Itselläni on 3.3x8.5 vene ja olen vähän miettinyt sen tuomista Tampereelle. Kyselinkin kaupungin venepaikkahintoja, aika suolaiset 250e laituripaikasta, 80e talvisäilytyspaikasta ja 20e talvisäilytyspaikan sähköstä saisi maksaa, yhteensä siis 350e.
Paljonkohan suurinpiirtein tähän tekisi veneen kuljetukset satamasta talvisäilytyspaikoille päälle?
Tietääkö joku edullisempia paikkoja kaueampana Tampereelta?
Itselläni on tällä hetkellä vene merenrannalla pikkukaupungissa, maksan siitä vähän päälle satasen per kausi sisältäen maasähkön. Sinne on vain matkaa aika tavalla ja aika harvoin siellä tulee käytyä.
Venepaikka Tampereelta
4
753
Vastaukset
- Yammu-setä
Eihän nuo pahoja hintoja ole, nykyinen paikkasi vain on niin halpa. Ylöjärvellä Pimeesalmessa on vielä kalliimpaa. Sitten on Ruovedellä Murole http://www.muroleenkesakahvila.fi/index.php?k=113227 ja laivaranta http://www.ruovesi.fi/matkailu/veneily.htm
- Nässyveneilijä
Venekerhon jäsenet saa alennusta, pidemmän päälle kannattaa, kun vielä on ns. omat saaretkin järvissä ja kivaa :D
- Yammu-setä
Eihän niihin pursiseuroihin niin vain liitytä, pitää olla suosittelijat ja maksaa liittymismaksua. Ja sitten pitää olla satamassa vahdissa harva se yö ja osallistua talkoisiin. Siellä saaripaikassa on sitten vastassa sisäänlämpiävä porukka joka katsoo kieroon uutta tulijaa.
- kuusamox
Yleishyödyllisen yhdistyksen on hyvin vaikea olla hyväksymättä uusia jäseniä. Jopa sukuseurat ovat kohdanneet tämän asian. Seura saa valita jäsenensä miten haluaa, mutta se voi vaarantaa statuksen
Jos yhdistys menettää statuksensa yleishyödyllisyydestä, se alkaa maksaa veroa ja mahdolisesti joutuu alv velvolliseksi. Hakemus sisään vaan ja jos ei huolita, ilmoita verottajalle.
http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Yhdistys_ja_saatio/Tuloverotus/Milloin_yhdistys_tai_saatio_on_yleishyod(11733)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169