Venepaikka Tampereelta

KKLÖjfaösdlkf

Itselläni on 3.3x8.5 vene ja olen vähän miettinyt sen tuomista Tampereelle. Kyselinkin kaupungin venepaikkahintoja, aika suolaiset 250e laituripaikasta, 80e talvisäilytyspaikasta ja 20e talvisäilytyspaikan sähköstä saisi maksaa, yhteensä siis 350e.
Paljonkohan suurinpiirtein tähän tekisi veneen kuljetukset satamasta talvisäilytyspaikoille päälle?

Tietääkö joku edullisempia paikkoja kaueampana Tampereelta?

Itselläni on tällä hetkellä vene merenrannalla pikkukaupungissa, maksan siitä vähän päälle satasen per kausi sisältäen maasähkön. Sinne on vain matkaa aika tavalla ja aika harvoin siellä tulee käytyä.

4

817

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yammu-setä
    • Nässyveneilijä

      Venekerhon jäsenet saa alennusta, pidemmän päälle kannattaa, kun vielä on ns. omat saaretkin järvissä ja kivaa :D

      • Yammu-setä

        Eihän niihin pursiseuroihin niin vain liitytä, pitää olla suosittelijat ja maksaa liittymismaksua. Ja sitten pitää olla satamassa vahdissa harva se yö ja osallistua talkoisiin. Siellä saaripaikassa on sitten vastassa sisäänlämpiävä porukka joka katsoo kieroon uutta tulijaa.


    • kuusamox

      Yleishyödyllisen yhdistyksen on hyvin vaikea olla hyväksymättä uusia jäseniä. Jopa sukuseurat ovat kohdanneet tämän asian. Seura saa valita jäsenensä miten haluaa, mutta se voi vaarantaa statuksen

      Jos yhdistys menettää statuksensa yleishyödyllisyydestä, se alkaa maksaa veroa ja mahdolisesti joutuu alv velvolliseksi. Hakemus sisään vaan ja jos ei huolita, ilmoita verottajalle.

      http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Yhdistys_ja_saatio/Tuloverotus/Milloin_yhdistys_tai_saatio_on_yleishyod(11733)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      79
      2014
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1249
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      25
      1052
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      92
      744
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      121
      729
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      707
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      665
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      618
    Aihe