Sain tänään kuulla, että päiväkotimme/koulumme vaatii keliakiasta lääkärintodistuksen vuosittain. Diabeteksesta ei tarvitse todistusta toimittaa...Molemmathan ovat siis elinikäisiä autoimmuunisairauksia, joten kuinka ihmeessä vain toisesta voidaan todistusta vuosittain vaatia??? Nämä sairaudet kun eivät minnekkään koskaan katoa, toisin kuin allergiat, jotka lapsen kasvaessa saattavat hävitä kokonaan.
Muilla samanlaisia kokemuksia??
lääkärintodistus vuosittain??
2
254
Vastaukset
- Henna
Eihän tuossa nyt oo mitään järkeä. Oletko ottanut asian keskusteluun kasvotusten esim. hoitajan/opettajan kanssa? Jos todistus tarvitaan uudelleen voisko lääkäri kirjoittaa erikseen vielä maininnan, että gluteeniton ruokavalio on elinikäinen, vaikka tuntuu ihan hassulle, koska keittiö kyllä tietää mitä gluteeniton tarkoittaa.
Saas nähdä millä tavalla meidän lapsen koulussa toimitaan. - Nuori keliaakikko
Hyvin erikoista toimintaa.
Vähän kyllä kyseenalaistaisin koko päiväkodin jos ei sen vertaa tiedetä, että nykylääketieteellisen tiedon ja taidon mukaan keliakia ei "katoa" mihinkään, kun se kertaalleen on diagnosoitu.
Mutta näitä outoja olettamuksia tulee keliaakikoille vastaan, koitetaan kestää ja kärsivällisesti selittää, kuinka ne asiat oikeasti ovat.
Mutta jos pyydät keittiölle lääkäriltä lausunnon, että mikäli lapsesi keliakia nyt ihan yhtäkkiä katoaakin, niin kyseessä on lääketieteellinen ihme :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418351Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047549Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1145760Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,995664Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472682Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81495Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71464Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531359