Mikä on nykyinen virallinen ohje, eli pitääkö sille vetää maadoituspiuha jos sen pistorasian vaihtaa maadoitetuksi, vai saako sen tehdä nollajohtoa käyttäen kuin silloin muinoin?
Väittivät että Eu olisi taas sallinut tuon vanhan tavan.
Vanha maadoittamaton pistorasia
32
2941
Vastaukset
- Joohsaa
Saa nollata, huomioi sitten että lähistöllä olevat pistorasiat ja muut sähkölaitteet voi myös joutua muuttamaan maadoitetuiksi.
- Johdonsäästäjä
Selvä.
Ainut rasia koko huoneessa onneksi.
- 1234+5678
Oikeasti noissa kaksijohdinsysteemeissä ei ole nollaa vaan PEN.
PEN-johtimesta saat erottaa nollan, jolloin saat kolmijohdinsysteemin: vaihe, nolla ja PE.
Eikä tuo ole ollut kiellettyä koskaan. Käytännössä kaikki sähkönjakelu tapahtuu kolmella vaihejohtimella ja PEN-johtimella. Ja on tapahtunut varmaan sata vuotta.- SähköRane
höpö löpö housussas on pöpö.
liirum laarum uusi baarum.
Et taida tietää mikä on oikeasti PEN- johdin ja mihin sitä käytetään.
- asfgasdfgasdfgas
Jos vaihdat maadoittamattoman pistorasian maadoitetuksi on sille vedettävä 3-johtiminen kaapeli. Nollausta ei saa tehdä.
- En suosita tekemään
Kyllä noita nollauksia kuitenkin usein tehdään. Esim. jos johdon uusiminen osoittautuu liian työlääksi.
Saattaa kyllä olla kiellettyä nykyisin, mutta meidän talossa (rak. vuosi -61) noita nollattuja ainakin on. - Stantartiaa
Mitäs jos lukisit SFS 6000-8-802 :n
- Kun vaihdat...
vanhan 2-napaisen pistorasia tilalle, vikavirtasuojallisen pistorasian, niin et ainakaan sähköturvallisuusmielessä tee virhettä. Eli otat maadoituskoskettimelle jompin vikavirtasuojaan tulevasta N-liittimestä.
Aivan sama jos täällä mussutetaan "SFS600 sitä ja tätä". Maalaisjärkeä saa käyttää. - mussuttajako
Tuo viittaus SFS:ään oli tarkoitettu tuolle asfgasdfgasdfgas:lle joka ei oikein ole asioista perillä vaikka neuvomassa onkin.
- et5h567
Ei tarvitse vaihtaa pistorasiaa uuteen kun laittaa n. 10 € maksavan irtomallin väliin. Siis vikavirtasuojan. Vikavirtasuojalla saa paljon paremman turvan kuin pelkällä maadoituksella.
- Johdonsäästäjä
Atk-laitteiden häiriönsuojaus ja ukkossuoja toimvat aika huonosti pelkällä vikavirtasuojalla.
- henrik ijäs72
pistorasia hajoo kappaleiksi kun irrottaa vaihettu
- henrik ijäs72
henrik ijäs72 kirjoitti:
pistorasia hajoo kappaleiksi kun irrottaa vaihettu
tv ei toiminu kun linkitetty köyhät ei omaa kaikille
- henrik ijäs72
henrik ijäs72 kirjoitti:
tv ei toiminu kun linkitetty köyhät ei omaa kaikille
4 ruutua vasempaan
- Sähköpimu
Hetkinen, ette voi olla tosissanne. Jos maadottamattoman pistorasian paikalle asentaa maadoitetun pistorasian eikä ko. pisteeseen tule maajohtoa, on asennus ainakin huijausta. Jos asunto myydään ostajan silmissä esim. pistorasia on maadoitettu ja uusi asukas käyttää sitä sen mukaisesti. Maadoistushan vaaditaan tilan mukaan, ulkona ja kylpyhuoneessa. Tietyt kodinkoneet vaativat myös maadoitetun pistorasian. SUOJAHAN PUUTTUU VAIKKA PISTORASIA ULOSPÄIN NÄYTTÄÄ MAADOITETULTA.
- TaasHuoh
Mitähän jos sinäkin opiskelisit asioita paremmin ja tutustuisit tuossa aiempana mainittuun Standardiin
- Johdonsäästäjä
On se maadoitettu, mutta siihen ei ole käytetty erillistä maadoitusjohtoa.
Noin on tehty jo kohta sähköverkon alusta lähtien. - henrik ijäs72
iskä sano se pitää maadottaa tauluun
- Johdonsäästäjä
Ok, kiitos tiedoista.
Teen siis vanhalla systeemillä. - säädöksistä
Vanhalla systeemillä saa rakentaa mikäli alkuperäisasennuksen aikuiset säädökset täyttyvät, mutta maadoittamattomia 0-luokan rasioita ei saa tulla lisää vaikkakin esim. peitelevyt ja sisukset niihin voi uusia.
Samassa tilassa ei sitten saanut 60-luvullakaan olla maadoitettuja ja maadoittamattomia rasioita eikä maadoittamattomasta pistorasiasta saa viedä myöskään esim. jatkojohtoa tilaan joka on maadoitettu.
Tämä näin huomautuksena kun noita rasioiden uusimisia mietitään, itse. nollaisin ts. uusisin kerralla kaikki jäljellä olevat 0-luokan rasiat mikäli niitä asunnosta löytyy.- Tarkennus
"Vanhoissa määräyksissä" ei ollut kieltoa ettei samassa tilassa saisi olla "erilaisia pistorasioita" vaan samassa tilassa niiden välinen etäisyys piti olla 4m - tämä "samassa tilassa" tekee sitten oviaukon eripuolilla olevat "erilaiset pistorasiat" määräykset täyttäviksi
Oli myös mitta maadoittamattomalle pistorasialle jostain kiinteästä isosta maadoitetusta laitteesta tämä muistaakseni 3,25m minimi.
Ja tässä maadoitetuksi muutos hommassa kannattaa siten tosiaan myös huomioida esim. myös katossa olevat valaisimet. jotka voi joutua myös muuttamaan. - henrik ijäs72
samma på här
- etkr
Varmaa joku köyhä tekee vielä pistorasia-asennuksen yhdellä johdolla; eikös vesipatteria voi käyttää nollajohtimena ?? Säästän 0,48 euroa jolla ostan 1/8 pullon limunaatia.
- henrik ijäs72
12 reikää pikku ongelma
- henrik ijäs72
etman etm246h asennus
- henrik ijäs72
henrik ijäs72 kirjoitti:
etman etm246h asennus
iskä asensi rasian diplomia ja laivalla ja tehtaalla
- henrik ijäs72
henrik ijäs72 kirjoitti:
iskä asensi rasian diplomia ja laivalla ja tehtaalla
molemmat ylikersantteja naapurit sattumaa ja vielä hävittäjillä
lentokonemekaniikkoja - henrik ijäs72
henrik ijäs72 kirjoitti:
molemmat ylikersantteja naapurit sattumaa ja vielä hävittäjillä
lentokonemekaniikkojanyt venäläiset ei voi kiusata mua tai usa
haaha - henrik ijäs72
henrik ijäs72 kirjoitti:
nyt venäläiset ei voi kiusata mua tai usa
haahavastahyökkäys signaaliin suumtaan
- ois hyvä
henrik ijäs72 kirjoitti:
vastahyökkäys signaaliin suumtaan
yamaha rd350
- tulee ja menee
mulla on langaton pistorasia, mutta en saa sitä nollattua !
Mikä avuksi tähän näkymättömään proplemaan.- colorado
resetointi ota modeemi irti asenna uudelleen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 74832
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745