän lapsen koulussa toimitaan. - Nuori keliaakikko
Hyvin erikoista toimintaa.
Vähän kyllä kyseenalaistaisin koko päiväkodin jos ei sen vertaa tiedetä, että nykylääketieteellisen tiedon ja taidon mukaan keliakia ei "katoa" mihinkään, kun se kertaalleen on diagnosoitu.
Mutta näitä outoja olettamuksia tulee keliaakikoille vastaan, koitetaan kestää ja kärsivällisesti selittää, kuinka ne asiat oikeasti ovat.
Mutta jos pyydät keittiölle lääkäriltä lausunnon, että mikäli lapsesi keliakia nyt ihan yhtäkkiä katoaakin, niin kyseessä on lääketieteellinen ihme :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032199
- 641358
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2301159Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971125- 101076
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671025IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91942Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175908Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43888